ضرورت نظارت بر ایمن‌سازی ساختمان‌ها

0

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری قزوین گفت: شهرداری‌ها و دستگاه‌های ذیربط باید بر ایمن سازی مجتمع‌های مسکونی و تأمین امنیت شهروندان در برابر حوادث نظارت داشته باشند و سازندگان و بهره برداران ساختمان‌ها نیز به وظایف خود در این زمینه عمل کنند.

به گزارش ساختمان آنلاین :  مصطفی صالحی با اشاره به ضرورت ایمن سازی ساختمان‌ها بیان کرد: قوانین و آئین‌نامه‌های لازم در بحث ایمن سازی ساختمان‌ها تدوین شده است و دستگاه‌های ذیربط مکلفند بر اجرای آن نظارت داشته باشند.

وی گفت: متاسفانه وقوع حوادث ناگوار مختلف از جمله انفجار، آتش سوزی، زلزله و… طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد اخطارهای ارائه شده برای ایمن سازی ساختمان‌ها و مستحدثات اثر بخشی لازم را نداشته است.

به گفته این مقام مسوول در ساختمان‌هایی که توسط تعاونی‌ها احداث می‌شوند باید قبل از تحویل به مالکان، مشکلات آنها توسط پیمانکاران و کارفرمایان، قبل از صدور پایانکار مرتفع شود و نسبت به کنترل و اخذ استانداردهای لازم سازه، تاسیسات و … اقدام نمایند.

این مسوول گفت: در صورت همکاری نکردن تعاونی‌ها، شهرداری‌ها می‌توانند از صدور پایانکار خودداری کرده و برابر مقررات اعمال قانون نمایند.

صالحی در ادامه خاطر نشان کرد: کارفرمایان و بهره برداران، مسوولیت اصلی تامین ایمنی و حفاظت فنی در محیط‌های کاری، همچنین اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشتی را دارند و شهرداری‌ها و دستگاه‌های نظارتی موظفند با توجه به بازدیدهای دوره‌ای خود، موارد مربوط به ایمن سازی را تذکر دهند.

وی گفت: این دستگاه‌ها باید در صوت بی‌توجهی کارفرمایان و بهره برداران به تذکرات، گزارش آن را به دستگاه قضایی ارجاع داده و آنها را ملزم به ایمن سازی نمایند.

صالحی، حفاظت از جان و مال مردم را از وظایف مهم تمامی دستگاه‌های نظارتی از جمله شهرداری‌ها دانست و خواستار نظارت مستمر و بیش از پیش آنها بر ایمن سازی سازه‌ها و ساختمان‌ها برای پیشگیری و کاهش اتفاقات ناگوار و جبران ناپذیر شد.

ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.