وضعیت بازار فروش مسکن با تمرکز بر «عرضه»

موتورهای جست‌‌‌وجوی آگهی‌‌‌های ملکی این روزها اگرچه با افزایش عرضه آپارتمان‌‌‌های لوکس‌‌‌متراژ در تهران روبه‌رو شده‌‌‌اند، اما در محدوده متراژی پرتقاضا شامل آپارتمان‌‌‌های ۵۰ تا ۸۰ مترمربعی در بازار مسکن کمبود فایل کاملا مشهود است.

به گزارش ساختمان آنلاین:  بازار آپارتمان‌‌‌های مسکونی پایتخت در هفته‌‌‌های اخیر از نفس افتاده و حجم معاملات در تابستان نه تنها نسبت به بهار افزایش نیافته، بلکه روند کاهشی را طی کرده و احتمال اینکه شهریور ماه نیز این روند ادامه پیدا کند، کم نیست. از یکسو تعلیق معاملات ناشی از صبوری طرفین بازار برای اطلاع از سرنوشت مذاکرات احیای برجام و از سوی دیگر همزمانی دو ماه از تابستان امسال با ایام محرم و صفر که برخی به شکل سنتی از معامله در آن پرهیز می‌کنند، سبب شده عمق رکود مسکن در فصل طلایی نقل و انتقالات افزایش پیدا کند.

1

این وضعیت معلق سبب شده در سمت عرضه نیز به تدریج تمایل به فروش کاسته شود و به همین خاطر این روزها در بازار مسکن عرضه فایل‌‌‌های نقلی و میان‌‌‌متراژ به شدت کاهش پیدا کرده است. هرچند در یک نگاه کلی به آگهی‌‌‌های فروشی ملک ممکن است این طور به نظر بیاید که انتخاب‌‌‌های متعددی پیش روی خریداران آپارتمان‌‌‌های 50 تا 80 مترمربعی وجود دارد، اما با بررسی دقیق‌‌‌تر مشخص می‌شود برای جست‌‌‌وجوگرانی که تمایل دارند در یک محله یا معبر خاص خانه‌‌‌دار شوند، تنوع فایل‌‌‌های موجود به هیچ وجه راضی‌کننده نیست. البته در بسیاری از این مناطق فایل‌‌‌های بزرگ و لوکس‌‌‌متراژ با مساحت 100 تا 300 مترمربع وجود دارد، اما در این گروه متراژی همواره کمترین حجم معاملات مسکن تهران انجام می‌شود؛ بنابراین این فایل‌‌‌ها صرفا پاسخگوی نیاز یک طبقه خاص درآمدی است و عرضه آنها نمی‌تواند زمینه‌‌‌ساز رشد معاملات باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

لینک کوتاه مطلب : https://sakhtemanonline.com/?p=108972

مطالب مرتبط

نوشته‌ی بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

خوش آمدید!

وارد ناحیه کاربری خود شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.