اجتماعی

جزئیات جلسه کمیته هماهنگی طرح‌های ویژه ترافیک ۱۴۰۲

جلسه کمیته هماهنگی طرح های ویژه ی ترافیکی نوروز ۱۴۰۲ با حضور سردار هادیانفر، ریاست محترم پلیس راهور، سردار حسینی جانشین پلیس راهور و کلیه سازمان های همسو (سازمان مدیریت بحران کشور، صدا و سیما، وزارت بهداشت، اورژانس، هلال احمر. وزارت راه و شهرسازی، بیمه مرکزی، سازمان امداد و نجات، هواشناسی، حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و...) در ستاد پلیس راهور فراجا (شهرک آزمایش) برگزار شد.

به گزارش ساختمان آنلاین، سردار حسن مومنی رئیس پلیس راه فراجا در ابتدای این جلسه در خصوص آمار نوروز سال ۱۴۰۱ بر اساس آمارهای به دست آمده متوجه شدیم که متاسفانه با رشد هشت درصدی در تعداد جانباختگان را شاهد بودیم.

طبق آمار در سراسر کشور حدود نهصد و ده نفر در ایام نوروز سال ۱۴۰۱ جان خود را از دست داده اند و بر همین اساس شاهد افزایش سی هفت درصدی سفرها را نیز بودیم.

وی در ادامه گفت: ما مطمئن هستیم که امسال نیز با توجه به شروع ماه مبارک رمضان شاهد افزایش تردد و سفرها قبل از سال تحویل خواهیم بود.

قابل توجه است که هرچه حجم تردد و ترافیک در معابر جاده ای افزایش داشته باشد می توانیم شاهد کاهش امار تصادفات به علت کاهش سرعت خودرو ها پایین را مشاهده کنیم.

سردار مومنی در ادامه با توجه به برنامه های سال گذشته امار دقیقتری را اعلام کرده و گفت: افزایش امار تصادفات در استانهای سیستان ۹۳ درصد، ایلام ۴۰۰ درصد، همدان ۱۶۰، مزمان ۸۲ درصد و کاهش تصادفات در استانها ۵۲ کرمان ۶۴ قزوین، ۵۸ البرز، بیشترین جانباختگان در استان های فارس ۷۳، سیستان و بلوچستان، خراسان و اصفهان برا شاهد بودیم.

ایشان همچنین ادامه داد در استانهای چهارمحال و بختیاری، تهران، البرز و اردبیل کمترین آمار جانباختگان را شاهد بودیم و به موازات آن با افزایش تردد استانهای بوشهر ۱۵۰ درصد، گیلان ۲۰۹، خوزستلن ۱۳۹، خراسان ۱۱۴، خراسان شمال ۹۸ را مشاهده کردیم.

در ایام نوروز سال ۱۴۰۱ در استانهای تهران، البرز، مرکزی،قم، قزوین کاهش تردد را اعلام کردند.

سردار مومنی در محور های افزایش آمار محور های شمالی در جادهای شمالی را در چالوس ۱۹ درصد، محور هراز ۳۳ درصد، فیروز کوه ۷۶ درصد،قزوین رشت ۷۴ درصد را شاهد بودیم.

وی افزود: نکته قابل توجه این است که در مجموع ۱۰۰ هزار نفر کاهش تردد در محورهای چالوس و هراز را به علت سفرهای نوروزی به سمت جنوب کشور را داشتیم.

رییس پلیس راه کشور در ادامه دلایل تصادفات را عدم توجه رانندگان به جلو ۴۰ درصد، بیان کرد، همچنین، انحراف به چپ ۱۳ درصد، کنترل نکردن سرعت ۱۲، عدم رعایت سرعت مجاز ۱۲ درصد بیان شده است.

وی در ادامه نسبت به ساعات اوج تصادفات بر اساس تحربیات سال قبل افزود: متاسفانه ما در ساعات بین ۱۶ تا ۲۰ که ۲۷ درصد افزایش تصادفات را شاهد بودیم و همچنین ساعت ۱۲ تا هشت ۱۸ درصد ۱۲، ساعات ۱۶ تا ۲۳ درصد ساعات ۲۴ تا ۵ صبح نیز هم ۱۶ درصد. بر همین اساس با افزایش پنجاه درصدی برای ساعات پایانی شب و عصرهاست را اعلام میکنیم.

وی ادامه داد: طبق امارهای به دست آمده محورهای بحرانی مخصوص به استانهای سیستان، چابهار، خراسان جنوبی، سمنان، فارس، آذربایجان بوشهر بوده است.

وی اعلام کرد: آغاز طرح ترافیک هم زمان با رزمایش نوروز برگزار خواهد شد و پیش بینی ما این است که در محورهای مواصلاتی افزایش تردد را شاهد خواهیم بود و بنابر این اجرای طرح کاهش ده کیلومتری سرعت اتوبوس های مسافری را برای ایجاد شرایط ایمنی بیشتر مسافرین انجام داده ایم.

سردار مومنی در ادامه افزود: در طرح نوروزی سال ۱۴۰۱ حدود ۸۲ هزار نیروی عملیاتی حضور داشتند که بیشترین افزایش تردد در استانهای جنوبی کشور بوده است و که این نشان دهنده این موضوع است که مردم به علت ترافیک محورهای شمالی مردم رغبت بیشتری به سفرهای جنوب کشور داشتند.

وی افزود: در تعطیلات هفته گذشته شاهد افزایش سفر به سمت استانهای حنوبی را شاهد بودیم، عامل سرعت در نقش تصادفات بسیار مهم است و اعلام میکنیم با رانندگی و تخلفات حادثه خیز به شدت مقابله خواهد شد.

وی افزود: صد هزار تردد در مسیر برگشت محورهای هراز به چالوس را شاهد بودیم.

سردار مومنی اولیت انضباط ترافیکی و برخورد با سرعت های غیر مجاز را در دستور کار پلیس راهور اعلام کرده و گفت: شناسایی نقاط حادثه خیز، هوشیاری نیروهای امنیتی در همه دستگاهها، نقش و حساسیت مسئولین در استانداری ها و ترافیکی استانها
در محدوده سی کیلومتری شهرها باید حورد توجه ویژه تری قرار بگیرد و همچنین در بحث اطلاع رسانی به موقع شهروندان و مسافرین از شرایط جوی و ترافیکی جاده ها از ضروریات این طرح است.

وی اعلام کرد: زمان اجرا طرح نوروزی سال ۱۴۰۲ از چهارشنبه بیست و چهارم اسفند ما شروع و تا چهادهم فرودین نیز ادامه خواهد داشت. برپایی و توسعه ایستگاههای سلامت نیز باید مورد توجه قرار بگیرد

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا