راه و شهرسازیمجله خبری

دلایل گلایه متقاضیان نهضت ملی مسکن چیست؟

به گزارش ساختمان آنلاین:   اقدام ملی مسکن یکی از مواردی بود که برای خانه دار شدن افراد در دولت قبل کلید خورد و در این دولت هم با تغییراتی پیگیری شد و در نهضت ملی مسکن تجمیع شد.

قرار شد مسکن با قیمت مناسب ساخته شود تا مستاجرها با شرایط خاص و تسهیلات مناسب خانه دار شوند، این طرح امیدی در دل مستاجرها روشن کرد و ثبت نام ها صورت گرفت؛ اما امروز پس از دو سال افراد متقاضی با مشکلات متعددی مواجه شده اند که خانه دار شدنشان را با چالش مواجه کرده است.

از تسهیلات و اقساط بالایی که مبنای تعیین آن مشخص نیست گرفته تا تاخیر در تحویل و قیمت تمام شده مشکلاتی است که متقاضیان با آن مواجه شده اند.

پس از چند بار تاخیر، طبق آخرین وعده مسئولین قرار است اولین پروژه در شهریور ماه تحت عنوان مجتمع ۱۸۰ واحدی زیتون شش در استان قم به بهره برداری برسد، اما چشم متقاضیان از عملی شدن این قول آب نمی خورد.

برای اطلاعات بیشتر این پروژه به سراغ تعدادی از متقاضیان رفتیم و پای درددل آنها نشستیم.

افزایش ۵۰۰ هزار تومانی قیمت تمام شده در کمتر از یک ماه

رحیمی به عنوان یکی از متقاضیان مسکن ملی درباره زمان تحویل واحدها گفت: مسئولین به دفعات وعده می دهند و عملی نمی شود، در قرارداد اولیه قرار بود خرداد ماه واحدها را تحویل بگیریم و به بهانه اینکه خرید و فروش نشود، هیچ نسخه ای از قرارداد را در اختیار ما قرار ندادند، طبق آخرین وعده قرار است پایان شهریور واحدها تحویل داده شود که باتوجه به وضعیت پیشرفت دو تا از بلوک ها احتمال دارد باز هم این وعده محقق نشود.

او ادامه داد: تاخیر در زمان تحویل برای مستاجرها که به امید وعده مسئولین قرارداد خود را تمدید نکرده اند و بچه های خود را در مدارس این ناحیه ثبت نام کرده اند مشکل آفرین شده است.

این متقاضی مسکن عنوان کرد: همچنین تاخیر در پروژه قیمت تمام شده را هم افزایش داده، ابتدا بنا بود قیمت تمام شده متری چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باشد اما تاکنون به چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده که البته این میزان قیمت ناخالص است و قیمت خالص برای هر متر حدود ۶ میلیون و نیم خواهد بود.

او ادامه داد: نحوه محاسبه مشاعات هم یکی دیگر از مشکلات این پروژه است که افزایش پیدا کرده، به نظر می رسد که چون ما پروژه اول هستیم با ناهماهنگی های زیادی در سطح ملی و استانی برخورد کرده ایم و دولت هم حمایت نکرده، انتظار ما از دولتی که با رویکرد مردمی آغاز به کار کرد بیشتر از این بود.

بنیاد مسکن هیچ شفافیتی ندارد

یکی دیگر از متقاضیان هم با گلایه از تاخیر در زمان تحویل و وعده های چندین باره گفت: باتوجه به اینکه واحدها خام است تاخیر در تحویل هزینه های تجهیز را برای ما افزایش داده است، همچنین در مدرسه فرزندانمان هم با مشکل مواجه خواهیم شد؛ چرا که در مدت کوتاه امکان تجهیز و جابه جایی نیست، در کنار اینها هنوز از واحدها بازدید نکرده ایم.

او ادامه داد: قیمت تمام شده هم چندین مرحله اضافه شده و حتی بعد از اعلام نهایی از طرف مسئولین باز هم در کمتر از یک ماه ۵۰۰ هزار تومان اضافه شد، به دلیل افزایش میزان وام بنا بود مقداری از آورده به متقاضیان پس داده شود و متقاضیان روی آن مبلغ برای تجهیز حساب کرده بودند و این افزایش قیمت این امکان را از آنها گرفت.

این متقاضی عنوان کرد: در متراژ هم با افزایش چند متری مواجه شدیم، از طرف دیگر نحوه محاسبه مشاعات هم مشخص نیست و طبق قرارداد پیش نرفته و برای اینکه قیمت تمام شده کمتر شود مشاعات را بیشتر درنظر گرفته‌اند، در قرارداد اولیه مشاعات شامل پارکینک، انباری و راه پله بود اما طبق آخرین محاسبه پارکینگ مجزا حساب شده است.

او اظهار کرد: هیچگونه شفافیتی از سوی بنیاد مسکن وجود نداشت و فقط خبر بد دادند که شامل شرایط بد تسهیلات، قیمت تمام شده و متراژ بود، مشکل اساسی ما هم عدم حمایت دولت است، ضمن اینکه بانک اعلام کرده برای روند دریافت تسهیلات باید دو میلیون تومان پرداخت کنیم.

نمی توان روی حرف بنیاد مسکن حساب باز کرد

غالبی هم درباره تاخیر در تحویل پروژه گفت: هیچ کدام از وعده ها صحت پیدا نکرده و براساس آنچه از پروژه مشخص است شاید در مهر ماه به پایان برسد، قیمت تمام شده هم به طرز عجیبی تفاوت کرده و مشاعات هم بیشتر شده و پارکینگ جدا محاسبه می شود، نیاز است بازرسی به این موضوع ورود پیدا کند؛ چرا که به نظر ما تخلف صورت گرفته است.

او ادامه داد: باتوجه به افزایش قیمت ها تاخیر در تحویل هم تجهیز واحدها را برای ما مشکل کرده، باتوجه به آنچه دیدیم نمی توان روی حرف بنیاد مسکن قم حساب کرد، به چشمان ما نگاه کردند و دروغ گفتند.

این متقاضی عنوان کرد: به هر سازنده مسکن بگوییم مشاعات چهل و دو متر محاسبه شده به ما می خندند، ضمن اینکه در نحوه محاسبه هیچ تفاوتی بین مشاعات و ساختمان قایل نشده اند، درصورتی که طبق عرف باید نوع محاسبه این دو متفاوت باشد.

او ادامه داد: چیزی که ابتدای قرارداد بود تا امروز زمین تا آسمان فرق دارد، ضمن اینکه درحالی که کمتر از یک ماه به تحویل پروژه باقی مانده هنوز واحدم را ندیده ام و اجازه بازدید نداریم، باتوجه به پیشرفت پروژه به نظر می رسد در شهریور ماه که اعلام شده، فقط افتتاح ظاهری داشته باشند.

قیمت سازی ظاهری برای رزومه سازی

یکی دیگر از متقاضیان هم با بیان اینکه باتوجه به پیشرفت پروژه بعید است واحدها شهریور ماه تحویل داده شود، گفت: این تاخیر در تحویل مشکلاتی را ایجاد کرده و قیمت تمام شده هم افزایش پیدا کرده و باعث شده باقی مانده آورده اولیه به جای اینکه به متقاضیان پس داده شود برای واحدها صرف شود؛ باتوجه به اینکه متقاضیان روی این پول حساب کرده و تعدادی از آنها برای تجهیز واحدها چکی خرید کرده اند به مشکل برخورد می کنند و حتی تعدادی از افراد هم به بنیاد بدهکار شدند.

او ادامه داد: وقتی قیمت تمام شده از طرف مسئول ذی ربط چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعلام می شود باید برای آن اطمینان وجود داشته باشد اما در کمتر از یک ماه مجدد ۵۰۰ هزار تومان برای هر متر افزایش قیمت را شاهد بودیم و بنیاد شفاف اعلام نمی‌کند.

این متقاضی عنوان کرد: در نحوه محاسبه مشاعات هم مشکلاتی وجود دارد، به نظر می رسد طوری محاسبه کرده اند که در ظاهر امر بگویند ما با متری چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مسکن ساختیم و برای خود رزومه سازی کنند درصورتی که واقع امر این نیست و قیمت تمام شده در اصل ۶ میلیون و نیم خواهد بود و این قیمت سازی ها برای متقاضیان اذیت کننده است.

تاخیر در تحویل پروژه متقاضیان را متضرر کرد

یکی دیگر از متقاضیان هم با گلایه از تاخیر تحویل واحدها و افزایش هزینه های ناشی از آن گفت: به این تاخیرها از هر منظر نگاه کنیم متقاضیان را متضرر کرده است و حتی تعدادی از ما به جای اینکه مابه التفاوت را از بنیاد دریافت کنیم بدهکار هم شده ایم.

او ادامه داد: علاوه بر قیمت ها متراژ واحدها هم تا چند متر افزایش پیدا کرده و مشاعات هم به نحوی محاسبه شده که برای یک واحد ۱۰۰ متری ۴۵ درصد متراژ واحد مشاعات است، این نحوه محاسبه تعجب برانگیز است و جواب دقیقی هم به ما ارائه نمی شود.

پروژه در هیچ موردی طبق قرارداد پیش نرفت

بیگی یکی دیگر از متقاضیان است، او هم با بیان اینکه شهریور ماه هم قول قطعی تحویل پروژه نیست، گفت: قیمت تمام شده برای ما تغییر کرده، ما روی مابه التفاوت آورده که بنا بود به خاطر افزایش مبلغ وام به ما پس داده شود حساب کرده بودیم اما چند روز پیش اعلام کردند که قیمت جدید داریم و با این حال تعدادی از ما بدهکار هم شده ایم.

او ادامه داد: میزان حق پارکینگ هم قیمت پنج میلیون افزایش پیده کرده و از ۵۰ میلیون به ۵۵ میلیون رسیده است، در محاسبه مشاعات هم نقض قرارداد اولیه صورت گرفته و میزان آن افزایش پیدا کرده ضمن اینکه قیمت آن هم با قیمت اصل واحدها به یک اندازه محاسبه شده، درواقع واحدها برای ما متری ۶ میلیون و نیم تمام شده و شرایط به نحوی است که اگر آزاد خانه تهیه می کردیم بهتر بود.

این متقاضی عنوان کرد: متراژ مفید هم طبق چیزی که اعلام شده چند متر افزایش داشته، وقتی هم درباره محاسبه آن مطالبه می کنیم هیچ کس توضیح واضح نمی دهد، هیچ چیز این پروژه طبق قرارداد نیست و هیچ کس هم پاسخگو نیست و ما متقاضیان از بازرسی خواستار رسیدگی به موضوع هستیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا