اجتماعی

لزوم حفظ سرمایه­‌های اجتماعی فعال و باسابقه سرای محلات

زهرا شمس‌احسان عضو شورای اسلامی شهر تهران صبح‌ امروز (سه‌شنبه) در صد و پنجاه و دومین جلسه شورا در تذکر پیش از دستور خود ضمن گرامی‌داشت یاد بنیانگذار انقلاب اسلامی اظهار داشت: امام خمینی (ره) احیاگر مشارکت همه‌جانبه مردم در دو بعد شکل‌گیری نظام اسلامی و اداره آن بودند.

به گزارش ساختمان آنلاین، شمس‌احسان همچنین ضمن  گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای قیام پانزده خرداد گفت: قیام ۱۵ خرداد یادآور مشارکت خودجوش و مردمی آنها در دفاع از ولایت فقیه زمان خود، الگوی مردم­­پايه در اداره امور نظام است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر لزوم حفظ سرمایه­‌های اجتماعی فعال و باسابقه سرای محلات گفت: با توجه به تجربه 14 ساله مدیریت شهری در رویکردهای محله محوری و شهروندمداری که با اجرای مصوبه شورای اسلامی شهر تهران با عنوان “ساماندهی مشاركت‌های اجتماعي در محلات شهر تهران” از سال 1388شروع شده است.

شمس‌احسان اضافه کرد: با تصویب مصوبه “نظامنامه مشارکت محله ای شهروندان در مدیریت شهری” در دوره ششم تثبیت شده است انتظار می رود که از اقدامات سلیقه‌ای بدون در نظر گرفتن پشتوانه و سرمایه اجتماعی کسب شده در طول این دوره 14 ساله به بهانه واهی اجرای مصوبه اخیر شورا جلوگیری شود.

وی افزود: بر اساس گزارش‌‌های موجود، پایان همکاری ناگهانی با برخی مدیران بدون طی مراحل حقوقی و قانونی از طرف ستاد مشارکت‌های محله­‌ای برخی مناطق در حال انجام است.

شمس‌احسان خاطرنشان کرد: شهرداری تهران وفق ماده سوم و چهارم مصوبه “نظامنامه مشارکت محله ای شهروندان در مدیریت شهری” بر لزوم جلوگیری از اقدامات سلیقه ای تا تعیین تکلیف دستورالعمل های اجرایی مربوطه اقدام شود.

وی گفت: بر اساس مفاد تبصره هشتم بند 4-2 مصوبه شورا، شرایط وچگونگی انتخاب، عزل، وظایف، اختیارات و مدت زمان مدیریت مدیران محله طبق دستورالعملی است که توسط شهرداری تهران تهیه و به تصویب ستاد هماهنگی محله ای شورای اسلامی شهر تهران برسد، لذا اقدامات به این‌گونه معاونت فرهنگی و اجتماعی باید بعد از تایید تصویب این دستورالعمل‌ها باشد.

شمس‌احسان خاطرنشان کرد: اینگونه اقدامات باعث تخریب سرمایه اجتماعی مدیریت شهری بوده و باعث از بین رفتن انگیزه نیروهای باسابقه و فعال در اجرای برنامه های مرتبط با مشارکت شهروندان در سرای محلات می شود.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: ضرورت دارد گزارش مستمر از نحوه عملیاتی کردن مصوبه شورای ششم با حفظ دستاوردهای اجرای مصوبه قبلی شورا از سال 1388 تاکنون ارائه شود و خارج از چارچوب مقررات مذکور اقدامی صورت نپذیرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا