اجتماعی

تشریح دستاوردهای سفر رئیس قوه قضائیه به استان بوشهر

۲۱۱ روز بعد از سفر رئیس قوه قضائيه به بوشهر و دستور به مسئولان قضایی استان تمام کالاهای موجود در انبارهای اموال تملیکی و گمرکات استان تعیین تکلیف شد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، ۵ مرداد ماه امسال بود که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با سفر به استان بوشهر از انبارهای اموال تملیکی استان بازدید و دستور تعیین تکلیف کالاهای رسوبی را صادر کرد.

۲۱۱ روز بعد سفر رئیس قوه قضائيه به استان بوشهر، صبح امروز در جریان بازدید مهرانگیز رئیس کل دادگستری استان بوشهر از انبارهای اموال تملیکی و گمرکات استان با اقدامات قضایی صورت گرفته تمام کالاهای موجود و رسوبی در انبارها تعیین تکلیف شده‌اند.

مهرانگیز رئیس کل دادگستری استان بوشهر با اشاره به بازدید از انبارهای اموال تملیکی استان به منظور تعیین تکلیف کالاهای موجود در انبارها اظهار کرد: پس از سفر رئیس قوه قضائيه در مرداد ماه امسال به استان بوشهر و بازدید از انبارهای اموال تملیکی استان، دستوراتی را در خصوص تعیین تکلیف خودروهای دپو شده در پارکینگ‌ها و کالاهای موجود در انبارهای اموال تملیکی صادر کرد.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر بیان کرد: ۳۰۱ خودروی سنگین راهسازی چندین سال در پارکینگ‌های استان وجود داشت که با دستور رئیس قوه قضاییه به سرعت تعیین تکلیف شدند و از طریق مزایده فروخته شدند و در حال حاضر فقط ۳۰ دستگاه خودروی سنگین باقی مانده‌اند که در فرایند فروش و برگزاری مزایده قرار دارند.

مهرانگیز بیان کرد: همچنین در زمان سفر رئیس دستگاه قضا به استان بوشهر ۹۷۶ دستگاه خودروی سبک در پارکینگ های استان بلاتکلیف باقی مانده بود که ۸۷۰ دستگاه از این خودروها مربوط به خودروهای ثبت سفارش شده و ۱۰۶ دستگاه نیز مربوط به پرونده ایرتویا بودند که در حال حاضر در مورد خودروهای ثبت سفارش شده تنها ۱۳ دستگاه خودرو در پارکینگ ها باقی مانده است که در مرحله فروش قرار دارند.

وی افزود: در رابطه با خودروهای مرتبط با پرونده ایرتویا نیز تنها ۴۰ دستگاه خودرو در پارکینگ ها باقی مانده است که پرونده این خودروها در دادگاه کیفری استان تهران در حال رسیدگی است و به محض دادن نیابت از سوی دادگاه، خودروها به صاحبان آنها تحویل داده خواهد شد.

وی ادامه داد: در رابطه با تعیین تکلیف کانتینرهای کالا در گمرکات که سال‌ها بلاتکلیف بودند اقدامات زیادی انجام شده است و در حال حاضر تمام موارد تعیین تکلیف شده‌اند و کالای بلاتکلیف که تعیین تکلیف نشده باشد در گمرکات و انبارهای اموال تملیکی استان وجود ندارد.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر تصریح کرد: درامد سازمان اموال تملیکی استان از فروش کالا حدود ۳ هزار میلیارد تومان بود و درامد گمرکات استان نیز از ابتدای سال حدود ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

مهرانگیز افزود: همچنین در مورد ۳ هزار پرونده رسوبی موجود در اداره کل تعزیرات استان طی جلساتی که با مدیران اداره کل تعزیرات استان، سازمان بنادر و گمرکات و اموال تملیکی برگزار شد به تمام پرونده‌های رسوبی رسیدگی شد و در حال حاضر فقط ۱۰۰ پرونده جاری در اداره کل تعزیرات استان در حال رسیدگی است.

وی تصریح کرد: درامد اداره کل تعزیرات استان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان براورد شده است.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر با اشاره به بازدید از تمام پارکینگ‌ها و انبارهای اموال تملیکی و گمرکات استان بیان کرد: در حال حاضر تمام کالاهای موجود در انبارهای استان تعیین تکلیف شده‌اند و پرونده‌های موجود، پرونده‌های به روز هستند و مشکلی وجود ندارد.

براساس این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائيه، ۵ مرداد ماه در سفر به استان بوشهر با حضور در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، در بازدیدی چهارساعت و نیمه وضعیت این منطقه اقتصادی را از حیث فرآیندهای مختلف ناظر بر ورود و خروج کالاها و نگهداری آنها، مورد نظارت، بررسی و ارزیابی قرار داد.

در جریان بازدید رئیس قوه قضائيه از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، وضعیت ۳۰ کانتینر بلاتکلیف در این منطقه ویژه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت، کانتینرهایی که در جریان انبارگردانی‌های اداره بنادر و دریانوردی بوشهر کشف شده بودند اما سابقه و اطلاعاتی از این کانتینرها در هیچکدام از سامانه‌‎های اداره بنادر و دریانوردی بوشهر وجود نداشت، علاوه بر این، طبق استعلام از یکی از شرکت‌های مالک این کانتینرها، آنها نیز از محتوای داخل این کانتینرها اظهار بی‌اطلاعی کرده بودند.

رئیس دستگاه قضا در جریان این بازدید میدانی، با دستور شکستن پلمب برخی از این کانتینرها که از دهه ۸۰ تاکنون بلاتکلیف بودند، نسبت به انجام اقدامات قانونی برای تعیین تکلیف آنها دستورهای مقتضی را صادر کرد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه بازدید از انبارهای گمرک بوشهر از بخش نگهداری خودروهای لوکس این گمرک بازدید به عمل آورد؛ در این بخش بالغ بر ۹۷۶ دستگاه خودروی لوکس وجود داشت که ۲۲ دستگاه از آنها متروکه شده بودند و فقط ۹۰ دستگاه از آنها به سازمان اموال تملیکی گزارش شده بودند.

در ادامه بازدید از انبارهای گمرک بوشهر، از بخش نگهداری ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی در این گمرک بازدید به عمل آورد؛ بیش از ۳۰۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین ویژه راه‌سازی که مستعمل شده بودند در این بخش نگهداری می‌شد که مشکل ترخیص آنها نیز ناظر بر عدم برخورداری از مجوز«کمیسیون ماده یک آیین‌نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات در راستای حمایت از تولید» بود.

رئیس قوه قضائيه در هنگام بازدید از این بخش به گفتگوی مستقیم و بی‌واسطه با صاحبان این ماشین‌آلات پرداخت و در راستای رفع مشکلات و مسائل آنها دستورات مقتضی را صادر کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا