راه و شهرسازیمجله خبری

تامین ۷۰ درصد زمین نهضت ملی مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین:  رستم قاسمی، وزیر راه‌وشهرسازی، در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت بیش از ۱۵ هزار واحد مسکونی در قالب همکاری مشترک وزارت راه‌وشهرسازی و ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: در نهضت ملی مسکن ما موظف هستیم زمین را در اختیار مردم قرار دهیم و تاکنون بیش از ۷۰ درصد زمین برای نهضت ملی مسکن تامین شده است.

براساس اعلام وی، در قالب تفاهم‌‌نامه وزارت راه‌وشهرسازی با نیروهای مسلح، برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی تفاهم شده است که هم‌‌اکنون در حال گسترش این تعداد هستیم.

وزیر راه و شهرسازی عرضه و تقاضای مسکن را نامتناسب خواند و گفت: قانون جهش تولید مسکن در مهرماه ابلاغ شد و ما باید اقدامات بنیادی، برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای مورد نیاز خانوارهای فاقد مسکن و نیازمند را آغاز کنیم. او همچنین اعلام کرد: تعامل با بانک‌ها و ایجاد صندوق ملی مسکن از جمله فعالیت‌‌هایی بود که برای تامین مالی این پروژه بزرگ مسکن‌سازی انجام دادیم. وزیر راه و شهرسازی درباره تراکم ساخت مسکن در هکتار در طرح نهضت ملی مسکن گفت: ما در نهضت ملی مسکن تراکم‌‌ را به زیر ۵۰ خانوار در هکتار رساندیم و زمین بر این اساس واگذار کردیم. همچنین در شهرهایی که خانه‌ها یک‌طبقه هستند، ما قطعا نهضت ملی را یک‌طبقه می‌سازیم. رستم قاسمی تعداد ثبت‌‌نام نهضت ملی مسکن را بیش از ۵ میلیون متقاضی خواند و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم ۴میلیون متقاضی نهضت ملی مسکن واجد شرایط تلقی شوند. او همچنین اعلام کرد: هم‌‌اکنون یک میلیون و ۳۵۸ هزار واحد مسکونی در دست اجرا داریم. وزیر راه وشهرسازی تاکید کرد: مشکلات مسکن به دلیل عرضه نامناسب است که نهضت ملی مسکن این مساله را حل خواهد کرد.

به دنبال تفاهم‌‌نامه موجود بین وزارت راه وشهرسازی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، پروژه مشترک دولت و ارتش برای ساخت بیش از ۱۵ هزار واحد مسکونی در منطقه چیتگر تهران آغاز شد. تفاهم‌‌نامه ساخت این ۱۵هزار واحد مسکونی در مجموعه شهری چیتگر با۱۷۰ هکتار وسعت میان وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع منعقد شده بود. مجموعه شهری چیتگر با۱۷۰ هکتار وسعت در منطقه ۲۲ شهر تهران واقع شده و شامل ۱۵ هزار و ۴۸۰ واحد مسکونی در چهار پهنه B    وD و E وG  است. عملیات اجرایی در پهنه B با جانمایی ۹برج مسکونی آغاز شده و برج‌های مزبور در دو تیپ اسکلت فلزی و اسکلت بتنی طراحی شده‌‌اند. برج‌های فلزی۳۵طبقه و برج‌های بتنی۳۷طبقه نیز طراحی و در حال اجر است. دو عملیات اجرایی در پهنهD یا همان پهنه طبیعت نیز با جانمایی تعداد ۲۲ برج مسکونی آغاز شده که این برج‌ها شامل ۲۹ طبقه هستند. پهنه E شامل سه برج اسکلت بتنی است که هرکدام از این برج‌ها ۳۶ طبقه را در برگرفته است. در پهنه G نیز ۶برج ۲۹طبقه جانمایی و طراحی شده که شامل ۲۴طبقه مسکونی، یک طبقه همکف و۴ طبقه پارکینگ خواهد بود و در حال اخذ پروانه ساخت هستند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا