اجتماعیراه و شهرسازی

آقامیری:دولت؛متولی اصلی کنترل و دفع خطرات سیلابی نقاط خارج از شهرها/ گزارش شفاف به شهروندان ضروری است

به گزارش ساختمان آنلاین:   او در خصوص مولفه پیشگیری با اعلام اینکه می توان با انجام اقدامات “آبخیزداری” در بالادست و بخصوص جغرافیای کوهستانی از یکسو از سرازیر شدن جریان های واریزه ای و از سوی دیگر با انجام مستمر “لای روبی، پاکسازی و بهسازی عمرانی” مسیل ها و رودخانه ها، مسیر عبور و گذردهی رواناب را تسهیل نمود، تصریح کرد: “احداث و نگهداشت شبکه مدیریت آب های سطحی” نیز تکمیل کننده پروسه مهار و هدایت و دفع رواناب در این مهم خواهد بود و لذا در اقدامات پیشگیرانه می توان سه اصل آبخیزداری، لایروبی و توسعه و نگهداشت شبکه مدیریت آب های سطحی را به عنوان زنجیره اصلی فرآیند پیشگیرانه مدیریت سیلاب نام برد.

نایب رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در تحلیل حادثه رخ داده گفت: این حادثه از منظر فنی در حوضه آبریز کن از ناحیه کوهستانی البرز مرکزی که از مناطق مرتفع بالادست سرچشمه می گیرد، رخ داده است. آبراهه هایی چون کشار، رندان و امام زاده داوود از اصلی ترین سرشاخه های این حوضه آبریز بوده و حوادث متعدد وقوع سیلاب رودخانه کن در سنوات گذشته نظیر سال ۱۳۹۴، اهمیت توجه ویژه به اقدامات پیشگیرانه و بهره مندی از اصول فنی پیش بینی را در این جغرافیا دو چندان می نماید و انتظار بوده که دستگاه های متولی امر به نحوی در این خصوص اقدام شایسته را مستمرا در دستور کار قرار دهند.

حجت الاسلام آقامیری با بیان اینکه مطابق شرح وظایف مشخص شده در مدیریت سیلاب، دولت وظیفه اصلی کنترل و دفع خطرات سیلابی نقاط خارج از شهرها را بر عهده دارد، اظهار داشت: ارزیابی فنی اولیه از حادثه مذکور، نشان دهنده حرکت جریان واریزه ای از کوهستان های مشرف به مسیر رودخانه با مدل سیلاب سریع یا فلش فلاد بوده است. بطوریکه در این جریان واریزه ای، توده‌های خاک اشباع از آب و قطعات سنگ از دامنه کوه‌ها به پایین سرازیر شده و وارد کانال مسیر رودخانه گردیده و با مدفون ساختن اشیای سر راه خود نظیر خودرو، شروع به تخریب نموده است. لکن نکته قابل توجه دیگر، وجود تنگ شدگی و مسقف بودن مسیر رودخانه در محدوده امام زاده بوده که به تعبیری گلوگاه سیلابی را رقم زده و ورود جریان واریزه ای در این نقطه منجر به حادثه تلخ رخ داده گردیده است.

آقامیری با اعلام اینکه بنا به لزوم پیگیری و ارزیابی دقیق حادثه رخ داده جهت جلوگیری از وقایع این چنین و گزارش شفاف به شهروندان ضروری است، خواستار ارائه گزارش دستگاه های دولتی وزارت جهاد، وزارت نیرو (آب منطقه ای)، سازمان هواشناسی و ارائه گزارش نحوه عملکرد سامانه و تجهیزات مدرن هشدار سیلاب توسط سازمان مدیریت بحران شهر تهران به قید فوریت در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران شد.

نایب رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در عین حال موارد مورد گزارش را به شرح ذیل اعلام نمود:
نحوه انجام پروسه آبخیزداری در دوبخش نگهداری و بهره بردازی نطلوب از تاسیسات و سازه های موجود و نیز توسعه و احداث آبخیزداری مطابق برنامه مدون توسط وزارت جهاد

2. نحوه انجام فرآیند لای روبی، پاکسازی و ایمن سازی مسیر رودخانه جهت گذردهی مطلوب رواناب توسط وزارت نیرو ( آب منطقه ای)

3. چرایی عدم اقدامات اجرایی در رفع گلوگاه سیلابی رودخانه کن در محدوده عبور از امام زاده
توسط وزارت نیرو ( آب منطقه ای)

4. نحوه عملکرد و چرایی عدم اعلام هشدار تخلیه سریع سامانه های پیش بینی و هشدار سیلاب

نصب شده توسط سازمان هواشناسی و آب منطقه ای

همچنین لازم است شهرداری تهران نسبت به ارائه گزارش دقیق در خصوص موارد ذیل اقدام نماید.

_ نحوه عملکرد سامانه و تجهیزات مدرن هشدار سیلاب توسط سازمان مدیریت بحران شهر تهران
( باران سنج، سطح سنج و پیش بینی آنلاین) ) که مطابق گزارش واصله طی سنوات اخیر در بالادست پایتخت بخصوص در محدوده امام زاده داوود تجهیز و نصب شده اند.

_ گزارش پیشبرد برنامه عملیاتی پیاده سازی طرح جامع احیا و ساماندهی رودخانه های شهر تهران

_ اقدامات عملیاتی رفع خطرات فرونشست شن چاله های منطقه در همجواری با رودخانه کن

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا