بورس و بازارمجله خبری

وام مسکن گران‌تر شد

به گزارش ساختمان آنلاین:  متوسط قیمت اوراق تسهیلات مسکن طی پنج روز گذشته افزایش بیش از پنج هزار تومان به میانگین ۱۴۸ هزار و ۶۰۰ تومان در روز ۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۰ رسیده است.

این در حالی است که از زمان آغاز اجرای طرح بانک مسکن مبنی پرداخت وام تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان با خرید نیمی از اوراق در تاریخ ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰ تاکنون مرتباً قیمت تسه با افزایش مواجه شده است.

بانک مسکن ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰ اعلام کرد که به مناسبت هشتاد و سومین سالگرد تاسیس این بانک، هزینه دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم ۵۰ درصد کاهش یافته است.  مدت زمان استفاده از این مشوق تا یک ماه اعلام و البته سپس تا ۱۵ بهمن ماه تمدید شد. به تازگی نیز مهلت استفاده از این طرح تا پایان اسفندماه تمدید شد.

اما بررسی‌ها نشان می دهد زوجین تهرانی برای آنکه بتوانند از تسهیلات ۴۸۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸ درصد اوراق مسکن برای خانه‌دار شدن استفاده کنند باید ابتدا به ساکن حدود ۷۱ میلیون تومان را برای خرید این وام پرداخت کنند.

مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود؛  لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که با تخفیف در نظر گرفته شده تعداد اوراق ۲۰۰ فقره و هزینه آن با تسه ۱۴۸ هزار و ۶۵۰ تومانی، ۲۹ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان می‌شود.

همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن با تخفیف باید ۸۰ برگه به مبلغ ۱۱ میلیون و ۸۹۲ هزار تومان خریداری کنند.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ که البته طبق تصمیم جدید، زوجین باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن

۵۹ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۱ میلیون و ۸۹۲ هزار تومانی وام جعاله در مجموع باید ۷۱ میلیون و ۳۵۲ هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت اوراق در روز ۲۳ آذر ماه که طرح بانک مسکن ارائه شد حدود ۱۱۰ هزار تومان بود که در حال حاضر به متوسط ۱۴۸ هزار و ۶۵۰ تومان رسیده و در واقع ۳۵ درصد رشد کرده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا