بورس و بازارمجله خبری

افزایش انعطاف قیمتی در بازار فروش مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین:  تحقیقات میدانی از تازه‌‌‌ترین شرایط بازار معاملات مسکن شهر تهران نشان می‌‌‌دهد اگرچه کاهش قیمت‌های پیشنهادی از سوی فروشنده‌‌‌های مسکن در روزها و هفته‌‌‌های گذشته نیز در فایل‌‌‌های عرضه شده به بازار مسکن مشهود بود اما روز گذشته تعداد فایل‌‌‌هایی که فروشنده‌‌‌های آنها اقدام به افزایش انعطاف قیمتی برای فروش آنها کردند از روزهای قبل بیشتر بود.

روز گذشته تعداد قابل‌توجهی از فایل‌‌‌هایی که به بازار معاملات مسکن شهر تهران عرضه شد فایل‌‌‌های سبزرنگ یعنی واحدهای مسکونی با سطح قیمت مناسب‌‌‌تر از عرف قیمت بازار معاملات بود. این فایل‌‌‌ها تقریبا در تمام مناطق شهر تهران به‌خصوص مناطق مصرفی نیمه شمالی تهران مشهودتر از سایر مناطق است.

علت این موضوع به کاهش تقاضا برای خرید مسکن در این مناطق به دنبال از دست رفتن توانایی خرید مسکن برمی‌‌‌گردد. مناطقی که پیش از این و در سال‌‌‌های قبل از جهش قیمت مسکن کانون تقاضای خرید مسکن از سوی متقاضیان مصرفی از جمله خانه‌‌‌اولی‌‌‌ها ومتقاضیان تبدیل به احسن مسکن بودند اما هم‌‌‌اکنون و در نتیجه جهش قیمت مسکن، از دسترس متقاضیان مصرفی خارج شده‌‌‌اند.

بازار معاملات مسکن این مناطق مانند محلات مصرفی منطقه 2 و منطقه 5 شهر تهران که تا قبل از سال 97 و شروع دوره جهش اخیر، کانون تقاضای مصرفی مسکن بود بعد از خروج تقاضای مصرفی از بازار به دلیل ضعف بنیه مالی، به محل معاملات متقاضیان سرمایه‌‌‌ای تبدیل شد. هر چند هم‌‌‌اکنون تقاضای سرمایه‌‌‌ای نیز در این مناطق به دلیل کمرنگ شدن جاذبه سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، کاهش محسوسی داشته است.

از این رو انعطاف قیمتی و کاهش سطح قیمت‌های پیشنهادی در این مناطق در روزهای اخیر و به‌خصوص روز گذشته بیش از سایر مناطق شهر تهران به چشم می‌‌‌خورد.

دنیای اقتصاد

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا