اجتماعی

چمران:شوراها با همبستگی می‌توانند مسائل شهرها را در مصوبات دولت و مجلس پیش ببرند

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران، نشست مشترک شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌های کشور به دعوت رسمی علیرضا زاکانی شهردار تهران و به میزبانی شهراصفهان برگزار شد.

مهدی چمران، رییس شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای انقلاب اسلامی و شهدای مدافع امنیت به هفته بسیج اشاره کرد و این روز را به همه بسیجیان تبریک گفت و اظهار داشت: در این روزها شاهد بودیم که بسیجیان برای حفظ امنیت کشور، جان و مال مردم از جان خود گذشتند و به شهادت رسیدند.

وی به برگزاری این نشست که برگرفته از حضور شهرداران 31 استان و روسای شوراهای شهر کلانشهرها است اشاره کرد و گفت: این چهارمین نشستی است که بصورت مشترک بین شهرداران و روسای شوراهای اسلامی مراکز استانها از ابتدای تاریخ تاسیس شوراها برپا شده که بنده مفتخرم 3 دوره در این جلسات حاضر بودم و امیدواریم که بهره برگزاری چنین جلساتی به شهر و مردم برسد.

رییس شورای اسلامی کلانشهر تهران افزود: نشستهای مشترک برخاسته از طرح موضوعات و مسائل مشترک بین شوراها و شهرداران است واین موضوع  بسیار ضروری است چرا که چنین نشست هایی می تواند زمینه بررسی عمیق مسایل و حلاجی مشکلات را فراهم کرده به تبیین راه حل ها برای گشایش چالش ها منجر شود.

وی در ادامه به بیانات امام خمینی(ره) در خصوص شوراها که گفته بودند بهترین کسانی که می توانند یک شهر را اداره کنند همان مردمی هستند که به مسائل و موضوعات منطقه اشراف داشته و می شناسند اشاره کرد و گفت: شوراها از کجا بوجود آمدند؛ شوراها یعنی نمایندگان مردم برای اداره شهری که مردم زندگی می کنند، بنابراین می بینیم که شوراها با این نگرش بوجود آمدند تا بتوانند یک شهر را اداره کنند ، شهردار انتخاب کنند و مسائل شهری و منطقه ای خودشان را خودشان حل و فصل کنند.

چمران ادامه داد: به عقیده من تاسیس شوراها یک نعمت بزرگ برای کشور و مردم بود چرا که هم از بار دولت کاسته شد و هم مردم به میدان آمدند و بخش عمده ای از تصمیمات در خصوص محله و شهر سکونت خود توسط شهروندان همان شهر گرفته و انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه دیدیم که با تاسیس شوراها چه موفقیت هایی در طول این سال ها علیرغم وجود مشکلات قانونی کسب شد تصریح کرد: متاسفانه مسائلی در قانون در خصوص شوراها همچنان مبهم است و آن گونه ای که می بایست به اجرا گذاشته نشده و مورد اختلاف است، اما با تمام این شرایط می بینیم که به بهترین وجه شهرها اداره شد و به عقیده همه ما موفق تر از زمانی است که شوراها پا به عرصه وجود نگذاشته بودند؛ در شکل ساده می توان کلانشهرهایی مانند تهران، اصفهان، شیراز، تبریزو… را با زمان های قبل مقایسه کرد و آنوقت دید که چه رخدادها و تصمیماتی با وجود همسویی مردم و شوراها در شهرها محسوس شده است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه موضوع امید و امید آفرینی را یکی از وظایف مهم بر دوش شوراها و شهرداری ها دانست و تصریح کرد: حضور مردم در آوردگاه های تصمیم گیری و تاثیر تصمیمات آنان بر شهر نشان هویت آن است و این موضوع زمینه امید را در دل مردم روشن کرده است بطوریکه مقام معظم رهبری درسراسر فرمایشاتی که از ایشان عنوان شده موضوع امید و امید آفرینی یک جریان پیوسته است.

وی اضافه کرد: قبل از شروع جلسه در خصوص موضوع مسکن مهر گپ و گفت هایی صورت گرفت که برخی ها بر این نظر بودند این کار عملی نیست مگر اینکه شهرداری ها به میدان بیایند تا این اتفاق ملی منجر به رضایت عمومی شود؛ درست است که این موارد جرو وظایف اصلی آنها محسوب نمی شود اما حضور آن در چنین موضوعاتی جزو وظایف عمومی شهرداری ها و شوراها محسوب می شود چرا که بر اساس قانون اساسی در همه موارد شهر ازمسایل اقتصادی و بهداشتی گرفته تا تجاری و… مسئولند.

چمران در پایان اظهار کرد: واگذار کردن اداره شهر بر دوش مردم خود امید آفرینی در دل مردم است و این اتفاق یک موهبت بزرگ است و امیدوارم این قبیل نشست ها زمینه یک انسجام و پیوستگی را بین تمامی شوراهای اسلامی شهرهای مراکز استانها و شهرداری ها بوجود آورد تا موجب این نشود تا مسایلی در خصوص شوراها از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی مطرح شود که مسائل و نظرات شهری در آن قوانین کمتر و یا ضعیف تردیده شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا