مجله خبریبورس و بازارراه و شهرسازی

بانک‌ها به تکالیف قانونی خود در طرح نهضت ملی مسکن عمل نمی‌کنند

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان با بیان اینکه بانک‌ها به تکالیف قانونی خود در طرح نهضت ملی مسکن عمل نمی‌کنند، گفت: در ازای دریافت زمین، بخش خصوصی ۲۰ تا ۵۰ درصد منابع مالی پروژه را تأمین و پرداخت می‌کند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایرنا، محمد مرتضوی در مورد انجام وظایف قانونی بانک‌ها در تولید مسکن و طرح نهضت ملی، افزود: مقاومت بانک‌ها در ارتباط با پرداخت تسهیلات و از سوی دیگر سیاست آنها مبنی بر اینکه در بازپرداخت‌های بلندمدت وارد عمل نشوند، سبب شد تا به تکالیف تعیین شده خود در این بخش اجرا نکنند.

وی با اشاره به اینکه فقط بانک مسکن در طرح نهضت ملی مسکن فعال است و مشارکت دارد، اظهار داشت: با توجه به تورم ایجاد شده نیاز است تا روش‌ها تغییر پرداخت تسهیلات تغییر کند، و در کنار صلاحیت سنجی و اعتبار سنجی علاوه بر اینکه مراقب منابع باشیم، فرآیندهای تأمین منابع مالی نیز سرعت بگیرند.

مرتضوی با اشاره به جلسه انبوه‌سازان با وزیر راه و شهرسازی، عنوان کرد: در این نشست موضوعات پیشنهادی خود را از جمله اینکه سازنده‌ها سرمایه‌های خود را با هدف تأمین منابع مالی وارد طرح نهضت ملی کرده و دولت نیز در ازای این سرمایه‌گذاری به آنها از محل خود پروژه و یا پروژه‌های دیگر زمین تهاتر کند، مطرح کردیم.

وی با بیان اینکه در ازای دریافت زمین، بخش خصوصی ۲۰ تا ۵۰ درصد منابع مالی پروژه را تأمین و پرداخت می‌کند، اظهار داشت: در کنار آن نیاز است که در شیوه‌های تأمین منابع مالی بانک‌ها نیز بازنگری‌هایی صورت بگیرد، چراکه با شیوه‌های قدیمی پرداخت تسهیلات این پروژه‌ها به سرانجام نمی‌رسد.

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ادامه داد: شیوه‌های متعددی برای تسهیل و سرعت بخشی به روند پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها به فعالان در صنعت ساخت و ساز وجود دارد که ما منتظر جلسه مشترک و هم‌اندیشی با وزیر راه و شهرسازی هستیم تا طرح‌های پیشنهادی خود را با حضور متخصصان و تصمیم‌گیرندگان در این حوزه عرضه کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا