فرق مسکن مهر با مسکن ملى چیست؟

0

فرق مسکن مهر با مسکن ملى چیست؟

مسکن مهر مجتمع‌های مسکونی هستند که ساختشان در دولت محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت ایران آغاز شده. هدف از این طرح خانه‌دار کردن قشرهای کم درآمد که طبق آن دولت با واگذاری قطعه زمین رایگان سعی داشت خانه‌سازی را تشویق کند.

اوایل سال ۹۲، دولت دهم مسکن مهر را با پیشرفت ۷۰ درصدی تحویل دولت یازدهم داد.تا روز ۲۲ مردادماه سال ۱۳۹۶ تعداد ۱٬۸۳۹٬۸۲۹ واحد مسکن مهر تکمیل و افتتاح شده که حدود ۴۵ درصد از این تعداد در زمان دولت حسن روحانی افتتاح شده‌است. تعداد ۱٬۵۶۸٬۴۵۲ واحد از کل واحدهای افتتاح شده تحویل خانوارها شده‌است که ۵۶ درصد آن در زمان روحانی به خانواده‌ها تحویل شد.

این طرح پس از افزایش شدید بهای مسکن در ایران شروع شد. دولت برای تأمین مالی این طرح از بانک مرکزی قرض کرد، که منجر به رشد نقدینگی و افزایش تورم شد به‌طوری‌که نیمی از کل پول‌های چاپ شده در تاریخ ایران صرف ساختن مسکن مهر شد.خانه‌های ساخته شده در این طرح عموماً در حاشیهٔ شهرها بودند و فکری برای امکانات گوناگون نظیر آب و برق و گاز و تلفن آن‌ها نشده بود.

به مسکن ملى در زیر اشاره شده است.

پیش از این با بحرانی شدن وضعیت در بازار مسکن و انفجار قیمت ها در بازار اجاره، طرح های متعددی در خصوص اجرای پروژه های مسکنی در کشور ارائه شد.

طرح ملی مسکن پس از طرح، در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و جزییاتی از آن از سوی مجلس و دولت مورد بررسی قرار گرفت. طرح اقدام ملی برساخت ۲۰۰ هزار واحد توسط شهرهای جدید، ۱۰۰هزار واحد توسط بنیاد مسکن و ۱۰۰ هزار واحد توسط شرکت بازآفرینی شهری، دلالت دارد. پیش بینی شده است در شهرهای جدید تولید و احداث مسکن به روش مشارکتی باشد. در این شیوه شرکت عمران شهرهای جدید با همکاری انبوه‌سازان یا توسعه‌گران به ساخت واحدهای مسکونی در شهرهای جدید اقدام می‌کند. زمین و پروانه از شرکت عمران شهرهای جدید به انبوه‌سازان و توسعه‌گران، ارایه و در مقابل سرمایه‌گذاری و ساخت نیز توسط انبوه سازان انجام می‌شود.رییس انجمن انبوه سازان در این خصوص به ایرنا گفته است: معتقد هستیم که طرح اقدام ملی وساخت ۴۰۰ هزار واحد هم در چند سال آینده تاثیر خود را بر کنترل بازار اجاره نشان خواهد داد.

تفاوت این دو طرح،مزایا و معایب آنها به چه شکل است؟

این طرح در پى گرانى هاى شدید در کشور که مسکن هم به طور کامل درگیر شد،نهایى شد.

طرح مسکن مهر با هدف خانه دار کردن قشر ضعیف جامعه روى کار آمد اما از اول بحث در کورد مسائل مکمل آن صورت نگرفته بود که ما تا امروز هم شاهد تکمیل این پروژه نبوده ایم.

مسکن مهر قرار بود در دولت آقاى احمدى نژاد به پایان برسد اما ۴۵٪؜ این پروژه در دولت دکتر روحانى ساخته شده و هنوز هم تکمیل نشده است.

احداث این منازل در حاشیه ى شهرها بدون توجه به الزاماتى نظیر وجود مدرسه،درمانگاه،بیمارستان،بانک،ورزشگاه،فروشگاه و …کاملا حرکتى بدون فکر و برنامه ریزى دقیق و با تخصص است.

واگذارى به پیمانکاران متخلف هم دلیل عدم واگذارى واحد ها و کیفیت بسیار پایین این واحدها است.

در مسکن ملى قرار است منازل با همکارى دولت و بخش خصوصى به صورت متعادل صورت گیرد تا دولت بتواند وظیفه ى خود را در قبال مسکن شهروندان به خوبى انجام دهد.

قرار است دولت کمک خود را از طریق بانک هاى ملى و مسکن در اختیار مردم قرار دهد؛به نوعى شروع به دادن یارانه مسکن براى افراد دهک هاى پایین جامعه کرده است.

امید است این طرح با کارشناسى دقیق و اصولى،برنامه ریزى کامل،استفاده از افراد متعهد و مسئولیت به درستى جلو برود و بعد از شکست طرح مسکن مهر تلخى این اتفاق در مسکن از بین برود.

 

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.