دیدگاهراه و شهرسازیمجله خبری

احیای طرح فروش متری مسکن در پایتخت

به گزارش پایگاه خبری ساختمان آنلاین  ، سید مهدی هدایت امروز در حاشیه بازدید خبرنگاران از پروژه 800 واحدی در محدوده باغ آذری در منطقه 16 اظهار کرد: با تشکیل قرارگاه جهادی مسکن با تاکید شهردار تهران تمهیداتی برای احداث مسکن پیش‌بینی و این کار آغاز شده است.

وی در تشریح آخرین جزییات روند قرارگاه مسکن اظهارداشت: در قرارگاه مسکن تاکنون 27 هزار واحد با مجموعه‌های مختلف تفاهم‌نامه منعقد شده است و همچنین تفاهم ساخت 120 هزار واحد مسکونی نیز طی روزهای آینده امضاء خوداهد شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه مصوبات تشویقی زمینه افزایش صدور پروانه در بافتهای فرسوده خواهد شد افزود: با ابلاغ مصوبه تشویقی بافت فرسوده امسال صدور پروانه در بافت را به 20 هزار واحد خواهیم رساند که البته سال گذشته نیز حدود 10 هزار واحد صادر شده است.

هدایت با بیان اینکه 46 پروژه در 22 منطقه به ظرفیت ساخت 52 هزار واحد شناسایی شده است، گفت: این تعداد در قالب وارد فاز یک آغاز شده است.

وی همچنین در تشریح آخرین وضعیت مسکن پرسنل شهرداری نیز اذعان داشت: در راستای مولدسازی سرمایه‌های شهرداری و کمک به تولید مسکن و خانه‌دار شدن بخشی از پرسنل شهرداری، زمین‌هایی حدود 110 هکتار از مناطق مختلف و سازمان‌ها به استعداد تولید 30 هزار واحد مسکونی شناسایی و در مرحله اخذ مصوبه کمیسیون ماده 5 است که این پروژه‌ها به صورت مشارکتی توسط بخش خصوصی احداث خواهد شد و شهرداری مستقیما ورود در اجرا ندارد.

هدایت گفت: حدود 5 هزار واحد به غیر از 30 هزار واحد برنامه‌ریزی شده تا به امروز در دوره آقای زاکانی عملیات اجرایی آن به صورت مشارکتی شروع شده که تا پایان سال این پروژه‌ها به 35 هزار واحد خواهد رسید و پیش‌بینی می‌شود حدود 15 هزار واحد سهم شهرداری تهران باشد.

وی اضافه کرد: تکالیف صدور پروانه مناطق مشخص شده و به صورت هفتگی ارزیابی و رصد می‌شود. همچنین امسال تا به امروز حدود 25 هزار واحد از پروژه‌های قرارگاه مسکن عملیاتی شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران تاکید کرد: در کل برنامه‌ریزی شهرداری تهران در قالب قرارگاه جهادی مسکن احداث 180 هزار واحد مسکونی خواهد بود که این واحدها شامل 20 هزار واحد بافت فرسوده، 52 هزار واحد پروژه‌های مشخص شده، 30 هزار واحد پروژه‌های مشارکتی سازمان نوسازی و 80 هزار واحد صدور پروانه مناطق است که مناطق ملزم شدند که این تعداد پروانه را صادر کنند.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران ادامه داد: شهرداری تهران در ارتباط با بخش مسکن دو طرح ویژه را در دستور کار دارد که از آن جمله می‌توان به فروش متری واحدهای مسکونی و همچنین اجاره واحدهای مسکونی اشاره کرد.

هدایت در خصوص فروش متری واحدهای مسکونی گفت: این موضوع در سازمان نوسازی انجام می‌شود. متاسفانه با توجه به اینکه در سال‌های گذشته هموطنان اقدام به خرید واحدهایی کرده‌اند که پیشرفت مناسبی را به لحاظ فیزیکی نداشته‌اند و در ادامه نیز صاحبان پروژه، آنها را مجاب و مجبور به دریافت پولشان به همراه سود آن کرده‌اند؛ شهروندان تجربه تلخی را در این بخش دارند. به همین منظور شهرداری تهران بنا دارد در قالب فروش متری، واحدهای مسکونی را آماده و به صورت شرایطی در اختیار شهروندان قرار بدهد.

وی در خصوص نحوه فروش متری واحدهای مسکونی مد نظر افزود: به‌زودی طی دو ماه آینده و پس از اخذ مجوز از شورای شهر تهران در بورس فروش متری واحدهای مسکونی در قالب بورس عرضه خواهد شد و هموطنان می‌توانند نسبت به خرید آن اقدام کنند.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران در خصوص طرح اجاره‌‌‌‌داری واحدهای مسکونی خاطرنشان کرد: در این ارتباط نیز شهرداری تهران بنا دارد از 36 هزار واحدی که به صورت مشارکتی آنها را اجرا خواهد کرد 15 هزار واحد را در قالب طرح اجاره‌داری در اختیار خانه‌اولی‌ها و زوج‌های جوان قرار بدهد.

هدایت درخصوص تعرفه و میزان دریافتی اجاره در این واحدها گفت: قطعا اجاره‌ای که شهرداری تهران در قالب این واحدها از خانواده‌ها دریافت می‌کند به نسبت منطقه کمتر خواهد بود و این کار در راستای حمایت از این خانواده‌ها انجام می‌پذیرد.

وی با تاکید بر اینکه فرآیند 180 هزار واحد مسکونی در قالب قرارگاه جهادی مسکن در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته است تصریح کرد: انشاءالله از اوایل سال اینده واگذاری تدریجی این واحدها انجام خواهد گرفت که البته این مسئله نیازمند همکاری و مساعدت دولت از جمله ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد و… است.

 

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا