مجله خبریراه و شهرسازیمجلس و ارگان ها

خانواده شهدا و ایثارگران صاحب خانه می‌شوند

موانع تامین مسکن خانواده معظم شهدا و ایثارگران با امضای یک تفاهم نامه مشترک میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران مرتفع شد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بر اساس مفاد این تفاهم نامه که امروز به امضای اکبر نیکزاد (رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی) و سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی (رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران) رسید، دو نهاد انقلابی برای تامین مسکن و تسهیل در ارائه زمین مسکونی به ایثارگران واجد شرایط قانونی همکاری می کنند.

بنیاد شهید در اجرای این تفاهم نامه لیست ایثارگران فاقد مسکن و ایثارگران واجد شرایط را که تاکنون از خدمات زمین و مسکن دولتی استفاده نکرده اند، تهیه خواهد کرد و در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار می دهد. همچنین بنیاد شهید اقدام به تعیین بانک عامل و اختصاص سهمیه تسهیلات ساخت مسکن به ایثارگران در پروژه های انبوه سازی خواهد کرد.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در اجرای این تفاهم نامه، زمین مناسب برای ساخت مسکن ایثارگران واجد شرایط را براساس ضوابط این نهاد انقلابی در مناطق روستایی واگذار خواهد کرد و یا زمین های متعلق به ایثارگران را به طرح هادی مناطق روستایی الحاق می کند و یا با تغییر کاربری اراضی مذکور جهت ساخت واحدهای مسکونی موافقت خواهد کرد.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین نسبت به ساخت مسکن مقاوم روی اراضی مسکونی متعلق ایثارگران در روستاها با بهره گیری از تسهیلات بانکی و آورده متقاضیان متعهد شد.

اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هنگام امضای این تفاهم نامه با اشاره به برنامه ساخت مسکن در مناطق شهری و روستایی کشور گفت: از مجموع ۳۳۱ هزار و۸۸۷ واحد مسکونی در حال ساخت توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، عملیات احداث ۱۰۱ هزار و ۱۲۸ واحد در مناطق شهری و ۲۱۹ هزار و ۴۳۰ واحد در مناطق روستایی آغاز شده و با سرعت در حال اجراست.

نیکزاد ادامه داد: ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده شهر تهران نیز بر اساس دستور رئیس جمهوری به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده که عملیات اجرایی ۱۱ هزار و ۲۳۰ واحد از این جمع آغاز شده است.

وی گفت: همچنین بر اساس تفاهم نامه منعقده میان کمیته امداد امام خمینی (ره)، ستاد بسیج سازندگی و بنیاد مسکن هم اینک در حال ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی برای افراد مشمول کمیته امداد در مناطق مختلف کشور هستیم.

به گفته نیکزاد ۱۰ هزار واحد مسکونی از طرح هایی که به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده، ۱۴ اسفند سال جاری با حضور رئیس جمهور به بهره برداری خواهد رسید و تحویل متقاضیان می شود.علاوه بر این از مجموع ۲۰ هزار واحد مسکونی که قرار است برای اقشار محروم بطور مشترک توسط بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان در نقاط مختلف کشور ساخته شود، عملیات ساخت 10 هزار واحد شروع شده که بنیاد مستضعفان تأمین 50 میلیون تومان کمک بلاعوض، 2 تن میلگرد و 10 تن سیمان را به ازای هر واحد از آنها متقبل شده است.

10 هزار واحد مسکونی نیز برای افراد تحت پوشش بهزیستی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخته خواهد شد که مقرر شده به ازای هر واحد 100 میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی بهزیستی پرداخت شود.

نیکزاد گفت: تفاهم نامه اخیر با بنیاد شهید نیز کار ساخت دهها هزار واحد مسکونی برای خانواده معظم شهدا و ایثارگران در نقاط مختلف روستایی را تسهیل می کند.

وی گفت: هم اینک با تأییدیه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، عوارض صدور مجوز ساخت و خرید انشعابات واحدهای مسکونی خانواده شهدا و ایثارگران در مناطق روستایی کاملا رایگان محسوب می شود.

سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: متاسفانه در 4 دهه گذشته فقط یک هفتم از افراد واجد شرایط تحت پوشش این بنیاد صاحب زمین مسکونی شده اند و مطابق آمار از 3.5 میلیون نفر جامعه هدف این بنیاد، حدود 600 هزار نفر فاقد مسکن هستند.
قاضی زاده ادامه داد: در تهران 43 درصد از خانواد شهدا و ایثارگران اجاره نشین هستند.
به گفته وی بر اساس طرح نهضت ملی مسکن، مقرر شده 5 درصد از تمامی پروژه های درحال ساخت این طرح به خانواده شهدا و ایثارگران تخصیص یابد.
معاون رئیس جمهور گفت: سیاست های قبلی برای تخصیص وام یا زمین به خانواده شهدا ناکارآمد بوده و موجب خانه دار شدن این قشر نشده است. بنابر این به دنبال حمایت از تولید مسکن برای خانواده شهدا توسط نهادهای سازنده هستیم.
قاضی زاده گفت: در حال حاضر اراضی تحت اختیار بنیاد شهید در استان های ایلام، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و شهرجدید هشتگرد آماده واگذاری به طرح های انبوه سازی مسکن برای متقاضیان تحت پوشش این بنیاد است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا