راه و شهرسازیمجله خبری

بررسی جزئیات افزایش هزینه ساخت نهضت ملی مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از اقتصاد24، در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم طرح نهضت ملی مسکن کلید خورد و در آن زمان اعلام شد قیمت هر مترمربع مسکن با احتساب زمین رایگان ۴.۵ میلیون تومان است که البته ممکن است خدمات زیربنایی و روبنایی به آن اضافه شود و کمی این نرخ افزایش یابد، اما در روز‌های گذشته پیمانکاران بخش خصوصی خبر دادند هزینه ساخت هر مترمربع در طرح نهضت ملی مسکن حداقل ۶.۵ میلیون تومان است.

فعالان بخش‌ خصوصی بر این باورند رقمی که در سال گذشته و در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم اعلام شد برای این بود که هنوز شرایط ساخت مشخص نبود، اما در ماه پایانی سال گذشته این رقم به پنج میلیون تومان و اکنون به حداقل ۶.۵ میلیون تومان رسیده است. از این رو جام‌جم به جزئیات و دلایل گرانی مسکن پرداخته که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

زمانی که دولت سیزدهم بر سر کار آمد طرح نهضت ملی مسکن کلید خورد که البته برخی کارشناسان عنوان کردند طرح دولت سیزدهم تفاوتی با طرح دولت دوازدهم نداشت و به جای نهضت ملی مسکن، طرح ملی مسکن استفاده می شود.

رئیس‌ جمهور در شعار انتخاباتی خود ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال را وعده داد و زمانی که رستم قاسمی سکان وزارت راه و‌ شهرسازی را در دست گرفت اعلام کرد این وعده اجرایی خواهد شد. یک سال که از عمر دولت گذشت همه توقع اعلام وضعیت نهضت ملی مسکن را داشتند که وزیر راه و‌ شهرسازی اعلام کرد قرار نیست سالی یک میلیون مسکن ساخته شود، اما در چهار سال این وعده محقق خواهد شد. همچنین گفت برخی دستگاه های دولتی که قرار بود زمین رایگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند همکاری نکردند و دلیل تاخیر، این موضوع بوده است.

قیمت ارز و فولاد افزایش یافته است

ساخت مسکن یکی از محرک های رونق اقتصادی است. براساس آمار‌های موجود حدود یک میلیون شغل با رونق ساخت و‌ ساز ایجاد می شود، اما هنوز واحد مسکونی با این نام افتتاح نشده است. برخی پیمانکاران می گویند قیمت تمام شده مسکن با آنچه دولت اعلام کرده تفاوت حداقل دو میلیون تومانی دارد و ۶.۵ میلیون تومان تمام می شود.

فرشید‌ پور حاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن ایران درباره قیمت تمام شده مسکن ملی توضیح داد: قیمت ۶.۵ میلیون تومان بدون در نظر گرفتن خدمات زیربنایی، روبنایی، انشعابات، فنی مهندسی و پروژه اجرایی است.

وی تاکید کرد: از زمانی که افزایش نرخ ارز اتفاق افتاده برخی محصولات مانند فولاد نیز گران شده است. از آنجا که ۲۵‌ درصد مصالح ساختمانی را فولاد را تشکیل می دهد رشد نرخ محصولات فولادی در نرخ تمام شده تاثیر دارد.

گرانی مواد اولیه تولید داخل

برای برنامه ریزی ساخت مسکن وزارتخانه های راه و‌ شهرسازی، نفت، اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و‌ بودجه کشور درگیر هستند.

مصالح ساختمانی و زنجیره فولاد زیر نظر وزارت صمت فعالیت دارد و قیمتگذاری محصولات در بورس کالا که زیرمجموعه وزارت اقتصاد است، انجام می شود. همچنین محصولاتی مانند پنجره های دو جداره و پلاستوفوم (یولونیت های سقفی) مواد اولیه شان زیر نظر وزارت نفت قرار دارد و سازمان برنامه و‌ بودجه هم باید بودجه عمرانی را در نظر بگیرد. نوسان در هرکدام از متغیر‌هایی که وجود دارد ممکن است بر قیمت تمام شده مسکن تاثیر بگذارد.

پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن ایران می گوید کارگاه های تولیدکننده پلاستوفوم در سه هفته گذشته اعلام کردند با کمبود مواد پتروشیمی مواجه هستند و امکان تولید این محصول را ندارند.

به گفته وی، این در حالی است که مواد اولیه آن توسط پتروشیمی های داخلی تولید می شود و مشخص نیست چرا مواد اولیه به کارگاه ها نمی رسد. این محصول در گذشته هر متر مربع ۱۳۰ هزار تومان قیمت داشت که اکنون به بیش از ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن ایران همچنین اعلام کرد در و پنجره های دو جداره نیز با مشکل تولید مواجه شدند و افزایش قیمت این محصولات در نرخ تمام شده تاثیر مستقیم دارد. وی از وزارت نفت خواست به موضوع تامین مواد اولیه ورود کند تا ساخت و‌ ساز در فصل پاییز و زمستان دچار رکود نشود.

پورحاجت تاکید کرد: به جای اینکه فعالان بخش خصوصی نقد‌ کننده وضعیت باشند اکنون مقامات دولت و مجلس پشت تریبون هایی که در اختیار دارند نقد می کنند. اکنون ۱۰‌ درصد از رقم ۴.۵ میلیون تومانی که برای هر متر‌مربع ساخت مسکن اعلام شده را پلاستوفوم تشکیل می دهد و بعید است با این نرخ مسکنی ساخته شود.

وی ادامه داد: زمانی که این نرخ ۴.۵ میلیون تومان اعلام شد پلاستوفوم هر متر‌مربعی ۱۳۰ هزار تومان بود. این درحالی است که مواد اولیه این موارد در داخل کشور تولید می شود. نوسان نرخ ارز هم بر قیمت فولاد تاثیر گذاشته و این دو عامل باعث گرانی ساخت مسکن شده اند. البته گرانی محصولات فولادی در حالی اتفاق افتاده که تقاضای آن در بورس کالا به شدت کاهش یافته و رکود تورمی در معاملات این محصول مشاهده می شود. رکود تورمی به این معنا که تقاضا برای کالا نیست، اما هر روز گرانتر می شود.

لزوم حمایت از خانوار‌های کم درآمد

باید توجه داشت افزایش قیمت ساخت مسکن برای اقشاری است که خانه ای ندارند و امیدوار بودند با این طرح و مبلغ اندکی که در اختیار دارند دارای سرپناهی خواهند شد.

با اینکه شنیده می شود ممکن است رقم تسهیلات برای طرح نهضت ملی مسکن افزایش یابد، اما برخی خانوار‌ها توانایی پرداخت اقساط با ارقام بالاتر را ندارند. از سوی دیگر افزایش نرخ تورم، قیمت کالا‌ها و خدمات را گرانتر می کند و ممکن است دوباره دولت از هدف گذاری خود فاصله بگیرد.

بر اساس نظر کارشناسان وزیر راه و شهرسازی باید همه دغدغه خود را بر ساخت مسکن بگذارد که این موضوع در عملکرد رستم قاسمی دیده نمی شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا