مجله خبریبورس و بازار

نرخ حق کمیسیون مشاوران املاک ثابت می‌شود

طرح «مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی» که بندهای مختلف آن در این هفته در مجلس بررسی و تصویب شده بخشی از طرح اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از منیبان، این طرح اخذ حق کمیسیون در بنگاه های املاک از معاملات مسکن را نوعی سوداگری دانسته و به حذف آن رأی داده است.

حق کمیسیون، هزینه ای است که مشاوران املاک از معاملات مسکن در بخش «خرید و فروش» و «رهن و اجاره» از دو طرف معامله (خریدار و فروشنده، موجر و مستأجر) می گیرند. حق کمیسیون رقم مشخصی ندارد و مشاوران املاک آن را بر اساس ارزش معامله از معامله گران دریافت می کنند یعنی هر چه ارزش معامله (قیمت ملک یا قیمت اجاره) بیشتر باشد به تبع آن حق کمیسیون بیشتر است به همین خاطر نمی توان تأثیر‌گذاری رفتار مشاوران املاک بر بازار مسکن را نادیده گرفت.

با توجه به اینکه هزینه کمیسیون معاملات مسکن به ارزش معامله بستگی دارد این موضوع بر افزایش قیمت مسکن دامن زده است. فرمول حق کمیسیون، مشاوران املاک را «یک پای» معامله مسکن کرده و هرچه قیمت مسکن بالاتر باشد عایدی مشاوران از ثبت معامله بیشتر می شود.

با حذف محاسبه حق الزحمه بر طبق قیمت معاملات، این رقم، ثابت خواهد بود. با اینکه اکنون نیز از سوی اتحادیه مشاوران املاک برای دریافت کمیسیون، سقف تعیین شده و این سقف ها نیم درصد ارزش معامله یا یک درصد ارزش آن است اما همین سقف نیز برای معامله گران بخصوص برای خریدار یا مستأجر رقم بالایی محسوب می شود.

در سال های اخیر که قیمت ملک و مسکن چند برابر شده کمیسیون مشاوران املاک نیز، که معمولاً از سقف تعیین شده توسط اتحادیه هم بیشتر است، چند برابر شده است. با توجه به اینکه در کشور ما بر خلاف بسیاری کشورهای دیگر، آمار جابه‌جایی بسیار بالا است و یک خانوار شاید هر سال، به ناچار، مسکن اجاره ای خود را عوض کند و مجبور است هر سال کمیسیون بالایی را بابت این جابه‌جایی بپردازد.

هر چند قیمت مسکن، تحت عوامل مختلفی بخصوص از سال 1397 با جهش های مستمر همراه شده است. اما تعرفه مشاورین املاک نیز در کنار سایر علل و عوامل در افزایش قیمت و اجاره مسکن مؤثر بوده است. تأثیر نرخ خدمات این صنف علت اصلی افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر نیست اما به دلیل اینکه در روش فعلی تعیین نرخ حق دلالی در بنگاه معاملات ملکی، تعرفه مشاوران درصدی از قیمت روز ملک در نظر گرفته شده و قیمت املاک نیز افزایشی است افزایش ارزش معامله باعث افزایش حق‌الزحمه بنگاه املاک می‌شود به این ترتیب به نفع بنگاه است که معامله با نرخ بالاتری ثبت شود.

در قانون جدید برای تعیین تعرفه معاملات در بنگاه های مشاوران املاک، قیمت متغیر نیست و نرخ آن ثابت خواهد بود البته سازوکار تعیین تعرفه مشاوران املاک به وزارت راه و شهرسازی سپرده شده است.

علاوه بر تغییر روش دریافت کمیسیون معاملات املاک توسط بنگاه ها، ساماندهی مشاوران املاک در قالب سند تحول قوه قضائیه نیز در دستور کار قرار گرفته است. آمار تخلفات و ثبت شکایت از مشاوران املاک بالا است به همین دلیل ساماندهی این کسب و کار در برنامه قوه قضائیه نیز قرار گرفته است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا