اطلاعیه مهم در خصوص بازه زمانی ۴۰ روزه طراحی

اطلاعیه مهم در خصوص بازه زمانی ۴۰ روزه طراحی- قابل توجه دارندگان صلاحیت طراحی

به اطلاع کلیه طراحان محترم پروژه‌ها به ویژه پرونده‌های مشمول کنترل ماده ۳۳ می‌رساند:
مطابق تصمیم کمیته ۵ نفره استان تهران مورخ ۱۸ اردیبهشت ماه، از این تاریخ به بعد تمام پرونده‌هایی که ۴۰ روز از تاریخ ثبت برگه تعهد نظارت آن‌ها(پرداخت فیش عوارض) گذشته باشد به مرحله پیش‌نویس پروانه رفته و منتظر تاییدیه سازمان نظام مهندسی نخواهد ماند. هرچند این رویه در حال حاضر شفافیت کامل نداشته و ممکن است در آینده ابعاد بیشتری از آن روشن و به اطلاع اعضای محترم رسانده شود اما توضیحات مهم زیر به اطلاع اعضای سازمان می‌رسد:

اطلاعیه مهم در خصوص بازه زمانی 40 روزه طراحی

۱- بازبینی نقشه‌های ارسالی توسط سازمان نظام مهندسی جهت طرح‌های کامل و قابل اجرا صورت می‌ گیرد متاسفانه بعضا مواردی مشاهده می‌شود که طراح بدون رعایت اصول اولیه طراحی اقدام به ارسال پروژه به سازمان جهت بررسی و کنترل می‌نماید یا پس از اعلام اشکالات طرح به جای رفع کلیه موارد اعلام شده اقدام به اصلاح تعدادی از مشکلات طرح به جای رفع کلیه موارد اعلام شده و ارسال مکرر نقشه‌ها می‌نماید، پیرو اطلاعیه‌های قبلی در رابطه با روند کنترل نقشه‌ها به اطلاع می‌رساند از تاریخ ۹۵/۶/۶ تنها ۳ بار امکان آپلود نقشه‌ها برای طراحان وجود خواهد داشت و در صورت عدم رفع مشکلات طرح، ضمن بسته شدن امکان آپلود با توجه به وظیفه کنترل حسن انجام خدمات مهندسی که مطابق بند ۵ ماده ۱۵ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به عهده این سازمان گذاشته شده است، پرونده عضو سازمان بر اساس ماده ۹۱ آئین‌نامه اجرائی قانون نظام مهندسی جهت رسیدگی به شورای انتظامی ارسال خواهد شد و امکان آپلود مجدد نقشه‌ها تنها پس از ارائه تعهد لازم در سازمان نظام مهندسی امکان‌پذیر خواهد بود.

۲- لازم به ذکر است به هرحال حتی در صورت صدور پروانه ساختمانی اخذ تاییدیه سازمان نظام مهندسی الزامی بوده و ناظر پروژه قبل از اخذ تاییدیه اجازه شروع به کار نخواهد داد و پرونده‌هایی که بدون طی مراحل تاییدیه منجر به صدور پروانه گردند از نظر سازمان مصداق سوء عملکرد تشخیص داده شده و پرونده طراح برای بررسی به شورای انتظامی ارجاع داده می‌شود.

۳- از این تاریخ به بعد پاسخگویی به سوالات و توضیحات مربوط به نقشه‌ها صرفا به نماینده معرفی شده از طرف شخص حقوقی که باید الزاما شخص حقیقی تایید کننده نقشه‌ها از طرف شرکت حقوقی باشد ارائه می‌شود و پیگیری شخص دیگر در خصوص مسایل فنی نقشه‌ها مجاز نمی‌باشد.

۴- بازه زمانی ۴۰ روزه برای کنترل و تایید نهایی نقشه‌ها به این ترتیب تقسیم بندی شده است که اولین نوبت نقشه‌ها به صورت کامل و ۴ رشته حداکثر ظرف مدت ۱۴ روز باید در سامانه بارگذاری شود. سازمان نظام مهندسی حداکثر سه نوبت نسبت به کنترل نقشه‌ها اقدام و در مرحله نهایی کنترل تطابق و تایید نهایی خواهد بود. طراحان برای اصلاح بار اول ۷ روز و برای نوبت‌های بعدی حداکثر ۳ روز مهلت خواهند داشت. این رویه برای تمام طراحان لازم‌الاجرا است و تخطی از آن به دلیل این‌که باعث صدور پروانه قبل از تایید نهایی نقشه‌ها خواهد شد باعث پیگیری انتظامی از طرف سازمان خواهد بود.

۵- در هر حال پیگیری نهایی کنترل و تایید نقشه‌ها در سازمان نظام مهندسی حتی در صورت صدور پروانه ساختمانی، وظیفه طراح بوده و عدم تایید نقشه‌ها علاوه بر اینکه در روند عملیات اجرایی وقفه ایجاد خواهد نمود، باعث تشدید نوع محکومیت در شورای انتظامی خواهد شد.

در پایان از تمام اعضای محترم درخواست می‌شود با همکاری و همراهی با سازمان و ارائه نظرات و پیشنهادهای خود، سازمان را در ارائه خدمات بهتر به اعضا و جامعه یاری رسانند.

منبع : سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه شما

ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ورود به حساب کاربری

Compare items
  • Total (0)
Compare
0