بورس و بازارمجله خبری

وام مسکن باز هم کم ارزش‌تر شد

به گزارش ساختمان آنلاین:   قدرت خرید مردم مهم ترین مولفه برای ورود تقاضاهای مصرفی به بازار مسکن بوده است. در این راستا نیز دولت های مختلف تلاش کرده اند با اجرای راهکارهایی از جمله افزایش سقف وام خرید مسکن، توانمندی مردم برای خرید خانه را افزایش دهند.

شهریور ماه سال گذشته بانک مرکزی طی ابلاغی سقف وام ساخت و خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم در تهران از 200 میلیون تومان برای زوجین را به 400 میلیون تومان افزایش داد. وام تعمیر یا همان جعاله که پیش از این برای تهرانی ها 40 میلیون تومان بوده به 80 میلیون تومان افزایش یافت.

همچنین سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم در مراکز استان ها و شهر‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت برای زوجین 320 میلیون تومان و به صورت انفرادی 160 میلیون تومان است. در سایر مناطق شهری با جمعیت 200 هزار نفر و کمتر برای زوجین 240 میلیون تومان و به‌صورت انفرادی 120 میلیون تومان تعیین شد.

به عبارت دیگر در زمان حاضر یک زوج ساکن تهران می توانند از 480 میلیون تومان وام خرید مسکن استفاده کنند. برای دریافت این وام نیز بایستی دو برابر مبلغ وام اوراق حق تقدم خریداری شود.

از سوی دیگر بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در خصوص تحولات بازار مسکن، طی تیر 1401 متوسط وزنی قیمت آپارتمان های مسکونی فروش رفته در مناطق 22گانه شهر تهران به 44 میلیون و 840 هزار تومان رسید.

در ماه مورد اشاره منطقه یک با متوسط قیمت 84 میلیون و 522 هزار تومان بیشترین و منطقه 17 با 22 میلیون و 890 هزار تومان کمترین قیمت مسکن را داشته اند.

اگر قرار باشد یک زوج وام 480 میلیون تومانی بانک مسکن را دریافت کنند باید 960 برگ تسهیلات مسکن را خریداری کنند. متوسط قیمت اوراق وام مسکن حدود 130 هزار تومان است، یعنی در مجموع حدود 125 میلیون تومان که متقاضی وام باید ابتدا آنرا برای خرید اوراق پرداخت کند.

در واقع از 480 میلیون تومان وام خرید مسکن 355 میلیون تومان باقی می ماند. با توجه به میانگین قیمت حدود 45 میلیون تومانی هرمترمربع واحد مسکونی در تهران با این مبلغ وام  می توان 7.8 متر را خریداری کرد.

به عنوان مثال برای یک واحد 100 متر مربعی با قیمت 4.5 میلیارد تومانی، وام خرید مسکن کمتر از هشت درصد را پوشش می دهد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا