فن آوری های ساختمانیمجله خبری

ارائه راهکاری برای مسکونی‌سازی مریخ

به گزارش ساختمان آنلاین: علیرضا بیات با بیان اینکه طرح ایجاد یک میدان مغناطیسی برای مریخ در چند سال اخیر مطرح شده و تاکنون به نتایجی نیز رسیده است، اظهار کرد: برخی از دلایلی که ناسا می‌خواهد میدان مغناطیسی مریخ را تغییر و نیرو آن را افزایش دهد، کوچکی هسته مریخ و سرد بودن آن است.

وی افزود: در حال حاضر میدان مغناطیسی مریخ بسیار قوی نیست و همین موضوع باعث می‌شود که ناسا به ساخت میدان مغناطیسی مصنوعی فکر کند؛ میدان مغناطیسی مریخ به دلایلی ضعیف است و این ضعف موجب شده تا مقدار عظیمی از جو مریخ در یک باد خورشیدی در فضا پخش شود.

این کارشناس فضایی مجموعه آسمان‌سرای سُها ادامه داد: مشکل دیگری که به دلیل ضعیف بودن و یکپارچگی میدان مغناطیسی این سیاره رخ می‌دهد، خشک شدن آب‌های سطح مریخ در طولانی‌مدت است؛ با وجود این مشکل تنها آب‌هایی که در زیر سطح مریخ قرار دارد، بر جا می‌ماند.

وی در خصوص نظریه‌های موجود در این موضوع، گفت: استفاده از سلاح‌های هسته‌ای برای گرم کردن جو مریخ، قرار دادن آینه‌هایی مخصوص به صورت مداری برای جذب قطب‌های مغناطیسی، کمک به جو و ایجاد یک میدان مغناطیسی قدرتمند برای سیاره مریخ از جمله پیشنهاداتی است که برای تقویت میدان مغناطیسی مریخ و قابل سکونت شدن این سیاره مطرح شده است.

بیات تصریح کرد: این نظریه تاکنون تنها به صورت تئوری بوده است و برای عملی شدن این نظریه لازم است برنامه‌ریزی، تعریف و عملیات برای انجام اقدامات مورد نیاز انجام شود؛ البته ایجاد یک میدان مغناطیسی بر روی کاغذ و از نظر شبیه‌سازی شدنی است اما در واقعیت شرایط بسیار متفاوت است.

ایمنا

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا