اجتماعی

لزوم توجه به ماهیت اجتماعی مراکز کارآفرینی شهرداری تهران

به گزارش ساختمان آنلاین، زهرا شمس‌احسان عضو شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز (یکشنبه) در صد و نهمین جلسه شورا در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به پیروزی تیم ملی فوتبال در برابر ولز در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اظهار داشت: امیدوارم تیم ملی فوتبال ایران با کسب امتیاز در بازی آینده خود بتوانند به عنوان  نماینده مردم ایران اقتدار و شایستگی فنی و اخلاقی خودشان را به جهانیان نشان دهند و به مرحله بعد صعود کنند.
شمس‌احسان با اشاره به طرح موضوع محله نفرآباد در صحن شورای شهر گفت: باید موضوعات و مشکلات محلات دیگری همچون خلازیر، هرندی و فرحزاد در دستور کار قرار گیرد؛ توجه به این محدوده‌ها باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی و رفع فضاهای بی دفاع شهری می‌شود.
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: اجرای طرح‌های فرهنگی و ورزشی و توانمند سازی زنان سرپرست خانوار در این محدوده‌ها باید در دستور کار و مدنظر قرار گیرد.
وی در ادامه با اشاره به بیکاری، فقدان شغل مناسب و متناسب با نیروهای شاغل و آماده به کار، یکی از ریشه‌های اصلی بروز و شیوع آسیب‌های اجتماعی است، گفت: گره گشایی از این مشکل مستلزم اتخاذ تدابیر جامع در حوزه تسهیل‌گری و توسعه کسب و کار و ایجاد اشتغال است.
شمس‌احسان اضافه کرد: کارآفرینی به‌عنوان فرایند ایجاد ارزش از طریق تشکیل مجموعه منابع که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده است مورد توجه قرار گیرد.
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: براساس مصوبه “توسعه ساماندهی و ارتقای کارآفرینی در شهر تهران” مصوب 1388 و آیین نامه متناظر آن مصوب 1394 ساماندهی، توسعه و ارتقای فرهنگ کارآفرینی و تهیه و تدوین دستورالعمل‌ها، سیاست های اجرایی آن برای بهبود فضای کسب و کار و افزایش رقابت‌پذیری یکی از وظایف و رسالت های شهرداری تهران است.
وی اضافه کرد: حسب مصوبات و قوانین ابلاغی از سوی شورای اسلامی شهر تهران، سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی بعنوان متولی و سیاستگذار این حوزه در بدنه مدیریت شهری تعیین شده است.
شمس‌احسان خطرنشان کرد: شواهد میدانی، حاکی از عدم وجود رویه یکسان و اعمال سلیقه در فعالیت مراکز کارآفرینی اجتماعی و تبدیل این مراکز به غرفه‌های تولیدی بدون توجه به گفتمان کارآفرینی اجتماعی و تسهیل و توسعه کسب و کار است.
وی اضافه کرد: در حداقلی‌ترین شکل ممکن، صرفا این نیروها بدون توجه به توانمندسازی، پایدارسازی شغلی و ترغیب ایجاد کسب و کار بوده است.
وی گفت: از شهردار تهران تقاضا می‌شود ضمن اهتمام به تدوین دستورالعمل های اجرایی ویژه هر مرکز، گفتمان کارآفرینی اجتماعی در ماهیت ایجاد و واگذاری این مراکز مورد تاکید قرار گیرد و مرزبندی مشخص این مراکز با سایر زیرساخت‌های دراختیار شهرداری تهران، که “توانمندسازی و توسعه اقتصاد شهری، تسهیل، بسترسازی و توسعه کسب وکار و ارائه‌ی خدمات تسهیل گری در حوزه مشاغل خانگی و کسب و کارهای خرد است”، مورد توجه باشد.
وی تاکید کرد: به‌منظور جلوگیری از هدر رفت منابع، ابلاغ دستورالعمل های اجرایی وشیوه نامه های واگذاری این مراکز در زمان مناسب مقتضی است.
ا

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا