بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

صنعتی‌سازی ساختمان نیاز صنعت ساخت و ساز است

به گزارش ساختمان آنلاین:  پس از آغاز رسمی فعالیت دولت سیزدهم، طرح جهش تولید مسکن به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های اجرایی دولت در حوزه مباحث اقتصادی در دستور کار قرار گرفت و پس از ماه ها بحث و گفتگو، ساز و کارهای تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور به عنوان یک راهبرد جدی برنامه ریزی شد.

کارشناسان حوزه صنعت ساختمان بر این اعتقاد هستند که یکی از ملزومات تحقق تولید مسکن در تیراژ بالا بهره گیری از صنعتی سازی در بخش ساخت و ساز است زیرا ساخت و سازهای سنتی به تنهایی امکان برآورده ساختن این چشم انداز را ندارد و فرآیند ساخت مسکن باید صنعتی شود تا از این طریق بتوان به هدف تعیین شده رسید.

به زعم صاحب نظران مهم ترین پیامد صنعتی سازی برقراری تعادل بین عرضه و تقاضا است که می تواند شکاف عمیق در بین تعداد تولیدات سالانه مسکن با نیاز بازار را برطرف کند. البته صنعتی سازی آثار مثبت متعدد دیگری هم دارد که از آن جمله می توان به کاهش هدررفت مصالح، کاهش زمان تولید، افزایش کیفیت، کنترل آلایندگی محیط زیست و افزایش ارزش افزود در ساخت و ساز اشاره کرد.

تکمیل سریع پروژه ها با کمک صنعتی سازی

یکی از فعالان صنعت ساختمان در گرگان در این خصوص گفت: صنعتی سازی به دلیل تولید پیشرفته مکانیزه و فرآیند نصب ساده، می تواند موجب تکمیل سریع پروژه ها شود. صنعتی سازی زمان ساخت را بیش از ۵۰ درصد کاهش می دهد لذا در صورت استفاده از این روش‌ می توان در یک بازه زمانی معین، تعداد واحدهای مسکونی تکمیل شده را تا دو برابر افزایش داد.

مرتضی قهرمان با بیان اینکه یکی از راهکارها برای کاهش میزان حوادث، جایگزینی فعالیت های پرریسک کارگاهی با فعالیت های با ریسک کمتر در کارخانه با محیط کنترل شده و ایمن است ادامه داد: کاهش گرد و خاک و ذرات معلق در کارگاه ساختمانی و کاهش سر و صداهای ناشی از نصب و برداشت داربست و مصالح در محل از دیگر مزایای صنعتی سازی محسوب می شود.

سنتی سازی نمی تواند کمبود تولید مسکن را جبران کند

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انجمن های انبوه سازان کشور هم معتقد است: ما از فناوری و تکنولوژی عقب هستیم و این به دلیل آن است که این نهادها نتوانستند تکالیف خود را به درستی انجام دهند امروز نقشه های ساختمان مطابق با ۲۰ سال پیش است و اساساً از ظرفیت تکنولوژی دنیا استفاده نشده و نتوانسته ایم از پتانسیل مهندسان استفاده کنیم.

عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان در این خصوص گفت: اگر می خواهیم در طرح جهش تولید مسکن موفق باشیم و پروژه ها سریع تر به پایان برسد یکی از این روش ها توسعه صنعتی سازی است لیکن با صنعتی سازی عمر مفید ساختمان افزایش یافته و همچنین میزان زباله و نخاله که تبعات زیست محیطی دارد، کاهش می یابد.

سید محمد مرتضوی با اشاره به این که ۹۰ درصد ساخت و سازهای کشور سنتی است، گفت: تمایل و انگیزه تولیدکنندگان به دلایل مختلف از جمله نبود نیروی متخصص و نبود صنعت بومی برای صنعتی سازی کم است.

وی با بیان این که باید برای صنعتی سازی مشوق هایی در نظر گرفت، افزود: اگر برنامه ریزی ها دقیق و درست باشد، قطعاً صنعتی سازی به دلیل کاهش زمان ساخت و ساز، در اجرای طرح های مسکن کمک کننده خواهد بود برای موفقیت در طرح جهش تولید مسکن باید از افراد دارای صلاحیت حرفه ای و متعهد استفاده کند و با سنتی سازی نمی توان به جنگ رفع کمبود تولید مسکن رفت.

ارتقای کیفیت ساخت و سازها با کمک صنعتی سازی

عضو هیت مدیره سازمان نظام مهندسی گلستان سنتی سازی هم هزینه های تولید مسکن و هم زمان اتمام پروژه را طولانی تر می کند که در نهایت دود این اقدام به چشم مصرف کننده نهایی و مردم می رود. مادامی که بخواهیم با سنتی سازی و کنار زدن انبوه سازان حرفه ای کار را پیش ببریم به هدف خود که همانا رونق تولید و جبران کمبود تولید است نخواهیم رسید.

مرتضوی ادامه داد: ارتقاء کیفیت ساختمان با استفاده از شیوه های نوین طراحی و اجرا در نهایت به نفع بخش مسکن، ساخت و ساز و مصرف کننده است زیرا با روش های سنتی نمی توان همزمان هم کیفیت ساخت و ساز را بالا برد و هم قیمت تمام شده را متعادل نگه داشت.

وی با بیان اینکه یکی از مزایای ساخت و ساز صنعتی این است که با سرعت بخشیدن در اجرا، پروژه ها کمتر دچار دچار افزایش تورم شده، همچنین سازنده، منابع مالی که هزینه کرده را زودتر دریافت کرده می کند افزود: در پروژه های بزرگ، کاهش زمان اثر قابل ملاحظه ای داشته و هزینه های نگهداری و هزینه های جاری و درگیری های نیروهای انسانی را کاهش می دهد لیکن مجموعه این عوامل در کنار هم نشان می دهد که صنعتی سازی علی رغم گران بودن، روش موفقیت آمیزی است.

حمایت مجلس از توسعه تکنولوژی ساختمان

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اجرای قانون جهش تولید مسکن، حمایت وزارت راه از توسعه تکنولوژی های نوین در بخش مسکن را نویدبخش قدم های محکم در زمینه ارتقاء کیفیت مسکن و رشد شرکت های دانش بنیان این بخش دانست.

عبدالجلال ایری بیان کرد: ورود تکنولوژی و بومی سازی آن به عنوان یک ضرورت در بخش مسکن مورد حمایت مجلس شورای اسلامی بوده و امیدواریم با مشارکت موثر بخش خصوصی و حمایت دولت علاوه بر خودکفایی در دانش روز صادر کننده خدمات نوین مهندسی به سایر کشورها شویم.

با وجود تلاش دولت برای اجرای موفق طرح جهش تولید مسکن برخی از دغدغه ها مانند تورم سالانه و گرانی مصالح و دستمزد ها سبب افزایش قیمت تمام شده مسکن شده که برای عبور از این عوارض بهترین گزینه صنعتی سازی ساختمان و کاهش زمان ساخت و اتمام واحدهای مسکونی است.

بنابراین هر چقدر که بتوانیم مدت زمان آغاز پروژه را کاهش دهیم و فاصله مدت انتظار را برای اتمام پروژه کم کنیم، هزینه های مستقیم و غیرمستقیم ساخت مسکن کاهش یافته و این کاهش هزینه ها در نهایت به نفع متقاضی و مصرف کننده نهایی خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا