اجتماعی

تفریح و سرگرمی؛ حوزه مغفول صنعت گردشگری پایتخت

به گزارش ساختمان آنلاین، محمدحسین حجازی مدیرعامل شرکت نوسازی اراضی عباس آباد در آئین بهره‌برداری از مجموعه تفریحی اقیانوس پارک و افتتاح هشت فروشگاه شهروند محله در قالب هفدهمین شنبه امید و افتخار، گفت: مشخصه اصلی عصر حاضر موضوع تم است که این مجموعه «تم پارک» معرفی شده با قدرت داستانی و تخیلی بخش بزرگی از منطقه اراضی عباس آباد با تم پارک‌های موضوعی طراحی شده و اهتمام مدیریت جدید شهری تاکید بر مجموعه‌های تفریحی و زنجیره گردشگری است.

وی افزود: اراضی عباس آباد در موضوع «تم پارک» کارهای کلانی را انجام داده و این «تم پارک»در حقیقت مکمل بوستان‌های آب و آتش و بنادر در مجموعه اراضی عباس آباد خواهد بود.

حجازی تاکید کرد: سازمان سرمایه گذاری شهرداری همراهی مناسبی در ساخت این مجموعه داشته و خوشبختانه در دوره جدید مدیریت شهری این سازمان بسیار فعال شده، لذا تلاش می‌کنیم چرخه حیات اجتماعی به دیگر خدمات مردمی افزوده شود که نتیجه آن منجر به شکل گیری یک حوزه گردشگری خلاق خواهد شد.

«تم پارک‌ها» و پارک‌های مفهومی عرصه جدیدی را در گردشگری ایجاد کردند

در بخش دیگری از این مراسم توکلی زاده معاون اجتماعی شهرداری تهران نیز گفت: «تم پارک‌ها» و پارک‌های مفهومی عرصه جدیدی را در گردشگری ایجاد کردند. خوشبختانه در تهران نیز از این موضوع غفلت نشده و شاهد رخدادهای موثری در این حوزه هستیم و این زنجیره نیز در حال تکمیل است.

وی افزود: پارک مفهومی شاهنامه شناسی در برج میلاد از اقدامات این حوزه بوده و امروز نیز شاهد افتتاح این پارک مفهومی هستیم. در این پارک‌ها موضوعات مختلف از جمله محیط زیست که مورد غفلت بشریت قرار گرفته مورد توجه قرار می‌گیرد و در همین راستا نیز آموزش‌هایی در این پارک‌ها ارائه می‌شود.

وی تاکید کرد: خوشحالیم شنبه‌های امید و افتخار در زنجیره ارائه خدمات به حوزه گردشگری رسیده، قطعا با تشکیل سازمان گردشگری در شهرداری تهران یک الگوی گردشگری نیز در تهران ایجاد خواهد شد. این پارک با هزینه ۳۰ میلیارد تومان در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع ظرف مدت یک سال با فعالیت ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم به بهره برداری رسیده است.

تفریح و سرگرمی حوزه مغفول صنعت بزرگ گردشگری است

شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز در آئین بهره‌برداری از مجموعه تفریحی اقیانوس پارک و هشت فروشگاه شهروند، گفت: در یک سال اخیر شاهد افزایش تعامل میراث فرهنگی و شهرداری تهران بوده‌ایم که منجر به اقدامات موثری در این حوزه شده است.

نیاز شهرها برای احداث پارک‌های موضوعی و مفهومی

وی در تشریح نیاز شهرها برای احداث پارک‌های موضوعی و مفهومی و نقش آنها در توسعه گردشگری، گفت: در بسیاری شهرها برای تکرار بازدید از آن شهر توسط گردشگران و رونق گردشگری نیاز به ایجاد جاذبه‌های مکمل در کنار جاذبه‌های اصلی است. لذا اتکا به جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی به تنهایی نمی‌تواند موجب تکرار رفتار سفر شود و یکی از کارکردهای این پارک‌ها تکرار رفتار سفر برای گردشگران خارج شهر است. همچنین گردشگران شهری نیز نیاز است که با ابزارهایی برای آنها، جاذبه آفرینی صورت بگیرد که این کار توسط تم پارک‌ها انجام می‌شود.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی تاکید کرد: در سال ۱۳۹۸ یکی از پارک‌های موضوعی تهران ششمین محل مورد بازدید گردشگران بوده که نشان می‌دهد پتانسیل این پارک‌ها باید مورد توجه قرار گیرد. در سیاست گذاری‌ها نیز ظرفیت خوبی برای اشتغالزایی برای این پارک‌ها وجود دارد. در حقیقت ابزار مناسبی هستند تا مفاهیمی که اولویت دار هستند به مخاطبان منتقل شوند.

وی تاکید کرد: حوزه تفریح و سرگرمی حوزه مغفول صنعت بزرگ گردشگری است، اما در حال حاضر می‌توانیم بگوییم آئین‌نامه‌ها و مجوزهای لازم برای این حوزه از مرحله موافقت اصولی تا بهره‌برداری تبیین و صادر می‌شود.

افتتاح هشت شعبه فروشگاه شهروند محله

۴۵۰۰ متر مساحت به فروشگاه‌های شهروند افزوده شد

دربخش دیگری از این مراسم قربانیان مدیرعامل شرکت شهروند نیز در تشریح افتتاح هشت شعبه فروشگاه شهروند محله با اشاره به اینکه با بهره برداری از این هشت شعبه، ۴۵۰۰ متر مساحت به فروشگاه‌های شهروند افزوده می‌شود، افزود: مجموعه فروشگاه‌های شهروند قدمت ۲۸ ساله را سپری می‌کند و امروز در میان شهروندان شناخته شده است.

به گفته وی، به این ترتیب توسعه فضای کسب و کار و همچنین لزوم توسعه ساختاری در این فروشگاه احساس می‌شد که در همین راستا از سال ۱۴۰۰ این مجموعه وارد فعالیت‌های جدیدی شده و فاز توسعه را دنبال کرده و به این ترتیب با ۱۳۷ هزار متر مربع مساحت و ارائه خدمات در ۱۴۲ شعبه در نخستین گام توسعه، هشت شعبه را به شهروند اضافه می‌کنیم تا مجموعه شعبات آن به عدد ۵۰ برسد.

قربانیان افزود: توسعه ارائه خدمات اقساطی و اعتباری جزو نخستین گام‌هایی است که در تغییر فضای کسب و کار در مجموعه شهروند با آن مواجه هستیم. با ارائه این زیرساخت‌ها خدمات جدیدی برای شهرستان‌های استان تهران و همچنین شهر کرج ارائه خواهد شد. امروز نیز هشت فروشگاه شهروند در قالب شهروند محله به بهره‌برداری می‌رسد.

افزایش ۲۳ درصدی رشد فروش تعدادی شهروند

قربانیان در تشریح فعالیت یک ساله این مجموعه نیز به افزایش ۲۳ درصدی رشد فروش تعدادی شهروند و همچنین توجه ویژه به موضوع تبلیغات اشاره کرد و افزود: ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته رشد مثبت داشتیم و به این ترتیب شهروند رشد اعتماد مردم را کماکان به دست آورده است و در سه ماهه نخست سال جاری ۳۶۰۰ تن کالای تنظیم بازار از طریق فروشگاه‌های شهروند توزیع شده است.

در این مراسم هشت فروشگاه شهروند به صورت همزمان و از طریق ویدئو کنفرانس با حضور معاونین مالی و اقتصاد شهری، اجتماعی و فرهنگی و معاون شهرسازی شهرداری تهران به بهره‌برداری رسید.

در حاشیه افتتاح ها پرویز سروری نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه یکی از موضوعات در شهر جدا شدن مردم از طبیعت است، افزود: یکی از وظایف مدیریت شهری بکارگیری امکانات و ابزار مختلف برای آشتی و بازگرداندن مردم با طبیعت است. در حقیقت شرایط سخت در زندگی شهری شهروندان را دلگیر کرده و احساس چنین پارک‌های مفهومی می‌تواند مردم را با طبیعت آشتی دهد و بار دیگر آنها را به طبیعت باز گرداند. اقدام مبارک و مهمی که در تهران آغاز شده و پیگیری می‌شود. لذا باید از این ظرفیت به نحو احسن استفاده شود.

وی افزود: مهم است که زندگی شهری که هر روز سختی‌های بیشتری را متحمل می‌شود و وضعیت حمل و نقل و آلودگی هوا در آن با مشکلاتی مواجه است باید سفرهای شهری را کاهش دهیم و مردم بتوانند در محله خود به فروشگاه‌های شهروند مراجعه کنند و با افزایش عرضه ضمن منطقی کردن قیمت‌ها کاهش سفرها را دنبال کنیم و رضایت شهروندان را فراهم کنیم. در حقیقت با افتتاح این هشت شعبه شهروند محله پیام خوبی را به شهروندان ارسال می‌کنیم.

سروری در خصوص قیمت ورودی پارک اقیانوس نیز گفت: نرخ بلیت این پارک ۱۲۰ هزار تومان تعیین شده که اگر نیاز باشد و اعتراضی باشد برای نرخ سال بعد به شورا می آید و بررسی می شود.

هفدهمین شنبه افتخار و امید که به افتتاح پروژه‌های شهری در مقیاس‌های بزرگ اختصاص داده می‌شود در حالی امروز شنبه با افتتاح اقیانوس پارک و هشت فروشگاه شهروند دنبال شد که شهردار تهران برای دومین شنبه متوالی در این مراسم حضور پیدا نکرد.

مسئولین شهرداری تهران علت عدم حضور شهردار تهران را شرکت در جلسات هیات دولت برای بررسی بودجه سال آینده عنوان می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا