بورس و بازارمجله خبری

معاملات ملکی در کدام مناطق تهران رشد کرد؟

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از نبض بازار، ساختمان، هرچند قیمت مسکن افزایش قابل ملاحظه ای داشته است اما این موضوع منجر به رکود مسکن نشده و حجم معاملات نیز افزایش قابل توجهی داشته است.

افزایش قیمت مسکن ادامه دارد، اما تعداد معاملات ثبت شده در بازار مسکن هم افزایش داشته است. سه منطقه تهران بیش از ۵۰ درصد افزایش معامله داشته اند.

در عین حال منطقه ۵ با وجود آنکه ۱۸ درصد افزایش رشد معامله داشته است هم چنان پرمعامله ترین منطقه تهران بوده است. مناطق کناری این منطقه که قیمت مناسب تری نیز دارند هم رشد خوبی را تجربه کردند که از جمله منطقه ۲۲ و ۲۱ هستند.

این مناطق محبوب خریداران مسکن شدند

با وجود افزایش قیمت، بازار مسکن این بار با افزایش خریدار هم رو به رو بوده است، سه منطقه تهران بیش از ۵۰ درصد رشد معاملات مسکن را درخرداد ماه تجربه کرده اند ۶ با رشد ۶۷.۴۴ درصد بیشترین افزایش معاملات را در خردادماه داشته است.

منطقه ۱۲ در واقع دیر از رکود خارج شده و اکنون با رشد ۶۵.۸۸ درصد درجایگاه دوم قرار دارد و منطقه ۲۲ نیز با ۵۷.۸۹ درصد افزایش سومین منطقه ای است که با رشد معاملات رو به رو بوده است.

در منطقه شش ۵۷۶ معامله درآخرین ماه فصل بهار به ثبت رسیده، منطقه ۱۲ نیز ۴۲۳ معامله و در منطقه ۲۲ هم ۲۴۰ معامله مسکن انجام شده است. در منطقه یک که گرانترین منطقه تهران است رشد معاملات قابل توجه بوده، درخرداد ماه در این منطقه ۶۲۰ معامله انجام شده و رشد ماهانه تعداد معاملات ۴۴.۸۶ درصد بوده است.

تنها منطقه ای که در تهران ریزش خریدار داشته منطقه ۱۹ است که با ثبت ۶۴ معامله نسبت به ماه گذشته (اردیبهشت ماه) ۱۲. ۳۳ درصد کاهش معامله مسکن داشته است.

براساس آخرین آمار بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن، تعداد معاملات مسکن در پایتخت در یک ماهه خرداد امسال نسبت به ماه قبل، رشد ۳۲.۳ داشته است. البته تعداد معاملات مسکن نسبت به سال گذشته نیز رشد کرده و به ۱۳ هزار و ۸۷۴ فقره رسیده است. این عدد در خرداد‌ ماه پارسال، پنج هزار و ۱۰۲ بود و حالا نزدیک به ۱۷۲ درصد افزایش یافته است.

بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در تهران به تفکیک عمر بنا در خردادماه امسال حاکی از آن است که از مجموع ۱۳ هزار و ۸۷۴ واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا پنج سال ساخت با سهم ۳۰.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. با این وجود سهم مذکور در مقایسه با خرداد ماه سال قبل حدود ۵.۷ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با عمر بالا در گروه های ۱۱ تا ۱۵ و بیش از ۲۰ سال ساخت اضافه شده است.

رتبه اول معاملات مسکن تهران متعلق به منطقه ۵ است قیمت متوسط یک متر واحد مسکونی در این منطقه ۴۸ میلیون و ۸۱۵ هزار تومان بوده و در خرداد ماه ۱۹۹۶ معامله مسکن در آن انجام شده است.

رشد معاملات در این منطقه ۱۸.۶۷ درصد بوده که از میانگین رشد ماهانه معاملات مسکن در خرداد که ۳۲.۲۶ درصد بوده کمتر است.

رتبه بعدی متعلق به منطقه ۲ تهران در خردادماه امسال هزار و ۳۳۸ معامله خرید و فروش مسکن در این منطقه انجام شده و متوسط قیمت یک متر واحد مسکونی در منطقه دو تهران ۵۹ میلیون و ۷۷ هزار تومان بوده است.

اما رتبه سوم متعلق به منطقه ۱۰ است و منطقه ۴ نیز در جایگاه بعدی قرار دارد، قیمت یک متر واحد مسکونی در این منطقه تهران طی خرداد ماه ۴۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان بوده و هزار و ۱۲۶ فقره معامله در آن انجام شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا