کاهش ۷۳ درصدی معاملات مسکن در تهران

0

کاهش ۷۳ درصدی معاملات مسکن در تهران

گسترش نیوز: میانگین نرخ مسکن شهر تهران در شهریورماه ۱۳۹۸ به ۱۲میلیون و ۷۲۰ هزار تومان در هر متر مربع طبق گزارش وزارت راه و شهرسازی رسید. آمار نشان می‌دهد پس از خردادماه امسال که متوسط نرخ مسکن شهر تهران وارد کانال ۱۳ میلیون تومان شد، در شهریورماه دوباره قیمت‌ها به کانال ۱۲میلیون تومان برگشت.

شاخص سالیانه رشد نقطه به نقطه نرخ گویای آن است که طی ۱۲ ماه گذشته اردیبهشت ۱۳۹۸ نقطه اوج بازار با ۱۱۲ درصد افزایش بوده و ماه‌های پس از آن نمودار رو به پایین حرکت کرده، به طوری که در شهریورماه امسال این رقم به ۵۷ درصد رسیده است.

شاخص ماهیانه نیز نشان می‌دهد میانگین رشد ماه به ماه قبل ۱۲ماهه منتهی به شهریورماه ۱۳۹۸ در شهر تهران ۳.۹ درصد بوده است؛ به طوری که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ بیشترین رشد معادل ۱۱.۴ درصد و در شهریورماه ۱۳۹۸ کمترین رشد معادل منفی ۳.۵ درصد را تجربه کرده است؛ میانگین نرخ رشد ۱۲ ماهه مسکن در شهر تهران منتهی به شهریورماه ۱۳۹۷ حدود ۴.۷ درصد بوده است که سرعت رشد نرخ در ۱۲ ماهه اخیر نسبت به ۱۲ ماهه قبل از آن ۰.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

کاهش ۷۳ درصدی تعداد معاملات

در شهریورماه ۱۳۹۸ بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی تعداد معاملات مسکن شهر تهران به ۲۹۰۰ فقره رسید که نسبت به ماه قبل ۱۵.۳ درصد و نسبت به شهریور سال قبل ۷۳ درصد کاهش داشته است. از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با ۳۸۳ فقره معامله با سهم ۱۶.۴ درصدی از کل معاملات شهریورماه بیشترین سهم از قراردادهای خرید و فروش را به خود اختصاص داده و پس از آن مناطق ۲، ۴ و ۱۰ به ترتیب با سهم ۸.۶، ۸.۲ و ۷.۹ درصد از کل معاملات شهریورماه در رده‌های بعدی قرار دارند. هم‌چنین منطقه ۱۹ با ۲۲ فقره (۰.۹ درصد) کمترین سهم از تعداد معاملات شهریورماه تهران را به خود اختصاص داده است.

افت ۶۱ درصدی ارزش معاملات

ارزش ریالی معاملات انجام شده شهر تهران در شهریورماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۹۴۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

هم‌چنین در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۸ تعداد کل معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران به ۳۳.۱ هزار واحد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۷.۳ درصد کاهش داشته است. در نیمه نخست امسال متوسط نرخ یک متر مربع واحد مسکونی آپارتمانی به ۱۲.۸ میلیون تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۰ درصد افزایش داشته است. حجم نقدینگی مبادله شده تجمیعی طی شش ماهه نخست امسال ۳۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰.۶ درصد کاهش داشته است.

 

منبع: گسترش نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.