راه و شهرسازیمجلس و ارگان هامجله خبری

سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان چالشی جدی برای توسعه هستند

به گزارش ساختمان آنلاین: مجتبی عزیزیان در مراسم امضای تفاهمنامه با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه در حوزه مسکن و ساختمان در ایران در بخش فناوری از همه صنایع عقب‌تر است اظهار کرد: به لحاظ وزنی اقتصاد ایران 10 برابر سنگین‌تر از اقتصادهای موفق دنیاست.  دلیل آن هم این است که عمده تمرکز ما روی خط آخر است.

وی توضیح داد: در واقع ما منابع جاری را هزینه می‌کنیم که از آن انتفاع داشته باشیم اما برای اینکه اقتصاد موفقی داشته باشیم باید روی مدیریت تمرکز کنیم.

عزیزیان با یادآوری اینکه برای بخش حمل و نقل و ساخت و ساز مسکن صندوق‌های ضمانت جهت توسعه پیش‌بینی شده است تاکید کرد: در حوزه مسکن مباحث بسیار مهمی داریم که به آنها توجه نمی‌شود؛ لجستیک، مصالح ساختمانی و انتخاب پیمانکار از جمله این مباحث است.

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به اینکه در دنیا مسائل را در مراکز تحقیقاتی حل نمی‌کنند، اضافه کرد: برای حل مسائل آن را در جامعه تعریف کرده و به اجمال می‌گذارند. ما نیز برای اینکه پیشرو باشیم و کشور را سریع‌تر نجات دهیم باید به سمت اجماع برویم.

وی در ادامه مسائل موجود در سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان کشور را چالش جدی برای توسعه عنوان کرد و با بیان اینکه هرکسی نمی‌تواند برای خودش قانون خاص داشته باشد گفت: قطعا ساخت بیمارستان هزار تختخوابی چین در ایران به لحاظ استاندارد هیچ وقت مجوز نمی‌گرفت.

عزیزیان یادآور شد: باید از همه پتانسیل‌های کشور در همه حوزه‌ها استفاده کنیم. برای محاسبه سود بین دو زنجیره تامین 3 ماه مطالعه کردم ولی به جایی نرسیدم. برای این کار یک جایزه 5 میلیون تومانی گذاشتیم که 26 الگوریتم به ما ارائه شد که از این تعداد سه الگوریم انقلابی بود.

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تاکید کرد: اگر برای این الگوریتم محقق می‌گرفتیم هزینه ما کمتر از 500 میلیون تومان نمی‌شد.

وی در ادامه با بیان اینکه نیازمند ایجاد کارگروه قوانین و مقررات برای توسعه فناوری‌های جدید هستیم، گفت: در حوزه دانش کربن ما پس از آمریکا و روسیه سومین کشور پیشرفته هستیم که در این زمینه پیشرفت‌های انقلابی را کسب کرده‌ایم. به عنوان مثال با مقاوم‌سازی سازه هتل استقلال این هتل در برابر زلزله 11 ریشتری مقاوم است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا