راه و شهرسازیمجله خبری

اعتراض مهندسان به واریز حق‌الزحمه به حساب سازمان نظام مهندسی ساختمان

به گزارش ساختمان آنلاین:  یکی از اعضای سازمان نظام مهندسی استان تهران با اشاره به تجمع امروز شماری از مهندسان مقابل ساختمان نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: سال 92 قرار بر این شد مالکان حق‌الزحمه مهندسان را به حساب سازمان نظام مهندسی ساختمان واریز کنند و سازمان بعد از کسر 5 درصد این مبالغ به‌عنوان سهم سازمان نظام مهندسی، حق الزحمه مهندسان را پس از اخذ جواز ساختمان بر اساس پیشرفت کار به حساب مهندسان واریز کند.

کاظمی ادامه داد: این موضوع باعث شده تا پول مهندسان بعضا تا 3 سال در حساب سازمان نظام‌مهندسی ساختمان انباشت شود. الان مشکل مهندسان این است که انباشت مالی هنگفت از سال 92 تا امروز باعث بروز برخی مشکلات برای اعضا نظام مهندسی شده است.

وی تصریح کرد: در گزارش اخیر بازرس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران قید شده بیش از 50 درصد از مصوبات هیئت مدیره‌های ادوار مربوط به مسائل مالی و انباشت مالی بوده است.

وی با بیان این‌که در زمان حاضر سازمان نظام‌مهندسی ساختمان به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شده است، اضافه کرد: به همین دلیل هم خواسته‌های اعضا روی زمین مانده و سازمان سرگرم مسائل مالی شده، این در حالی است که وظیفه سازمان پیگیری امور اعضا است.

وی تاکید کرد: همچنین در گزارش بازرس سازمان قید شده که وزارت راه و شهرسازی طی مکاتبات متعدد با سازمان نظام مهندسی تاکید کرده که اصل و سود حق الزحمه مهندسان که به حساب سازمان واریز شده امانت است و سازمان حق دخل و تصرف در آنرا ندارد و در غیراینصورت سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران مسئولیت کیفری، حقوقی و انتظامی خواهد داشت.

عضو سازمان نظام‌مهندسی ساختمان تهران اظهار کرد: بر اساس گزارش بازرس سازمان نظام‌مهندسی،‌اصل و سود حق‌الزحمه مهندسان در حساب‌های سازمان نظام مهندسی تفکیک هم نشده است. به‌عبارت دیگر مهندسان پولی را به امانت نزد سازمان دارند اما سازمان این پول را از حساب‌های خودش تفکیک نکرده است.

کاظمی یادآور شد: مشخص نیست اصل و سود حق الزحمه مهندسان چه میزانی است. خواسته مهندسان این است که به دلیل تجربه تلخ سال‌های اخیر در انباشت حق الزحمه مهندسان، اصل و سود این مبالغ به حساب خود مهندسان واریز شود و سازمان به وظیفه اصلی خودش که تنسیق امور صنفی مهندسان است،‌برگردد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا