بورس و بازارمجله خبری

تبعات گزارش‌ اعلام قیمت آپارتمان‌ها در بازار مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین:  وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: نحوه اعلام نرخ در شرایط ثبات اقتصادی که نرخ مسکن در بازار با نوسانات شدید وجود ندارد، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

وزارت راه و شهرسازی در گزارش نرخ مسکن از عبارت «متوسط نرخ یک متر مربع واحد مسکونی آپارتمانی» استفاده می‌نموده است لذا حداقل و حداکثر نرخ در این گزارش بیان نمی‌شده است.

این نوع اعلام نرخ در شرایط ثبات اقتصادی که نرخ مسکن در بازار با نوسانات شدید وجود ندارد مشکلی ایجاد نمی‌نماید.

زیرا افزایش نرخ از یک روند آرامی برخوردار است اما در شرایطی که با افزایش شدید نرخ در کوتاه مدت مواجه هستیم همواره مالکانی که نرخ املاک آنها در بازه قیمتیِ کمتر از متوسط نرخ اعلام شده قرار دارد، سعی می‌کنند نرخ آن را به متوسط نرخ اعلام شده نزدیک نمایند که در این حالت با افزایش نرخ املاک مواجه خواهیم بود.

همچنین مالکان دیگری‌که نرخ ملک آنها بیش از متوسط نرخ اعلام شده است به دلیل افزایش نرخ در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، فاصله نرخ ملک خود را با متوسط نرخ اعلامی تنظیم می‌نمایند.

از این رو و با توجه به اینکه نرخ مسکن در مناطق ۱ تا ۶ شهر تهران (به استثنای منطقه ۴) به میزان قابل توجهی بالاتر از متوسط نرخ هستند و در این مناطق تقاضای سرمایه‌ای شدیدی وجود دارد، نرخ شهر تهران بدون احتساب این مناطق هم اعلام گردید تا اثر روانی افزایش نرخ مسکن و هیجانات بازار در این مناطق، بر نرخ مسکن سایر مناطق شهر کاهش یابد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا