راه و شهرسازیمجله خبری

دستور وزیر راه درباره زمین نهضت ملی مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین: رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های کشور دستور داد تا پایان شهریورماه وضعیت زمین‌‌های مورد نیاز برای ساخت واحدهای مسکونی این طرح را تعیین تکلیف کنند.

وزیر راه وشهرسازی در نشست شورای عالی مسکن که با حضور معاونان و مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور برگزار شد با تاکید بر لزوم تلاش شبانه‌‌روزی مدیران کل راه و شهرسازی در استان‌ها در راستای پیشبرد طرح نهضت ملی مسکن در سراسر کشور، با یادآوری دستور رئیس‌جمهوری در نشست قبلی شورای عالی مسکن، موکدا از تمامی مدیران کل خواست که تا پایان شهریورماه وضعیت زمین‌‌های مورد نیاز برای ساخت واحدهای مسکونی این طرح را تعیین تکلیف کنند.

وی وضعیت تعدادی از استان‌ها را در حوزه تامین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن، نامطلوب خواند و به مدیران کل راه و شهرسازی آنها دو هفته مهلت داد تا نسبت به تعیین تکلیف زمین‌‌ها برای ساخت واحدهای مسکونی اقدام کنند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین ضمن اشاره به عقب‌‌ماندگی برخی استان‌ها در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، در عین حال به جهشی که طی هفته‌های اخیر در این زمینه در این دو استان ایجاد شده است، پرداخت و خواستار سرعت دادن هر چه بیشتر به آنها شد.

قاسمی گفت: ما در بحث نهضت ملی مسکن با کسی شوخی نداریم و تمامی استان‌ها را هم بر مبنای شاخص‌‌هایی که وجود دارد، ارزیابی و درباره آنها تصمیم‌گیری می‌کنیم.

وی افزود: ما نباید از برنامه زمان‌‌بندی طرح نهضت ملی مسکن عدول کنیم و تمامی اختیارات لازم را هم به استانداران به عنوان روسای شورای عالی مسکن داده‌‌ایم و قصور و تاخیر در این رابطه پذیرفتنی نیست.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در استان‌هایی هم که کمبود زمین وجود ندارد و متقاضی ساخت مسکن در قالب ویلایی وجود دارد، باید زمین‌‌ها واگذار شود و در همین قالب ساخته شود. تمام فرآیند این کار یک هفته زمان لازم دارد و نباید تعلل کرد.

قاسمی خواستار فعال شدن بانک‌ها در پذیرش پرونده متقاضیان تایید‌شده و ارائه تسهیلات به آنها شد. وی گفت: در رابطه با پرداخت تسهیلات به متقاضیان تایید‌شده، مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها ضروری است هر هفته گزارشی از وضعیت همکاری بانک‌ها به بنده ارائه کنند تا در صورت وجود هر گونه مشکلی، مجوزهای لازم از شورای عالی پول و اعتبار اخذ شود. پیش از صحبت‌های وزیر راه و شهرسازی، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گزارشی از آخرین وضعیت اجرایی طرح نهضت ملی مسکن در کشور ارائه کرد. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: حائزین شرایط فعال که نسبت به تکمیل مدارک اقدام کرده‌‌اند، جمعا یک میلیون و ۵۳۶ هزار نفر هستند که ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها باید در اسرع وقت معرفی متقاضیان به پروژه‌ها را انجام دهند. محمودزاده گفت: باید سه اولویت در معرفی پروژه‌ها به بانک در نظر گرفته شود؛ ۱- پروژه‌های دارای متقاضی و فاقد قراردادهای مشارکت مدنی، ۲- پروژه‌های ثبت‌شده ولی هنوز متقاضیان معرفی نشده‌‌اند و ۳- تعداد واحدهایی که باید برای ساماندهی متقاضیان حائز شرایط اولیه ثبت و به بانک معرفی شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا