بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

قیمت نهضت مسکن پس از اتمام پروژه تعیین می‌شود

به گزارش ساختمان آنلاین:  خلیل محبت خواه با تاکید بر اینکه هیچ واحدی از نهضت ملی مسکن در شهر تهران ساخته نمی شود، اظهار داشت: در شهر تهران، پروژه نهضت ملی مسکن تنها در قالب خودمالکی ها در دستور کار است وگرنه به هیچ وجه در داخل شهر تهران واحدی تحت عنوان نهضت ملی مسکن به اجرا نمی رسد.

وی ادامه داد: در پروژه های خودمالکی قرار نیست افراد مالک واحدی را به وزارت راه و شهرسازی تحویل دهند و دولت هیچ سهمی نخواهد داشت. افرادی که دارای زمین یا ملک فرسوده هستند می توانند وارد پروژه نهضت ملی مسکن شوند اما شرط تعلق تسهیلات ارزان قیمت به واحد‌های خودمالکی این است که افرادی که مالک برای این واحدها معرفی می کند، واجد شرایط نهضت ملی مسکن باشند. دولت و وزارت راه و شهرسازی تنها این افراد را برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی می کند و سهمی در واحدها نخواهد داشت.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: ساز و کار این است که مالک برای هر واحدی که در اراضی خود می سازد می تواند تسهیلات ارزان قیمت دریافت کند که آن واحد را به افراد واجد شرایط نهضت ملی مسکن تحویل دهد. به عبارت دیگر به هر تعداد فرد واجد شرایط نهضت ملی مسکن معرفی کند، می تواند تسهیلات دولتی دریافت کند.

محبت خواه افزود: شکل دیگر این است که افرادی که زمین دارند و به دنبال تغییر کاربری برای نهضت ملی مسکن یا الحاق اراضی به پروژه نهضت ملی مسکن هستند. ساز و کار این نوع خودمالکی متفاوت است و مالک باید سهم دولت و شهرداری را تحویل دهد به این شکل که سرانه ها را پرداخت کند. در این حالت مالک یا باید واجدین شرایط را خودش به دولت معرفی کند یا اینکه دولت از لیست واجدین شرایط افراد را انتخاب می کند.

وی با بیان اینکه این شکل از همکاری به مصالحه بین طرفین بستگی دارد، گفت: سهم طرف می تواند بین ٣٠ درصد -٧٠ درصد  یا ٢٠ درصد -٨٠ درصد باشد. باید توجه داشته باشیم در این مدل از همکاری ها با تغییر کاربری اراضی، ارزش افزوده زمین مالک افزایش پیدا می کند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران درباره سهم استان تهران، ادامه داد: نهضت مسکن در استان تهران به غیر از خودمالکی ها که محدودیتی ندارد، در شهرهای پرند، ایوانکی، پاکدشت، رباط کریم، نصیرشهر، هشتگرد، دماوند و فیروزکوه ساخته می شود. سهم استان تهران ١۵۵ واحد در هر سال است که در طول چهار سال به حدود ۶٠٠ هزار واحد می رسد که ساخت این تعداد واحد بین شهرهای جدید، شهرهای بالای ١٠٠ هزار نفر و شهرهای کمتر از ١٠٠ هزار نفر ساخته می شود.

محبت خواه تاکید کرد: برای ساخت سهم استان تهران از نهضت ملی مسکن دو سال، زمین تامین شده است اما در مناطقی مانند شهر جدید ایوانکی یا در شهرهایی که قرار است زمین الحاق شود مانند قرچک، ورامین و پیشوا این امکان وجود دارد که اراضی را به چند نفر یا یک نفر تحویل دهیم تا خودشان نسبت به ساخت اقدام کنند.

وی درباره قیمت نهایی واحد‌های نهضت‌ملی مسکن گفت: قیمت هر واحد نهضت‌ملی مسکن بستگی به منطقه ساخت، به تعداد طبقات و متراژ دارد. همچنین قیمت براساس فهرست بهای مشخص شده با انبوه سازان و تعدیل احتمالی قیمت ها مشخص می شود و اساسا قیمت نهایی پس از اتمام پروژه تعیین خواهد شد. البته برآوردی از قیمت ها داریم که براساس آن آورده اولیه محاسبه می شود، اما قیمت نهایی با قیمت برآورد شده تفاوت قابل توجهی نخواهد داشت.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا