راه و شهرسازیمجله خبری

نهضت ملی مسکن و سوالات بی پاسخ

به گزارش ساختمان آنلاین:   با افزایش تورم و رکود قیمت ساخت مسکن روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند و این اتفاق باعث می‌شود تا مردم قدرت خرید خود را از دست بدهند. این موضوع صرفا در مورد بازار غیر دولتی مسکن صدق نمی‌کند، بلکه در مورد مسکن ملی یا نهضت ملی مسکن که دولت متولی آن است را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در حقیقت با افزایش هزینه ساخت دهک‌هایی که برای خانه‌دار شدن چشم امید به خانه‌های دولتی دارند هم دچار مشکل می‌شوند چراکه نه اندوخته‌ای دارند که بتوانند با رشد تورم و افزایش هزینه ساخت، کسری نظام بانکی را تامین کنند و نه سیستم بانکی می‌تواند وام و تسهیلات بیشتری به مردم ارائه کند و دلیل آن هم این است که در اینصورت اقساط وام بانکی رشد چشمگیری خواهد داشت که در این‌صورت پرداخت این اقساط برای مردمی که متقاضی خرید مسکن ملی هستند عملا مشکل و سخت خواهد شد.

پرداخت اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن سنگین است

بخشی از این تسهیلات بانکی هم که گفته شده قرار است اقساط آن برای خانواده‌ها کاهش داده شود تنها از محل اختصاص یارانه های دولتی امکان‌پذیر خواهد بود.

وقتی بانک‌ها پول‌ را با نرخ ۲۰ درصد از مردم جذب می‌کنند قطعا نرخ تمام شده وام مسکن برای بانک‌ها ۲۲ تا ۲۳ درصد خواهد بود. اگر وام‌گیرنده قرار باشد که ۲۲ تا ۲۳ درصد اقساط پرداخت کند اقساط سربه فلک خواهد زد مگر اینکه دولت کمک کند و بخشی از این بهره‌ها را به عهده بگیرد.

با این وجود حجمی که برای ساخت ادعا می‌شود و یارانه‌ای که دولت باید برای اجرای این طرح و حمایت از مردم باید پرداخت کند یارانه کمرشکنی خواهد بود و این یارانه برای یکسال هم نیست و برای ۲۰ تا ۳۰ سال که دوره بازپرداخت وام است به صورت تصاعدی اضافه خواهد شد. اینها مسائلی است روی آنها به صورت تخصصی و کارشناسی بررسی نشده است.

منابع طرح ملی مسکن از کجا تامین می شود؟

چندی پیش آیین نامه تسهیلات نهضت مسکن از سوی مسئولین بانک عامل ابلاغ شد اما از طرفی باید زوایای غیرشفاف این طرح مشخص شود تا ببینیم که منابع این طرح از چه محلی قرار است که تامین شود.

وقتی خانوارهای متقاضی خرید مسکن ملی قادر به تامین و پرداخت اقساط وام نهضت ملی مسکن نباشند این هزینه‌ها باید از جایی پرداخت شود، دولت مدعی پرداخت این هزینه‌ها است؛ دولتی که در تامین هزینه‌های جاری خود دچار مشکلات عدیده و جدی است و با بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه است از چه محلی قرار است چنین یارانه‌ای را تامین کند تا بتواند طرح مسکن ملی را آن‌طور گفته اجرا کند، نتیجه این اتفاق یا بدهی بالاتر دولت خواهد بود که دولت‌های بعدی باید آن را بازپرداخت کنند یا تن دادن به چاپ اسکناس و رشد بیشتر تورم و وضعیتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم.

مادامی که وضعیت معیشتی و درآمدی مردم حل نشود این راه‌ها کمکی به حل مساله مسکن نخواهد کرد.

شفقنا

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا