مجله خبریبورس و بازار

فرزندنیاوری به علت مشکل مسکن خانوارها

رئیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) با استناد به نتیجه یک نظرسنجی، از فرزندنیاوری به خاطر مشکل مسکن خانوارها خبر داده است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، ابراهیم شیرعلی، در یادداشتی که روز گذشته در سایت ایسپا منتشر شد با بیان اینکه، مسکن یکی از چهار رکن اساسی دولت رفاهی است و همواره بخش مهم زندگی روزمره و مرتبط با امنیت، بهداشت و به‌‌‌زیستی به حساب آمده است، معتقد است: آنچه آشکار است، دولت های رفاهی وظیفه دارند تا در سیاستگذاری ها، به مقوله مسکن توجه کنند و عدالت اجتماعی و حذف نابرابری ها در بخش مسکن را (مستقیم یا غیرمستقیم) میسر سازند.

اگر روند سیاست های اجتماعی دولت را طی سال های بعد از انقلاب مرور کنیم، خواهیم دید که دولت برنامه و سیاست منسجمی را در قبال مسکن پیگیری نکرده است و گستره ای از طرح ها و سیاست های مختلف را در زمینه مسکن شاهد هستیم که هیچکدام در ارتباط و تعامل با یکدیگر نیست (سیاست های واگذاری زمین، یارانه ارزان قیمت در قالب پرداخت وام، ایجاد و توسعه تعاونی های مسکن، مسکن استیجاری، مسکن اجتماعی، انبوه سازی، مسکن مهر و…).

مساله مسکن خصوصا با افزایش سرسام آور قیمت آن و تامین اجاره در سال های اخیر به بحران تبدیل شده است و افکار عمومی را بیش از پیش نسبت به خود حساس کرده است.

وی می افزاید: نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نشان می دهد، ۶۸.۱‌ درصد از شهروندان در سطح ملی «کاملا» و «زیاد» و ۱۱.۶‌ درصد «تاحدی» در خصوص مسکن و تامین اجاره آن در آینده نگران هستند.

همچنین ۷۵.۴‌ درصد از مردان و ۶۸.۳‌ درصد از زنانی که تمایل به فرزندآوری ندارند به مقدار زیاد و خیلی زیاد نداشتن مسکن مناسب را از دلایل عدم تمایل به فرزندآوری در کنار سایر عوامل و دلایل ذکر کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه، در حل این مشکل دخالت و حضور اثربخش دولت انکارناپذیر است، خاطرنشان می کند: نیازمند اصلاح قوانین و بازتعریف نقش سازمان های محلی از جمله شهرداری ها در برنامه ریزی تامین مسکن در شهرها با محوریت کالایی زدایی از مسکن هستیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا