مجله خبریبورس و بازار

قیمت مسکن در تهران 1.5 برابر منهتن نیویورک است

قیمت مسکن تهران ۱.۵ برابر منهتن نیویورک، یکی از گرانترین محله های دنیا است که با توجه به آمار و اطلاعات قیمت مسکن در شهرهای مختلف جهان می توان دید که میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در منهتن نیویورک حدود ۱۴ برابر میانگین کل قیمت مسکن شهر تهران است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از اقتصاد24، چند روز پیش خبری مبنی بر مقایسه قیمت آپارتمان در تهران و منهتن نیویورک منتشر شد. در این خبر قیمت یکی از آپارتمان های ۴۷۰ متری شهر تهران به مبلغ ۶۵۰ میلیارد تومان در یکی از پلتفرم های انتشار آگهی منتشر شده بود.

این خبر حاکی از آن بود که قیمت این آپارتمان حدودا متری ۱.۴ میلیارد تومان یعنی معادل ۳۰ هزار دلار بود و این در حالی است که میانگین قیمت خانه در منهتن نیویورک که یکی از گرانترین محله های دنیا است، حدودا متری ۲۰ هزار دلار است.

این خبر در پایان نتیجه می گیرد که قیمت هر متر آپارتمان برای عرضه در شهر تهران ۱.۵ برابر قیمت خانه در گرانترین نقاط جهان است. اما آیا واقعا اینگونه است و این شیوه مقایسه صحیح است؟

گرانترین خانه در منهتن متری ۱۵۳ هزار دلار!

در آگهی منتشر شده اخیر قیمت یک خانه در منهتن نیویورک ۲۰ هزار دلار به ازای هر متر مربع بود، اما با نگاهی به قیمت سایت های فروش مسکن ایالات متحده نمونه ای ۱۷.۵۴۵ فوت مربعی (که معادل ۱۶۳۲ متر مربع است) در منهتن دیده می شود که قیمت ۲۵۰ میلیون دلار است؛ بنابراین قیمت این خانه معادل ۱۵۳ هزار دلار در هر متر مربع است؛ بنابراین در خبر منتشر شده قیمت یک خانه معمولی در منهتن با یکی از گرانترین آپارتمان های منطقه ۱ تهران مقایسه شده، در صورتیکه اگر نگاهی به گرانترین آپارتمان در منطقه یک و منهتن بیندازیم می بینیم که اختلاف قیمتی بسیار بیشتر از آن چیزی است که در خبر ذکر شده است؛ بنابراین خانه هایی با قیمت بیشتر از ۲۰ هزار دلار به ازای هر مترمربع در منهتن وجود دارند و صرفا با مقایسه قیمتی ۲ نمونه دلخواه نمی توان به نتیجه گیری درستی دست پیدا کرد.

قیمت مسکن در آمریکا

میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در تهران و نیویورک

میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران حدود ۵۵ میلیون تومان یعنی تقریبا معادل هزار دلار آمریکا است. همچنین میانگین قیمت هر مربع مسکن در شهر نیویورک نیز بین ۱۴ تا ۱۵ هزار دلار بوده است و میانگین قیمت شهر‌های ارزانتر در ایالات متحده هم تقریبا بین ۱۱۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار در هر متر مربع است؛ بنابراین میانگین قیمت مسکن نیویورک ۱۴ برابر میانگین قیمت مسکن کل شهر تهران است.

میانگین قیمت خانه های لوکس در منهتن نیویورک نیز در سال ۲۰۲۲ نیز ۳۰ هزار دلار به ازای هر متر مربع است و میانگین قیمت مسکن در منطقه یک تهران نیز ۱۱۰ میلیون تومان که معادل حدود ۲ هزار دلار است؛ بنابراین می توان دید که میانگین قیمت دو منطقه لوکس در تهران و نیویورک نیز با یکدیگر اختلاف زیادی دارند.

قیمت مسکن در منهتن

نتیجه گیری

همانطور که بالا ذکر شد میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در نیویورک ۱۴ برابر میانگین کل قیمت مسکن شهر تهران است.

باید به این نکته نیز توجه داشت که با توجه به مالیات مسکن در آمریکا که بر خلاف ایران اعداد بسیار بالایی است، احتمالا هزینه مسکن در ایالات متحده بیشتر از قیمت ذکرشده در آگهی ها و نیز آمار قیمت متوسط شهر خواهد شد؛ بنابراین با توجه به آمار و اطلاعات و مطالب ذکر شده می توان دید که نمی توان صرفا با مقایسه دو آپارتمان لوکس دلخواه در دو نقطه جهان به این نتیجه رسید که قیمت مسکن در ایران بیشتر از قیمت مسکن در گران ترین نقطه ایالات متحده است.

همچنین به این نکته نیز باید توجه داشت که صرفا نمی توان گرانترین آپارتمان شهر تهران را در نظر گرفت، چرا که بر اساس گزارش مرکز آمار میانگین قیمت مسکن در گرانترین منطقه تهران، یعنی منطقه یک، رقمی در حدود ۱۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع است و بنابر این آمار می توان نتیجه گرفت که قیمت بسیاری از آپارتمان های این منطقه احتمالا کمتر از قیمتی است که در پلتفرم های انتشار آگهی دیده می شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا