مجله خبریبورس و بازارفن آوری های ساختمانی

مقایسه قیمت مسکن در تهران با ۵ شهر بزرگ خاورمیانه

قیمت مسکن در تهران به مراتب از دبی و استانبول ارزان‌تر است، هر چند که شهروندان سعودی برای خرید مسکن در ریاض پایتخت این کشور نسبت به ساکنان تهران بزرگ دغدغه کمتری دارند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، هزینه مسکن یا به اصطلاح سرپناه همواره به‌عنوان یک دغدغه در میان شهروندان مطرح بوده است. زندگی در شهرهای بزرگ به‌رغم جذابیت‌های فراوان هزینه‌های خاص خود را می‌طلبد. هزینه مسکن به‌عنوان نیاز اولیه انسان‌ها همواره مورد بحث عموم اقشار جامعه بوده است. نظر به تورم بی‌سابقه چند سال اخیر در کشورمان و افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها، قصد آن را داریم تا قیمت مسکن در تهران را با شهرهای قاهره (پایتخت مصر)، ریاض (پایتخت عربستان)، بغداد (پایتخت عراق)، دبی (پایتخت تجاری و اقتصادی امارات) و استانبول (بزرگترین شهر ترکیه) قیاس بگیریم.

بر اساس آخرین داده‌های منتشر شده توسط Numbeo به‌عنوان بزرگترین پایگاه داده هزینه‌های زندگی در جهان، هزینه خرید هر متر مربع مسکن در مرکز شهر تهران (تهران به‌عنوان یک شهر چندهسته‌ای دارای مراکز متعدد شهری است) رقمی بین ۱۴۰۰ تا ۳۳۰۰ دلار آمریکا برآورد شده است. بر این اساس، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در تهران ۲۱۲۹ دلار آمریکا عنوان شده است. این درحالیست که رقم میانگین در قاهره ۵۲۹ دلار و تقریبا یک‌چهارم تهران است، همچنین قیمت هر متر مربع مسکن در قاهره به عنوان بزرگترین و پرجمعیت‌ترین کلانشهر خاورمیانه بین ۳۲۳ تا ۸۰۹ است.

میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در پایتخت ۲۱۲۹ دلار است ا مقایسه قیمت خانه در تهران با ۵ شهر بزرگ خاورمیانه را ببینید

قیمت مسکن در عربستان چقدر است؟

به نظر می‌رسد که خرید مسکن در پایتخت عربستان سعودی به مراتب ارزان‌تر از تهران است. شهروندان سعودی برای خرید هر متر مربع مسکن در مرکز شهر ریاض مبلغی بین ۱۰۶۶ تا ۲۳۹۹ دلار پرداخت می‌کنند و میانگین این عدد نیز ۱۷۴۴ دلار آمریکاست. این بدان معناست که یک ملک ۱۰۰ متری در ریاض در یک منطقه نسبتا مطلوب شهری برابر با ۱۷۴۴۰۰ دلار بوده، در حالی که این رقم در تهران برابر با ۲۱۲۹۰۰ دلار است.

قیمت مسکن در دبی، استانبول و بغداد گران‌تر از تهران

نظر به سرمایه‌گذاری گسترده ایرانیان در شهرهای دبی و استانبول طی دو دهه اخیر، آمار قمیت مسکن در این دو شهر قابل توجه است. بر اساس آخرین آمار، قیمت هر متر مربع مسکن در مرکز شهر دبی بین ۲۱۷۸ تا ۷۵۶۸ دلار آمریکا قیمت دارد.

این رقم برای استانبول مابین ۱۵۳۴ و ۳۸۳۷ دلار سیر می‌کند. از طرفی دیگر میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در دبی و استانبول به ترتیب ۴۰۳۰ و ۲۳۹۱ دلار آمریکا تعیین شده است.

تهران اندکی ارزان‌تر از بغداد

برای خرید هر متر مربع مسکن در پایتخت عراق باید اندکی بیشتر از تهران پول بپردازید. میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در مرکز شهر بغداد تقریبا ۲۰۰ دلار بیشتر از تهران بزرگ است، یعنی مردم عراق برای صاحب خانه شدن در مناطق شهری بغداد با امکانات و امنیت مناسب باید حدود ۲۳۶۳ دلار آمریکا پول پرداخت کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا