بورس و بازارمجله خبری

قیمت مسکن در شهرهای بزرگ از تهران سبقت گرفت

به گزارش ساختمان آنلاین: خانه هایی در شهر‌های مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز و تبریز وجود دارند که قیمتشان از میانگین ارزش نصف خانه‌های فروخته شده تهران در آخرین ماه پاییز بیشتر است و مسیر قیمت مسکن در کلانشهر از تهران جدا شده است. احتمالا پیش خودتان فکر می‌کنید این خانه‌ها در بهترین و شمالی‌ترین نقاط شهر واقع شده‌اند. یا نوساز هستند و همه نوع امکاناتی مثل آسانسور، انباری و پارکینگ دارند، اما بررسی‌ها این تصور را رد می‌کند.

مثلا در محله پردیس اهواز که جنوب غرب این شهر قرار دارد، واحد ۵۰ متری را یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان آگهی کرده‌اند. واحدی که ۱۳ سال پیش ساخته شده، آسانسور ندارد و از میانگین ارزش مسکن در پایتخت یعنی ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه و نیم میلیون تومان گران‌تر آگهی شده است. در محله‌های اعیان‌نشین قیمت مسکن در این شهر‌ها وضعیت نجومی پیدا می‌کند. در محله‌گرانقیمت مرداویج اصفهان واحد ۶۰ متری با عمر بنا ۱۵ سال را درحالی سه میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان می‌فروشند که ارزش چنین خانه‌ای در تهران به‌طور متوسط یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان است.

قیمت مسکن در مشهد

به گزارش فرارو، قیمت آپارتمان‌های ۹۰ تا ۱۰۰ متری در تهران طبق آخرین گزارش بانک‌مرکزی دو میلیارد و ۹۲۵ تا سه میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان است، اما در مشهد با عدد و رقم‌های بیشتری روبرو می‌شویم. مثلا حوالی کوه‌سنگی واحد ۹۳ متری به قیمت سه میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان آگهی شده است. واحدی که هفت سال از عمر بنا آن می‌گذرد، طبقه هشتم آپارتمان ساخته شده و آسانسور، پارکینگ و انباری دارد. حوالی حرم مطهر امام رضا (ع) واحدی با متراژ ۹۵ متر و عمر بنا پنج سال، سه میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.

به‌عبارتی ارزش این خانه را باید متری ۳۳ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان درنظر بگیریم که این رقم از متوسط قیمت مسکن در تهران -۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان- بیشتر است. یا مثلا ارزش خانه‌های ۵۰ تا ۶۰ متر که محبوب‌ترین گزینه‌ها در بازار مسکن تهران محسوب می‌شوند، باید در پایتخت بین یک میلیارد و ۶۳۰ تا یک میلیارد و ۹۵۵ میلیون تومان قیمت داشته باشند. تصور می‌کنید در مشهد رقم‌های بالاتری برای خانه‌های ۵۰ تا ۶۰ متر رد و بدل نمی‌شود؟

در بلوار هاشمیه مشهد که یکی از لوکس‌ترین و گران‌ترین نقاط این شهر است، واحد ۵۵ متری را سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان می‌فروشند. این واحد ۱۳ سال پیش ساخته شده و ارزش هر متر آن را باید معادل ۶۰ میلیون تومان درنظر بگیریم. در خیابان مجد واقع در مرکز شهر مشهد واحد ۶۰ متری و نوساز را دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آگهی کرده‌اند. واحدی که طبقه چهارم است، اما آسانسور ندارد و حدود ۹ میلیون تومان گران‌تر از متوسط قیمت مسکن در تهران فروخته می‌شود.

قیمت مسکن در مشهد
آدرس متراژ سن بنا قیمت (تومان)
کوه سنگی 93 متر 7 سال 3.450.000.000
بلوار هاشمیه 55 متر 13 سال 3.300.000.000
خیابان مجد 60 متر نوساز 2.500.000.000

قیمت مسکن در شیراز

قیمت آپارتمان‌های ۸۰ تا ۹۰ متر در تهران بین دو میلیارد و ۶۰۰ تا دو میلیارد و ۹۳۰ میلیون تومان است، اما در شیراز تا دلتان بخواهد خانه‌های گران‌تر را می‌شود در آگهی‌ها پیدا کرد و این موضوع سبب افزایش اجاره بها در شیراز شده است و مستاجران را با مشکلاتی مواجه کرده است. واحد ۸۳ متری در قدوسی غربی واقع در شمال غرب شیراز با قیمت دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان – متری ۳۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان- به‌فروش می‌رسد. سه سال از عمر بنا این واحد می‌گذرد و طبقه همکف قرار گرفته است.

در خیابان قصرالدشت که از محله‌های اعیان‌نشین شیراز محسوب می‌شود، آپارتمان ۸۵ متری را با همین قیمت آگهی کرده‌اند. هفت سال از زمان ساخت این واحد می‌گذرد و انباری و آسانسور دارد. در همین محدوده آپارتمان ۱۰۰ متری را با رقم چهار میلیارد و ۵۰ میلیون تومان می‌فروشند. یعنی متری ۴۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان که این رقم از متوسط قیمت مسکن در تهران حدود هشت میلیون تومان بیشتر است. در معالی‌آباد که جزو محله‌های گران‌قیمت این شهر است واحد ۱۶۵ متری را پنج میلیارد و ۷۷۵ میلیون تومان آگهی کرده‌اند. درحالی‌که تهرانی‌ها به‌طور متوسط برای چنین واحدی پنج میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان هزینه می‌کنند.

قیمت مسکن در شیراز
آدرس متراژ سن بنا قیمت (تومان)
قدوسی غربی 83 متر 3 سال 2.800.000.000
خیابان قصرالدشت 100 متر 3 سال 4.050.000.000
معالی آباد 165 متر 2 سال 5.700.000.000

قیمت مسکن در اصفهان

مرداویج، شیخ صدوق، مهرآباد، جلفا، مشتاق و … از محله‌های اعیان‌نشین اصفهان محسوب می‌شوند و آپارتمان‌های گرانقیمتی را در خود جای داده‌اند. در مرداویج یک واحد ۶۰ متری با عمر بنا ۱۵ سال، سه میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. ارزش این واحد درحالی متری ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که در تهران متوسط قیمت مسکن در منطقه دو به‌عنوان سومین نقطه گران‌قیمت پایتخت حدود ۵۰ میلیون تومان برآورد شده است.

حوالی شیخ صدوق آپارتمانی با عمر بنا ۳۰ سال گران‌تر از قیمت مسکن در تهران آگهی شده است. واحدی که ۵۰ متر است و دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. با یک ضرب و تقسیم ساده متوجه می‌شویم، ارزش این واحد متری ۴۸ میلیون تومان است. با همین پول امکان خرید یک واحد ۶۵ متری با عمر بنا ۱۰ سال در محله پونک تهران وجود دارد.

در محله مشتاق که واحد‌های زیادی را با متراژ بالا در خود جای داده، آپارتمان ۱۹۰ متری با سه اتاق خواب و قیمت هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان آگهی شده است. واحدی که پنج سال از زمان ساخت آن می‌گذرد، به آسانسور، انباری و پارکینگ مجهز است و باید ارزش آن را متری ۴۱ میلیون تومان درنظر بگیریم. در جلفا نیز واحد ۸۵ متری با قیمت سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بین آگهی‌ها دیده می‌شود. این واحد ۱۶ سال قبل ساخته شده و الان متری ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

قیمت مسکن در اصفهان
آدرس متراژ سن بنا قیمت (تومان)
مرداویج 60 متر 15 سال 3.100.000.000
شیخ صدوق 50 متر 30 سال 2.400.000.000
مشتاق 190 متر 5 سال 7.800.000.000
جلفا 85 متر 16 سال 3.100.000.000

قیمت مسکن در تبریز

قیمت آپارتمان‌های ۸۰ تا ۹۰ متری در تهران بین دو میلیارد و ۶۰۰ تا دو میلیارد و ۹۳۰ میلیون تومان است، اما تبریزی‌ها در برخی از مناطق شهر بیشتر از این رقم پرداخت می‌کنند. مثلا واحد ۹۰ متری در محله طالقانی با عمر بنا ۲۸ سال دقیقا سه میلیارد تومان فروخته می‌شود. واحدی که طبقه سوم است، اما آسانسور ندارد و قیمت آن را متری ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین کرده‌اند.

محله یاغچیان در شرق تبریز واقع شده و اصلا جزو محله‌های گرانقیمت این شهر محسوب نمی‌شود، اما بین آگهی‌ها واحدی ۸۶ متری در این منطقه با رقم دو میلیارد و ۸۷۰ میلیون تومان به‌چشم می‌خورد. واحدی که ارزش آن نسبت به متوسط قیمت مسکن در تهران -۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان- بیشتر است. قیمت این واحد به ازای هر متر ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان درنظر گرفته شده و شش سال پیش ساخته شده است.

اگر از تبریزی‌ها درباره گران‌ترین و لوکس‌ترین نقاط این شهر سوال کنید، احتمالا در جواب با محله‌های شهرک ولیعصر، زعفرانیه و میرداماد و … روبرو می‌شویم. در زعفرانیه تبریز واحد ۱۰۰ متری را سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آگهی کرده‌اند در حالی که ارزش چنین خانه‌ای در پایتخت به‌طور میانگین سه میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان است. در شهرک ولیعصر واحد ۶۰ متری را دو میلیارد تومان می‌فروشند. واحدی که به ازای هر متر ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آگهی شده، ۱۵ سال از زمان ساخت آن می‌گذرد و به‌جز پارکینگ امکاناتی دیگری ندارد.

قیمت مسکن در تبریز
آدرس متراژ سن بنا قیمت (تومان)
طالقانی 90 متر 28 سال 3.000.000.000
یاغچیان 86 متر 6 سال 2.870.000.000
زعفرانیه 100 متر 10 سال 3.500.000.000
شهرک ولیعصر 60 متر 15 سال 2.000.000.000

قیمت مسکن در اهواز

واحد‌های گران‌تر از متوسط قیمت مسکن تهران در اهواز لزوما در محله‌های گران‌قیمت و شمالی این شهر قرار نگرفته‌اند. متوسط قیمت مسکن در تهران به ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان رسیده و در محله پردیس اهواز که جنوب غرب این شهر قرار دارد، واحدی ۵۰ متری را یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان آگهی کرده‌اند؛ یعنی متری ۳۶ میلیون تومان. اگر بخواهیم درباره قیمت این واحد بیشتر توضیح داده باشیم، باید بگوییم ارزش این خانه حدود سه و نیم میلیون تومان از متوسط قیمت مسکن در تهران بیشتر است.

در همین نقطه شهر آپارتمان ۱۳۰ متری را به قیمت هفت میلیارد تومان برای فروش گذاشته‌اند. واحدی که انباری و پارکینگ ندارد، ۱۳ سال از زمان ساخت آن می‌گذرد و آن را متری ۵۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان آگهی کرده‌اند.

تهرانی‌ها بابت خانه‌های ۷۰ متری تقریبا دو میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان پرداخت می‌کنند، اما در کیان‌پارس اهواز یک واحد آپارتمان ۷۰ متری را دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان می‌فروشند. واحدی که یک سال از زمان ساخت آن می‌گذرد و طبقه سوم یک ساختمان واقع شده است. البته آسانسور، انباری و پارکینگ را باید جزو امکانات این واحد بدانیم.

در محله فرهنگ‌شهر اهواز که جنوب غرب این شهر قرار دارد، واحد ۶۵ متری را شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان می فروشند. ارزش این واحد که سه سال از زمان ساخت آن می‌گذرد، متری ۱۰۰ میلیون تومان است.

قیمت مسکن در اهواز
آدرس متراژ سن بنا قیمت (تومان)
پردیس 50 متر 13 سال 1.800.000.000
کیان پارس 70 متر 1 سال 2.500.000.000
فرهنگ شهر 65 متر 3 سال 6.500.000.000

فرارو

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام.از اهواز پیام میدم. قیمتهای مناطق پردیس وفرهنگ شهر کامل غلط است.لازم است مجددا تحقیق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا