قالب شاریو

نوعی از قالب است که از آن برای بتن ریزی عرشه پل ها به صورت درجا استفاده می شود. این نوع از قالب، سبک وزن بوده و با توجه به حرکت بر روی ریل های مخصوص، به راحتی می توان آن را راهبری نمود. قالب مذکور بسیار انعطاف پذیر بوده و قابلیت تطابق با سطوح مختلف را دارد. از شاریو به وفور برای ساخت پل های با دهانه های بزرگ بر روی رودخانه ها، دره های عمیق و … که امکان قالب بندی آن ها از پایین وجود ندارد، استفاده می شود. همچنین، برای اتصال قطعات بتنی عرشه پل های صندوقه ای و یا ترکه ای (که توسط این نوع از قالب ساخته شده اند) از روش پس کشیدگی استفاده می شود.

دستگاه شاریو برای پل های بتنی طره ای صندوقه ای و Cable Stay در استانداردهای بین المللی مهندسی ، سازه را با یک قالب صلب استثنایی ، با ماکزیمم خمش کمتر از ۲۵ میلی متر در بارگذاری نهایی طراحی می نمایند .دستگاه شاریو استاندارد به طور معمول برای قطعات به طول تا ۵ متر و ظرفیت باربری ( وزن بتن و قالب ) متغیر از ۱۰۰ تا ۶۰۰ تن طراحی می شود . وزن فولاد به کار رفته در آن به مقطع عرضی پل مورد نظر وابسته است ، اما به طور معمول از حدود ۲۵ تن تا ۱۱۰ تن در هر دو طرف متغیر می باشد . دستگاه شاریو استاندارد تقریباً برای هر قطعه با هر مقطع می تواند وفق داده شود و در طی اجرا برای تغییرات در طول قطعه ( تا ۵ متر ) ، ارتفاع مقطع ، ضخامت به آسانی قابل تنظیم است .بوسیله دستگاه شاریو پلهائی با دهانه های بزرگ (۸۰ متر ، ۱۰۰ متر ، ۱۴۰ متر و…) در مناطق کوهستانی که دارای دره های عمیق می باشند یا روی رودخانه ها ی خروشان و پر آب اجرا میگردد ، که بسیاری از آن نیز در ایران احداث گردیده است.

مراحل اجرا بوسیله سیستم شاریو:
ابتدا قطعه اول با مقطع صندوقه روی سر ستون به صورت درجا ساخته میشود.ریلهای شاریو روی قطعه اول پرس میگردد و دستگاه روی ریلها مونتاژ میشود.دستگاه مونتاژ شده روی قطعه اول ، قالب را جهت اجرای قطعه بعدی نگهداشته است که قطعه دوم ، دو لنگه بوده و به دو انتهای صندوقه اول میچسبد.شاریو با حرکت به سمت دهانه های میانی و کناری روی ریلهایش، قالب را برای اجرای کلیه قطعات حمل مینماید.هر قطعه پس از آرماتور بندی و نصب مصالح تنیدگی و بتن ریزی بوسیله کشش کابلهای پیش تنیدگی به قطعه قبل خود و در واقع به تمامی قطعات قبلی پرس میگردد و تکیه گاهی استوار برای ریلها ، شاریو و جابجائی بعدی به سمت پایان پروژه میشود.

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه شما

ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ورود به حساب کاربری

Compare items
  • Total (0)
Compare
0