بورس و بازارمجله خبری

کاهش معاملات بازار مسکن در بهمن ماه

به گزارش ساختمان آنلاین:  جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن حاکی از آن است که در بهمن ماه امسال تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران در بهمن ماه سال 1400، به 8.5 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل 13.1 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 117.8 درصد افزایش نشان می دهد.

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 330.6 میلیون ریال بود که حاکی از افزایش اندک 0.4 درصدی نسبت به ماه قبل است.

همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 16.4 درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه بهمن ماه سال 1399 (معادل 97.2 درصد) به مراتب کمتر بوده و مُبین کُند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال جاری است.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معاملات در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در بهمن ماه نشان می‌دهد که از مجموع 8532 واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا 5 سال ساخت با 33.6 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود سهم مذکور در مقایسه با بهمن سال گذشته حدود 5.8 درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در گروه‌های 6 تا 10 سال، 16 تا 20 سال و بیش از 20 سال افزوده شده است.

به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 مترمربع، سهمی معادل 57.4 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین 59.9 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی (330.6 میلیون ریال) معامله شده و 46.7 درصد از معاملات نیز به واحدهای مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از  میلیارد تومان اختصاص داشته است.

بررسی شاخص کرایه اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری نیز حکایت از رشد به ترتیب 48.4 و 52.2 درصد نسبت به بهمن سال گذشته دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا