بورس و بازارمجله خبری

قیمت اوراق وام مسکن عقب نشینی کرد

به گزارش ساختمان آنلاین:   پس از رکوردشکنی های پی در پی قیمت اوراق وام مسکن در هفته گذشته، سرانجام این هفته قیمت ها اندکی کاهشی شده است.

نرخ هر برگه اوراق وام مسکن در هفته پیش رکورد بی سابقه ۱۵۰ هزار تومان را نیز شکست اما در شروع این هفته بهای اوراق وام مسکن اندکی عقب نشسته و در حال حاضر میانگین بهای هر برگه اوراق وام مسکن به حدود ۱۴۶ هزار تومان عقب نشسته است.

فعالان بازار مسکن: عقب نشینی قیمت اوراق وام مسکن تداوم نخواهد داشت

البته فعالان بازار مسکن معتقدند که عقب نشینی قیمت اوراق وام مسکن احتمالا تداوم نخواهد داشت چرا که تقاضا برای این اوراق زیاد است و شمار معاملات واحدهای مسکونی در نیمه دوم سال مدام صعودی بوده است.

آنها اعتقاد دارند که سرمایه های سرگردان سایر بازارها در حال حاضر وارد بازار مسکن شده اند و به همین دلیل تقاضا برای اوراق وام مسکن افزایشی شده است.

افزایش تقاضا برای اوراق وام مسکن در حال حاضر چیزی حدود یک سوم ارزش وام مسکن را از بین برده است.

هزینه دریافت وام مسکن چقدر است؟

در حال حاضر یک زوج تهرانی برای دریافت سقف وام ۴۵۰ میلیون تومانی باید ۹۰۰ برگه وام مسکن خریداری کند که با میانگین قیمت وام مسکن عددی حدود ۱۳۲ میلیون تومان بپردازد و با این حساب باید گفت که تقریبا یک سوم مبلغ وام مسکن از دست رفته است.

رشد بی وقفه قیمت وام مسکن در شرایطی اتفاق می افتد که بانک مسکن چندی پیش برای جلوگیری از صعود قیمت آن طرحی را اجرا کرد که بر مبنای آن افراد می توانند اوراق را نیم بها خریداری کنند اما در عوض به جای سود ۱۷.۵ درصد ۱۸ درصد سود بدهند و به جای بازپرداخت ۱۲ ساله تسهیلات آن را هشت ساله تسویه کنند.

گفتنی است ارزش هر برگه وام مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و افراد باید مبلغ وام خود را تقسیم بر ۵۰۰ هزار کنند تا تعداد اوراقی که باید خریداری کنند مشخص شود. به عنوان مثال ۴۵۰ میلیون تومان تقسیم بر ۵۰۰ هزار ۹۰۰ برگه وام مسکن می شود که هر برگه در حال حاضر با میانگین قیمت ۱۴۶ هزار و ۷۷۴ تومان خرید و فروش می شود.

اقتصاد آنلاین

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا