اجتماعی

به دنبال تحقق شهرداری غیر حضوری هستیم

به گزارش ساختمان آنلاین، احمد صادقی در دیدار با سید امیر سیاح رییس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار در راستای تحقق درگاه واحد صدور مجوز ها و پیوستن شهرداری به این درگاه گفت: یکی از اولویت ها و سرمشق هایی که در شورای ششم از بدو ورود دنبال کرده ایم این بوده که شهرداری را غیر حضوری کنیم بدین معنا که هر چه بیشتر از حضور فیزیکی شهروندان در شهرداری بکاهیم تا هم خدمات مناسب تری به شهروندان ارایه شود و هم اینکه از هزینه های وارد بر شهرداری و شهروندان جلوگیری گردد و هم اینکه جلوی امضاهای طلایی و رانت ها گرفته شود.

صادقی افزود: پیوستن به درگاه ملی صدور مجوز ها تکلیف قانونی از سوی مجلس شورای اسلامی است که سبب شفافیت هر چه بیشتر می شود و ما در کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران به جد به دنبال تحقق این موضوع هستیم.

صادقی با بیان اینکه در مدیریت شهری رویکرد کار خوب، هزینه کمتر و خدمات بیشتر حکمفرماست گفت: بخشی نگری یک آفتی است که می تواند در روند تحقق این اقدام مهم اخلال ایجاد کند و می بایست در این زمینه هر چه بیشتر از بخشی نگری پرهیز شود و تمامی دستگاه ها مدیریت شهری با کمک دولت به دنبال تحقق این امر مهم باشیم.

صادقی با اشاره به تجربه موفق سامانه 3070در سازمان تامین اجتماعی گفت: با راه اندازی این سامانه مشاهده کردیم که 60 میلیون از مراجعات مردمی به سازمان تامین اجتماعی کاسته شده است و این اقدام را می توان در شهرداری تهران نیز عینیت بخشید.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات شورای ششم در حوزه هوشمند سازی و شفافیت گفت: تصویب تاسیس سازمان فناوری های نوین یکی از اقداماتی بود که در این دوره شورا محقق شده و این اقدام می تواند در روند هوشمند سازی اقدامات در مدیریت شهری و تحقق شفافیت موثر باشد.

صادقی گفت: در حال حاضر در شهرداری بالغ بر 22 مجوز وجود دارد که مدیریت شهری در تلاش است بستر های الکترونیکی شدن صدور این مجوز ها و در اختیار قرار گفتن برای شهروندان به صورت غیر حضوری را فراهم کند که تا کنون نزدیک 8 مجوز به صورت الکترونیکی ارایه می شود و امیدواریم این 22 مجوز به درگاه ملی صدور مجوز ها متصل شوند.

صادقی با اعلام آمادگی مدیریت شهری در این زمینه گفت: ما هیچ مشکلی از این بابت نداریم و با جدیت به دنبال تحقق این امر هستیم. این در حالی است که ما در مناطق شهرداری نیز نزدیک به 80 خدمت به شهروندان ارایه می کنیم و چه بسا این اقدام می تواند زمینه ساز الکترونیکی شدن این فرایند ها در آینده ای نزدیک نیز شود.

احمد صادقی در ادامه سخنان خود گفت: انتظاری که ما از وزارت اقتصاد و امور دارایی داریم این است که در این زمینه با مدیریت شهری تقسیم کار کنند و البته از ظرفیت های موجود نظیر شورای عالی استان ها و مجمع کلان شهر ها برای تسری هر چه بیشتر این موضوع استفاده کند.

سید امیر سیاح: شهرداری تهران می تواند الگوی 1200 شهر در اتصال به درگاه ملی صدور مجوز ها باشد

رییس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد و امور دارایی نیز در این دیدار گفت: اتصال صدور مجوز ها به درگاه ملی و واحد یک تکلیف قانونی نه تنها برای تهران بلکه برای همه شهر ها است و این امر می تواند گام مهمی در جهت شفافیت در صدور مجوز ها باشد.

وی افزود: البته در قانون تعریفی که از مجوز ها شده وسعت بسیاری دارد و ما باید در ابتدا دامنه تعریف مجوز ها را مشخص کنیم، آنچه در قانون آمده این است که “هر مدرکی که سبب تولد یا رشد کسب و کار ها شود” که این تعریف شامل استعلامات آب و برق تا مسایل دیگر می شود. لذا دامنه این موضوع باید مشخص شود.

سیاح در ادامه افزود: ما در کل کشور بالغ بر 48 مجوز را احصا کرده ایم که بخش عمده ای از مجوز ها صنفی هستند.

وی ادامه داد: نکته حایز اهمیت در این زمینه این است که آنچه در عمل اتفاق می افتد با آنچه قرار است بار گزاری شود کاملا منطبق باشد یعنی مدارکی اضافه بر آنچه که در سامانه بار گزاری می شود از شهروندان خواسته نشود.

رییس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد و دارایی گفت: اگر شهرداری تهران در این زمینه تعجیل کند و به درگاه ملی صدور مجوز ها متصل شود و 22 مجوزی که گفته اند را به این درگاه وصل کنند الگویی برای تمامی شهر ها (1200 شهر) خواهد شد و این کار بزرگی است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا