معرفی نرم‌افزار سپ۲۰۰۰ – SAP2000

با نرم‌افزار SAP2000 بیشتر آشنا شوید

 

نرم‌افزار نام‌آشنای SAP2000 (سپ۲۰۰۰)، یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارهای طراحی و تحلیل سازه‌های ساختمانی و غیرساختمانی در مهندسی عمران است. این نرم‌افزار امکانات ویژه‌ای برای طراحی و تحلیل پل‌ها نیز در اختیار کاربران قرار داده که موجب محبوبیت بیش از پیش آن شده‌است.

نرم‌افزار SAP2000

نرم‌افزار SAP2000

کمپانی تولیدکننده‌ی SAP2000

 

ایده‌ی اولیه‌ی تولید نرم‌افزارهای طراحی و تحلیل ساختمانی در سال ۱۹۶۳ شکل گرفت. کمپانی Computers and Structures که به CSI معروف است، از سال ۱۹۷۵ جزو شرکت‌های پیشرو در تولید چنین محصولاتی است. در حال حاضر هزاران مهندس در بیش از ۱۶۰ کشور دنیا در حال استفاده از محصولات این کمپانی آمریکایی هستند. نرم‌افزارهای ETABS، SAP2000، SAFE، CSiBridge و PERFORM-3D پنج نرم‌افزار اصلی تولیدشده توسط این کمپانی هستند. در این میان سپ۲۰۰۰ با ۳۵ سال قدمت، از قدرتمندترین نرم‌افزارهای طراحی و تحلیل سازه‌های ساختمانی و غیرساختمانی است. در ساخت سازه‌های معروفی در سراسر جهان از نرم‌افزارهای CSi استفاده شده‌است. ازجمله این سازه‌ها می‌توان به برج تایپه ۱۰۱ تایوان، مرکز تجاری نیویورک و ورزشگاه آشیانه‌ی پرنده در پکن اشاره کرد.

کمپانی آمریکایی CSi

کمپانی آمریکایی CSi

SAP2000 چه ویژگی‌هایی دارد

 

این نرم‌افزار رابط گرافیکی بسیار قوی دارد و استفاده از آن بسیار آسان است. در محیط سپ۲۰۰۰ کاربر قادر خواهدبود سازه‌ی فولادی یا بتنی موردنظر خود را به‌صورت دو یا سه‌بعدی مدل‌سازی کند. پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از المان‌ها، مقاطع و انواع بارگذاری‌ها، امکان مدل‌سازی پیچیده‌ترین سازه‌ها را برای کاربر فراهم کرده‌است. ازجمله این المان‌ها می‌توان به المان‌های سازه‌ای Shell و Frame و المان‌های غیرخطی فنر و اتصالات اشاره کرد. در این نرم‌افزار کاربر می‌تواند از قاب‌های کوچک دوبعدی تا قاب‌های بزرگ سه‌بعدی را به‌راحتی طراحی و تحلیل کند. در سپ۲۰۰۰ المان‌های تیر، ستون و خرپا قابل مدل‌سازی هستند اما این نرم‌افزار قادر به طراحی دیوار برشی نیست. بااین‌وجود امکان تحلیل مسائل دیوار برشی در سپ۲۰۰۰ وجود دارد. خوب است بدانید نرم‌افزار ETABS، ابزار قدرتمندتری برای این حل این مسائل محسوب می‌شود.

مدل‌سازی در محیط نرم‌افزار SAP2000

مدل‌سازی در محیط نرم‌افزار SAP2000

در این نرم‌افزار امکان فراخوانی فایل‌های ورودی از نرم‌افزارهای Access، Excel و AutoCAD با استفاده از گزینه‌ی Import وجود دارد. هم‌چنین می‌توان با استفاده از گزینه‌ی Export، خروجی‌های موردنظر را در فرمت این نرم‌افزارها استخراج کرد. نتایج تحلیل‌های انجام‌شده در سپ۲۰۰۰ در قالب فایل‌های متنی یا خروجی‌های گرافیکی قابل‌استخراج هستند. این نرم‌افزار در صنایع نفت و گاز هم به کار گرفته می‌شود. تحلیل المان‌های کابلی با تغییرمکان‌های بزرگ، اعمال بار ناشی از حمل و نقل‌های دریایی و آتش‌سوزی و تحلیل پایداری ازجمله قابلیت‌های سپ۲۰۰۰ در این حوزه است. از دیگر شاخصه‌های سپ۲۰۰۰، امکان برقراری ارتباط با سایر نرم‌افزارهای CSI است. این نرم‌افزار قابلیت‌های تحلیلی فراوانی دارد و طیف گسترده‌ای از انواع تحلیل‌ها را پوشش می‌دهد. ازجمله این تحلیل‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحلیل استاتیکی و دینامیکی
 • تحلیل خطی و غیرخطی
 • تحلیل تاریخچه زمانی
 • تحلیل Push Over
 • تحلیل طیفی
 • تحلیل مودال
 • تحلیل لرزه‌ای با اعمال شتابنگاشت زلزله به سازه
 • تحلیل بار زنده برای پل‌ها و تونل‌ها
 • تحلیل P-Delta

 

برای نصب SAP2000 به چه سیستمی نیاز دارید

 

ویرایش ۱۹ آخرین نسخه‌ای است که از این نرم‌افزار روانه‌ی بازار شده‌است. سپ۲۰۰۰ هردو سیستم‌عامل ۳۲ و ۶۴ بیتی را پشتیبانی می‌کند. این نرم‌افزار بر ویندوزهای Vista، ۷، ۸ و ۱۰ قابل نصب است. برای نصب سپ۲۰۰۰ دست‌کم به سیستمی با ۳ گیگابایت حافظه‌ی جانبی، ۵۱۲ مگابایت کارت گرافیک و ۶ گیگابایت حافظه‌ی سیستم نیاز خواهیدداشت.

5 (100%) 4 امتیازs

فروشگاه عرضه کننده ساختمان آنلاین
- 19% متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

متر لیزری مایلسی مدل D8-40m

فروشگاه عرضه کننده
600,000 تومان 485,000 تومان
- 10% دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

دیستو سه بعدی لایکا مدل ۳D Disto

فروشگاه عرضه کننده
195,000,000 تومان 175,000,000 تومان
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

   دیدگاه خود را ثبت کنید