مجله خبریبورس و بازار

کاهش قیمت مسکن، با کدام آمار؟

در حالی این روز‌ها وزرای اقتصادی دولت، از کاهش قیمت ها سخن می گویند که گزارش های میدانی و حتی پرس و جو از بنگاه های مشاوران املاک، از تحولات دیگری در حوزه مسکن خبر می دهد. این در شرایطی است که تقریبا ۹ ماه است که آمار‌ها در حوزه مسکن حبس شده و مراکز رسمی آماری، انتشار آمار مسکن را از دی ماه سال گذشته متوقف کرده اند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از آفتاب، در این شرایط، وزیر راه و شهرسازی اخیرا اعلام کرده که در کشور درباره کاهش قیمت بررسی های میدانی در حال انجام است. البته وی همچنین عنوان کرده که همه شهر‌ها مشمول کاهش قیمت شده اند؛ اگرچه هنوز کاهش قیمت ها مطلوب نیست و هرچه قیمت ها پایین رود، تاثیرات را در بازار اجاره هم نشان می دهد. بذرپاش در عین حال در اظهارنظری، از سهم ۳۰ درصدی تولید مسکن در کاهش تورم گفته است.

با این حال، مشاوران املاک تهران می گویند که در تابستان امسال قیمت ها کاهشی نبوده است و از رکود سنگین بر بازار می گویند و شمار معاملات اندک.

خیال باطل کاهش قیمت مسکن

در همین رابطه، محمود اولاد، کارشناس بازار مسکن درباره وضعیت بازار مسکن می گوید: در حال حاضر آمار‌های رسمی در حوزه مسکن منتشر نمی شود، آمار مرکز آمار نیز نشان می دهد که کاهش قیمتی در کار نبوده است، ولی وزیر مسکن می گوید که سهم تولید مسکن در کاهش تورم ۳۰ درصد بوده است.

وی با اشاره به حبس ۹ ماهه آمار مسکن، می افزاید: این اتفاق اثر مثبتی قطعا در بازار نخواهد داشت. این تصور غلطی است که فکر کنیم اگر مردم بفهمند قیمت ها گران می شود و یا گران شده، بیشتر قیمت ها تغییر می کند. انتظارات تورمی این گونه نیست که اگر مردم آمار را نبینند، انتظارات شکل نمی گیرد.

این کارشناس بازار مسکن تصریح می کند: انتظارات تورمی از خیلی مولفه ها تبعیت می کند؛ نه فقط شنیدن اینکه قیمت ها چقدر شده است. اصلا انتظارات براساس قیمت های رسمی میانگین شده ایجاد نمی شود؛ انتظارات تورمی برای مثال، اینگونه ایجاد می شود که از مشاوران املاک بپرسید قیمت ها چند و چگونه شده است. انتظارات قیمت اینگونه شکل می گیرد. یا این که افراد که با هم صحبت می کنند، از وضعیت قیمت ها بگویند.

اولاد عنوان می کند: انتظارات ناشی از میزان اعتمادی است که مردم به سیاست های دولت و حاکمیت دارند. انتظارات را سیاست های کلان و تحولاتی که در سیاست های کلان رخ می دهد، شکل می دهد؛ نه اینکه آمار‌ها حبس شود.

افراد، اعداد و ارقام را می بینند

این کارشناس بازار مسکن متذکر می شود: فعالان اقتصادی یا کسانی که در بازار خرید و فروش می کنند، اینگونه نیست که ندانند وضعیت چگونه است. افراد کور نیست؛ می توانند آمار را از بنگاه سر کوچه خود بگیرند و ببینند قیمت ها چگونه شده است.

اولاد می گوید: شما وضعیت قیمت ها را می بینید؛ اینطور نیست که بگویید از وقتی قیمت ها اعلام نشده، ثبات قیمتی رخ داده است. شما کجا ثبات قیمتی را می بینید؟!

وی با اشاره به وضعیت تولید متذکر می شود: وضعیت تولید مسکن بهبود پیدا نکرده است. در حوزه نهضت ملی مسکن نیز مسایلی وجود دارد. برای مثال، متقاضیانی که ثبت نام کردند، خیلی ها توان مالی ندارند که حتی آورده اولیه بیاورند.

این کارشناس بازار مسکن عنوان می کند: یعنی مردم ثبت نام کردند و خانه می خواهند، اما همان آورده اولیه را هم نمی توانند تامین کنند. در بخش عرضه نیز در حوزه تامین زمین به شدت مشکل داریم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا