مجله خبریراه و شهرسازیمجلس و ارگان ها

نقش شهرداری‌ها در شتاب بخشی نوسازی مسکن در بافت فرسوده

محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار با جمعیتی نزدیک به ۱۰ میلیون نفر در بافت‌های ناکارآمد کشور شناسایی شده است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از مهر، نشست هم‌اندیشی شهرداران ۶۵ شهر بزرگ و ۴۵ سازمان‌های عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری‌ها با موضوع «سیاست‌های نوسازی مسکن با رویکرد بازآفرینی» با حضور محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران و شهرداران و مدیران سازمان‌های عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری‌ها به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی در این نشست با اشاره به نقش محوری شهرداری‌ها و سازمان‌های عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری‌ها در نوسازی بافت‌های فرسوده گفت: ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار با جمعیتی قریب به ۱۰ میلیون نفر در بافت‌های ناکارآمد کشور شناسایی شده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه میزان سقف‌های لرزان و ناامن در بافت‌های ناکارآمد شهری باید کاهش پیدا کند، گفت‌: همه در قبال جان ساکنان این بافت‌ها مسؤول هستیم و باید با ابتکار، جرأت و شجاعت این سقف‌های لرزان و بناهای ناپایدار به سقف‌های امن و ایمن تبدیل شود و از بزرگی کار نباید هراس به دل راه داد.

آئینی با بیان اینکه در نوسازی بافت‌های فرسوده هیچ نهادی به مانند شهرداری‌ها به مردم نزدیک نیست، تصریح کرد: انتظار می‌رود شهرداران مراکز شهرستان‌ها به عنوان دبیرخانه‌های ستادهای بازآفرینی شهری پایدار علاوه بر رسیدگی به امر بازآفرینی شهر خود به سایر شهرها واقع در شهرستان نیز توجه داشته باشند.

او با اشاره به این که مردم ساکن در محلات بافت فرسوده به تنهایی از توانایی لازم برای نوسازی برخوردار نیستند، اظهار کرد: از سوی دیگر سازندگان، توسعه‌گران و سرمایه‌گذاران رغبتی برای حضور در این بافت‌ها ندارند زیرا معادله برای آن‌ها اقتصادی نیست، بنابراین بسته‌های تشویقی را جهت ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاران تبیین و تعریف کرده‌ایم.

او با اشاره به تدوین سه بسته تشویقی در حوزه مالی، اداری و شهرسازانه افزود: بسته تشویقی دیگری که در بودجه سال آینده نیز زمینه اجرای آن فراهم شده، بسته تشویقی زمین یا کلید به کلید است. اما آنچه که امروز از شهرداری‌ها انتظار می‌رود این است که برای تشویق مردم و سازندگان، صدور پروانه ساخت در بافت فرسوده تسریع شود، علاوه بر این در محدوده‌های مصوب بافت‌های فرسوده شهرداری‌ها موظفند حداقل ۵۰ درصد در عوارض پروانه و تراکم ساخت تخفیف بدهند و انتظار بر این است تا ۱۰۰ درصد تخفیف دهند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا