بورس و بازارمجله خبری

بازار مسکن در کدام مناطق پایتخت کم طرفدار است؟

بررسی های به عمل آمده از وضعیت بازار مسکن پایتخت نشان می دهد دو منطقه در تهران کمترین خریدار مسکن را دارا هستند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از نبض بازار، در مهرماه گذشته در تمام منطقه نسبتا بزرگ و پرجمعیتی مانند ۱۹ تنها ۲۳ معامله انجام شده است. بر اساس گزارش های بانک مرکزی هر ماه مناطق ۱۹ و ۲۰ جزو کم طرفدارین مناطق تهران برای خرید مسکن محسوب می شوند. اما دلیل کمبود تقاضا در این دو منطقه چیست و چرا متقاضیان مسکن تمایل کمتری برای خرید خانه در این مناطق دارند؟

پارامتر‌های زیادی برای انتخاب یک ملک وجود دارد. معیار‌هایی مانند دسترسی به وسایل نقلیه عمومی، سال ساخت، متراژ و قیمت که هر خریداری در ابتدا آن ها را مد نظر قرار می دهد.

اما دلایل دیگری نیز در این بین وجود دارد که مربوط به زمان خریداری و استفاده از ملک نمی شود، بلکه خریداران و به ویژه سرمایه گذاران آن را مد نظر قرار می دهند تا در زمان فروش با شرایط سختی مواجه نشوند. تعداد تقاضا و معاملات در هر منطقه از این سری عوامل هستند.

کم تقاضا ترین مناطق تهران

بر اساس آمار‌های بانک مرکزی که هر ماه از مناطق مختلف شهر تهران منتشر می شود، مناطق ۱۹ و ۲۰ هر ماه جزو کم معامله ترین مناطق تهران هستند. تا جایی که مهرماه ۱۴۰۱ در منطقه ۱۹ این کلانشهر تنها ۲۳ عدد معامله انجام شده است. همچنین تعداد معاملات در این منطقه در آذر سال جاری تنها تا ۶۰ عدد افزایش معامله را تجربه کرده است.

در منطقه ۲۰ نیز تعداد معاملات در مهر امسال ۶۰ عدد بوده و در آخرین آمار‌های بانک مرکزی تا ۱۳۳ عدد رشد داشته است. اما دلیل پایین بودن تقاضا در این مناطق را ناشی از چه مواردی می توان دانست؟

انواع تقاضا در بازار مسکن

منصور غیبی، کارشناس حوزه مسکن در این خصوص گفت: بحث تقاضا در مناطق مختلف چند دلیل عمده دارد. در این بین باید تقاضای موجود در بازار را به دو بخش مصرفی و سرمایه ای تقسیم کرد. این سری شاخص ها مساله مهمی را نشان می دهد؛ افراد سرمایه خود را در مناطق پرتقاضا و مصرفی سرمایه گذاری می کنند.

او ادامه داد: من معتقدم افزایش تقاضای ماه گذشته نیز در مناطق پرطرفدار تقاضایی سرمایه ای و کاسبانه بوده است. در همین راستا سرمایه گذاران و دلالان مناطقی را انتخاب می کنند که بتوانند در آینده به راحتی به مصرف کننده ارائه دهند.

غیبی همچنین بیان کرد: از سوی دیگر در ۷۰ تا ۸۰ درصد معاملات این مناطق سند رسمی وجود ندارد و از طریق قولنامه و یا وکالتی این نقل و انتقالات انجام می شود. این اسناد مورد تمایل سرمایه گذاران و دلالان نیست.

اهمیت بافت بومی

این کارشناس همچنین در خصوص مناطق ۱۹ و ۲۰ گفت: کمبود تقاضا در این مناطق به بافت بومی آنها نیز بر می گردد که خریدار خاص خود را دارد. در سابقه آماری به طور کلی این مناطق متقاضی خاص خود را دارد.

او ادامه داد: البته با توجه به افزایش اخیر قیمت آپارتمان در حومه تهران امکان این وجود دارد که مناطق کم طرفدار در داخل شهر تهران نیز در آینده شاهد ورود خریدار بیشتری باشد.

به طور کلی می توان گفت نابسامانی و نااطمینانی در بازار‌های موازی باعث شده مردم سرمایه های خود را به بازار مسکن انتقال دهند و افزایش تعداد معاملات در آذرماه را می توان ناشی از تقاضای سرمایه گذاری در بازار دانست؛ بنابراین سرمایه گذاران و دلالان ترجیح می دهند هرماه در مناطقی خرید کنند که تقاضا برای خرید و فروش در آن بالاتر است. این عامل به مرور ساختار عرضه و تقاضا را در بازار دچار مشکل می کند و در آینده، وخیم تر شدن اوضاع بازار مسکن را رقم می زند.

بر عکس ۱۹ و ۲۰، منطقه بعدی تهران یعنی ۲۱، در غرب تهران، یکی از مناطقی است که به تازگی بسیار پرطرفدار شده است و جهش قیمت و تقاضای خوبی داشته است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا