مجله خبریبورس و بازار

مقصر گرانی مسکن کیست؟

عضو هیئت مدیره اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران گفت: افزایش و دخالت املاکی ها دلیل افزایش قیمت مسکن نیست اما فعالیت آن ها بی تاثیر نیست. قیمت مسکن متأثر از عرضه و تقاضا است در حال حاضر نوسان دلار یکی از دلایل مشخص در افزایش قیمت مسکن است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از رویداد24، بازار مسکن در هرج و مرج های اقتصادی سال جاری بی نصیب نماند و از طرفی قیمت ها بالا رفت و از سوی دیگر رکود این بازار را خواباند. افزایش قیمت مصالح ساختمانی کار را برای سازندگان سخت کرد و ساخت و ساز هم کاهش یافت. وعده ساخت سالی یک میلیون مسکن در حد حرف ماند و فعلاً آثاری از ساخت این خانه ها وجود ندارد. این بازار کلاف سردرگمی است که درهم‌ پیچیده و هرروز بیشتر از روز قبل در هم گره می خورد.

مشاهدات میدانی حاکی از این است که در سردرگمی های بازار، مشاورین املاک هم از آب گل‌آلود ماهی می گیرند و باعث جو مخرب در بازار می شوند. در آگهی فروش مسکن خانه در منطقه ای متری ۵۰ میلیون تومان قیمت گذاشته شده بود، با مراجعه به یکی از املاکی های آن منطقه با قیمت های ۶۰ تا ۶۵ میلیون تومان برای هر متر مواجه شدیم و اظهار می کردند که خانه ها در این منطقه بالای ۶۰ میلیون است. تفاوت قیمت میان فروشنده و مشاورین املاک بازار را سردرگم کرده است و به نظر می رسد همین امر یکی از دلایل افزایش قیمت باشد.

موضوع مورد تأکید اینجا است که حتی با افزایش قیمت و رکود در بازار باید تعداد مشاورین املاک کاهش یابد اما روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شود و در هر خیابان چند املاکی به چشم می خورد که بیشتر آن ها لوکس هستند. اگر برای مشاورین املاک این کار سود ندارد پس چرا هر کس که به دنبال سود خوب است به سراغ این کار می رود؟

سعید لطفی، عضو هیئت مدیره اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران پیرامون تأثیر دلالی های غیرمجاز املاکی ها به افزایش قیمت مسکن گفت: افزایش و دخالت املاکی ها دلیل افزایش قیمت مسکن نیست. قیمت مسکن متأثر از عرضه و تقاضا است در حال حاضر نوسان دلار یکی از دلایل مشخص در افزایش قیمت مسکن است. با نوسانات به وجود آمده ارز فروشندگان در فروش به مشکل خورده اند؛ این مورد یکی از عوامل کمبود عرضه در بازار است و باعث گرانی می شود.

رشد قارچ گونه املاکی ها خانه را گران کرد؟

وی ادامه داد: افزایش واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب (املاکی ها) عامل گرانی نیستند اما وجود آنها در بازار مسکن بی تأثیر هم نیست. دولت باید این واحدهای غیر مجاز که اتحادیه و اداره اماکن شناسایی می کند را پلمپ کند. اصلی ترین عامل گرانی مسکن عدم برابری عرضه و تقاضا است. به طور مثال اتومبیل گران شده است نمی توانیم ادعا کنیم که نمایشگاه ها و بنگاه های فروش اتومبیل را گران کرده اند در بازار مسکن هم به همین صورت است. بنگاه های املاک خود به تنهایی عامل گرانی نیستند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران در رابطه با رکود و گرانی مسکن خاطر نشان کرد: مشکل ما این است که به دنبال آدرس اشتباه برای گرانی ها می رویم؛ یکی عوامل گرانی ما عدم عرضه در بازار مسکن و دیگری گران شدن مصالح ساختمانی است. میلگرد چند هفته گذشته ۱۶ هزار تومان بود اما در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار تومان خریداری می شود که در بازار مسکن بی تأثیر نیست. این گرانی دیگر بر گردن مشاوران املاک نیست بلکه عدم نظارت دولت بر نهادهای ساختمانی است.

لطفی اظهار کرد: زمانی که ما از پس تولید مسکن برنیاییم مشخص است که به سمت گرانی مسکن هم می رویم. ما باید دنبال راه چاره برای این بازار باشیم نه مسکن که برای زمان کوتاهی درد را خاموش کند. اگر تمام مشاوران املاک تعطیل شوند قیمت مسکن کاهش می یابد؟ جواب مشخصاً خیر است.

وی افزود: اگر آقای رئیسی وعده خود را محقق می کرد و سالی یک میلیون مسکن را تولید می کردند، مشکلات بازار مسکن کمی آرام می گرفت. ما هنوز امیدواریم تولید مسکن از طرف دولت انجام شود که اگر این امر محقق شود قیمت مسکن در سال آینده کنترل می شود در غیر این صورت سال سختی برای بازار مسکن پیش بینی می شود و بازار به سمت گرانی می رود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا