شکست حباب‌ قیمت مسکن در برخی محلات تهران

0

برخی محله‌ها و مناطق شهر تهران هم اکنون با کاهش حباب‌ قیمت مسکن همراه است طوری که نرخ خانه در برخی مناطق شهر تهران در پی شکست حباب نرخ بیش از ۱۰ درصد ارزان شده است.

شکست حباب‌ قیمت مسکن در برخی محلات تهران
شکست حباب‌ قیمت مسکن در برخی محلات تهران

هم اکنون در مناطق جنوب و جنوب غربی شهر تهران در بین فایل‌های فروش خانه قیمت‌های زیر ۵۰۰ میلیون تومان در متراژهای ۵۰ تا ۶۸ متر دیده می‌شود که به نسبت سال ساخت و میزان امکانات در هر متر مربع ۵ تا ۱۰ میلیون به فروش می‌رود.

شهریور امسال برای نخستین بار در ۲۰ ماه اخیر نرخ رشد نرخ مسکن منفی شد و مطابق آمار بانک مرکزی در مرداد امسال میانگین نرخ مسکن شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل کاهش ۲.۴ درصدی را به ثبت رساند.

در هیمن راستا «فرشید پورحاجت» دبیرکانون انبوه‌سازان کشور روز یکشنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: مسکن ارزان نشده است اما حباب‌ قیمت مسکن شکسته شده است و به همین دلیل فضایی برای سوداگری و خرید و فروش مکرر در اختیار سوداگران و سفته‌بازان نیست.

وی گفت: کاهش قیمت‌ها در برخی مناطق شهر تهران مشهود است؛ در کلانشهرهایی که قیمت‌ها غیرکارشناسی بالا رفته بود نیز نرخ‌ها کاهش یافته است که همان شکست حباب‌ قیمت مسکن تعبیر می‌شود؛ اما چسبندگی نرخ در حوزه مسکن مثل بقیه بازارها به شدت قوی است.

پورحاجت گفت: اکنون ثباتی در حوزه قیمت‌ها به وجود آمده است که می‌توان از آن به عنوان قیمت‌های واقعی نام برد و همین قیمت‌های فعلی را نرخ واقعی خانه اعلام کرد؛ کاهش نرخ بیش از این دور از تصور است.

وی با بیان اینکه در حوزه خرید مسکن توان و قدرت خرید مردم تنزل پیداکرده است و تقاضای بالقوه در بازار مسکن وجود دارد، گفت: آمار سر انگشتی از وضعیت صندوق پس انداز مسکن یکم حاکی از این است که ۴۰۰ هزار فقره تسهیلات مسکن یکم از طرف افرادی که بضاعت خرید مسکن را دارا بودند اما انتظار داشتند با سیستم بانکی صاحب خانه بهتری شوند باقیمانده است.

وی گفت: این وضعیت حاکی از این است که ۴۰۰ هزار تقاضای بالقوه در بازار مسکن وجود دارد اما هنوز بالفعل نشده است؛ اینها خریدارانی هستند که تمایل به افزایش قدرت نقدینگی از محل تسهیلات مسکن داشتند تا خانه با کیفیت تری را خریداری کنند اما جهش ناگهانی قیمت‌ها آنها را به بیرون از مناطق شهری مدنظر پرت کرد.

دبیر کانون انبوه سازان کشور در خصوص وضعیت قیمت‌ها نیز توضیح داد: به دلیل بی‌ثباتی اقتصادی بخشی از قیمت‌ها در بعضی از مناطق شهری قیمت‌های واقعی مسکن نبودند؛ به عبارتی وقتی شبانه روزی قیمت‌های مسکن در نقاط مختلف کشور بالا می‌رفت و هر روز یک نرخ در خصوص تعرفه‌های مصالح ساختمان، دستمزد و سایر تعرفه‌ها تعریف می‌شد مالکان نرخ زمین را روزانه بالا و پایین می‌بردند و نرخ تمام شده کارشناسی در حوزه مسکن وجود نداشت.

وی گفت: اکنون و همزمان با کاهش نرخ ارز و آرامش در بازارهای موازی؛ هدف باید این باشد که نرخ خانه‌های متری ۷ تا ۸ میلیون تومان را بررسی کنیم و ببینم میزان کاهش نرخ این خانه‌ها چطور است؟

پورحاجت ادامه داد: اکنون در مناطق پایین شهر تهران فروشنده‌ها سعی می‌کنند واقعی تر رفتار کنند.

وقتی نرخ مسکن بی‌حساب و کتاب افزایش پیدا می‌کرد مالکان خانه‌های معمولی تر سعی می‌کردند نرخ خانه خود را به نرخ خانه‌های نوساز و محبوب نزدیک کنند؛ اما در شرایط فعلی خانه‌های چندین سال ساخت و بدون آسانسور در صورت واقعی شدن نرخ معامله می‌شود.

بر اساس تحلیل پورحاجت اکنون در واحدهایی که دارای استاندارهای لازم هستند افت نرخ کمتری رخ می‌دهد.

منبع: ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.