مجله خبری

چه اما و اگرهای بر سر راه بورس مسکن قرار دارد

 اوایل تیرماه امسال حسن روحانی رئیس جمهوری بر راه‌اندازی هرچه سریع تر بورس املاک به منظور واگذاری دارایی های مازاد شرکتهای دولتی و بانکها تاکید کرد.

به دنبال آن روز ۲۹ مردادماه امسال اولین معامله ملک در تاریخ بورس از طریق این بازار انجام شد. بدین صورت که شرکت عمران شهر جدید پردیس یک باب واحد تجاری را پس از پذیرش در بازار فرعی بورس کالای ایران با قیمت پایه یک میلیارد و ۶۳ میلیون تومان عرضه کرد و به فروش رساند.

به دنبال آن برخی شرکت‌های دولتی و بانک‌ها اعلام کردند که به زودی املاک خود را روی تابلو بورس عرضه خواهند کرد.

با این حال قبل از انجام این معامله، بورس مسکن موافقان و مخالفانی داشت؛ مخالفانی مثل رئیس کمیسیون عمران مجلس که معتقدند عرضه زمین و مسکن در بورس به رشد قیمت ملک منجر خواهد شد. استناد آنها نیز این است که بازار برخی کالاها با ورود به بورس از حالت طبیعی خارج و دچار افزایش قیمت شده اند؛ به خصوص که بازار سهام طی حدود یک سال اخیر رشد چشمگیری را تجربه کرده است.

از طرف دیگر موافقان بورس مسکن می‌گویند که تالار شیشه‌ای به شفافیت معاملات می‌انجامد و قیمت ها واقعی می شود.

در حال حاضر بخش املاک و مستغلات و بازار سرمایه، بدون وجود بورس املاک، با یکدیگر در ارتباط هستند. به‌عنوان نمونه، صندوق‌های مستغلات، اوراق رهنی مسکن و همچنین اوراق تسهیلات خرید مسکن، پیوندهای کنونی بخش مسکن و بورس را تشکیل می‌دهند.

صندوق‌های کنونی زمین و ساختمان، با جمع‌آوری وجوه سرمایه‌گذاران، به‌ تأمین مالی پروژه‌های ساختمانی کمک می‌کنند. این پروژه‌ها پس از اتمام، از راه‌هایی مانند مزایده یا سایر روش‌ها به فروش می‌رسند و سود حاصل به‌دست‌آمده در میان سرمایه‌گذارن تقسیم می‌شود.

مسکن با بورس بی ارتباط نیست

هر چند هم اکنون بورس املاک به طور کامل راه‌اندازی نشده و حتی مخالفانی دارد، بخش املاک و بازار سهام از طرق مختلف با یکدیگر در ارتباط هستند. صندوق‌های مستغلات، اوراق رهنی مسکن و اوراق تسهیلات خرید مسکن از جمله مواردی است که ارتباط مسکن را با بورس کالا برقرار کرده است. صندوق‌های سرمایه گذاری زمین و ساختمان که به جمع آوری سرمایه های خرد برای اجرای پروژه های ساختمانی می پردازد و البته قرار است گسترش پیدا کند نیز از مصادیق ارتباط مسکن با بورس کالا است؛ هرچند که از حدود ۵۰ روز قبل گفته می شد تا یک ماه آینده این اتفاق می‌افتد اما هنوز محقق نشده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا