بورس و بازارمجله خبری

سیمان چندنرخی شد

به گزارش ساختمان آنلاین: در حالی که وزارت صمت قیمت سیمان را کیسه‌ای ۵۰ هزار تومان اعلام کرد، اما در بورس کالا ۳۵ هزار تومان کشف قیمت شده و انبوه‌سازان نرخ آن را کیسه‌ای ۶۰ و مرکز آمار ۷۰ هزار تومان اعلام کرده‌اند. در این خصوص برخی از کارشناسان معتقدند در روزهایی که دولت بر تشدید فعالیت‌های ساخت و ساز در نهضت ملی مسکن تاکید دارد، بازار این کالا باید از دست دلالان خارج شده و با سازوکارهایی از تولیدکننده به مصرف‌کننده نهایی داده شود.

در این بین گفته می‌شود که تفاوت قابل ملاحظه‌ای در قیمت سیمان بین آنچه در بازار سنتی وجود دارد با آنچه در بورس کالا کشف قیمت می‌شود، است. درواقع گفته می‌شود قیمت سیمانی که به سازندگان پروژه‌های ساختمانی داده می‌شود بسیار بالاتر از بورس کالاست.

این در حالی است که اکثر سازندگان به شکل سنتی سیمان می‌خرند و انگیزه‌ای برای خرید سیمان از بورس کالا ندارند. گفته می‌شود که یکی از علل تفاوت قیمت در بورس کالا با بازار سنتی سیمان، عدم تمایل کارگزاران بورس به ورود انبوه‌سازان به عنوان خریدار در احجام کوچک سیمان است. از آنجا که سودی که کارگزاران بورس بابت کارگزاری دریافت می‌کنند، بالا است، لذا کارگزاران به ثبت خرید سیمان برای سرمایه‌گذاران در این حوزه، علاقه بیشتری دارند که اکثرا واسطه‌ها هستند، واسطه‌ها هم سیمان خریداری شده را بین پروژه‌های ساختمانی توزیع می‌کنند.

هرچند کارشناسان باور دارند که روش فروش سیمان در بورس، صحیح است اما تاکید می‌کنند که باید تمهیداتی اندیشیده شود تا واسطه‌ها به تدریج از این بازار حذف شوند و مصرف‌کنندگان نهایی سیمان که همان سازندگان هستند، از این روش منتفع شوند. موضوعی که لازمه‌اش، اصلاح سازوکار فروش سیمان در بورس کالاست.

وزارت راه بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سیمان

محمدمهدی حیدری سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از تشکیل زنجیره تامین مصالح ساختمانی فولاد و سیمان بین وزارت راه و وزارت صمت خبر داد و گفت: قرار است سیمان آمیخته به جای سیمان پرتلند در ساخت و ساز که انطباق با محیط‌زیست دارد، جایگزین شود. سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توضیح داد: سیمان آمیخته از منابع طبیعی مانند پوزولان، سرباره و… تهیه می‌شود که مصرف این نوع از سیمان تا ۳۰ درصد سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود و آلودگی محیط زیستی نیز ندارد. وی تاکید کرد: بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سیمان خود وزارت راه‌و‌شهرسازی است و وزارت صمت راهبری صنایع را برعهده دارد.

سیمان در بورس کالا چند؟

متوسط قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان در بورس کالا در معاملات سه‌شنبه و چهارشنبه ۱۸ و ۱۹ مرداد بسته به نوع، کیفیت و کارخانه سازنده آن از ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان در نوسان بوده است. این در حالی است که نیمه تیرماه امسال سیف‌الله امیری مدیرکل دفتر صنایع وزارت صمت اعلام کرد: طبق برنامه، هر هفته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود.به گفته این مقام مسوول در وزارت صمت، فردی که در هفته گذشته هر کیسه سیمان ۵۰ کیلویی را از بورس کالا به قیمت ۳۶ هزار تومان خریداری کرده، حداکثر باید این محصول را به قیمت ۵۰ هزار تومان عرضه کند و بیشتر از آن خلاف است.

اسماعیل کاظمی رییس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی درباره آخرین وضعیت بازار سیمان گفت: بازار سیمان بسیار عالی است و در آرامش قرار دارد. وی ادامه داد: قیمت سیمان در مصالح‌فروشی‌ها، همان قیمت بورس کالاست و تنها با ۴ تا ۵ درصد سود متعارف فروخته می‌شود.

کیسه ۵۰ کیلویی سیمان، ۶۰ هزار تومان

سیدمحمد مرتضوی رییس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور درباره قیمت سیمان اظهار کرد: تفاوت قابل ملاحظه‌ای در قیمت سیمان بین آنچه در بازار سنتی با آنچه در بورس کالا کشف قیمت می‌شود، وجود دارد. قیمت سیمانی که به سازندگان پروژه‌های ساختمانی داده می‌شود بسیار بالاتر از بورس کالاست.

وی ادامه داد: هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان در حال حاضر در بازار ۶۰ هزار تومان است ولی در بورس کالا بین ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان در روز است که یک تفاوت ۳۰ تا ۴۰ درصدی دارد.

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: یکی از علل تفاوت قیمت سیمان این است که گردانندگان پروژه‌های ساختمانی هنوز عادت نکرده‌اند تا از بورس کالا سیمان خریداری کنند یا اینکه در ایجاد هماهنگی میان زمان خرید آن از بورس کالا با تحویل محموله از تولیدکننده در زمان مورد نیاز، نمی‌توانند تطبیق ایجاد کنند.

تمایل کارگزاران برای ثبت خرید دلالان

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان خاطرنشان کرد: اکثر سازندگان به صورت سنتی اقدام به خرید سیمان می‌کنند و انگیزه‌ای برای خرید سیمان از بورس کالا ندارند در حالی که یک تفاوت قابل ملاحظه در قیمت‌ها وجود دارد؛ یکی دیگر از علل این تفاوت قیمت در بورس کالا با بازار سنتی سیمان، عدم تمایل کارگزاران بورس به ورود انبوه‌سازان به عنوان خریدار در احجام کوچک سیمان است؛ آنها مایلند که بیشتر برای خریداران احجام قابل توجه سیمان که تقریبا دلالان هستند، اقدام به خرید محصول از عرضه‌کنندگان در بورس کالا کنند.

مرتضوی ادامه داد: از آنجا که سودی که کارگزاران بورس بابت کارگزاری دریافت می‌کنند، رقم بالایی است، لذا کارگزاران به ثبت خرید سیمان برای سرمایه‌گذاران در این حوزه، علاقه بیشتری دارند که اکثرا واسطه‌ها هستند. واسطه‌ها هم سیمان خریداری شده را بین پروژه‌های ساختمانی توزیع می‌کنند.

وی یادآور شد: به نظر می‌رسد روش فروش سیمان در بورس، صحیح است اما باید تمهیداتی اندیشیده شود تا واسطه‌ها به تدریج از این بازار حذف شوند و مصرف‌کنندگان نهایی سیمان که همان سازندگان هستند، از این روش منتفع شوند که لازمه آن، اصلاح ساختار و سازوکار فروش سیمان در بورس کالاست. مرتضوی درباره قیمت فولاد و میلگرد گفت: فعلا مشکل خاصی در این خصوص نداریم و قیمت‌های بهتری داریم که امیدواریم این نرخ‌های مناسب، پایدار بماند؛ حتی پیش‌بینی‌ها از کاهش بیشتر قیمت میلگرد و فولاد است. وی با بیان اینکه قرار است ۴ میلیون مسکن ساخته شود، ادامه داد: باید به بازار داخل میلگرد و فولاد توجه بیشتری شود و سیاست‌هایی که در خصوص محدود شدن صادرات فولاد اتخاذ شده، سیاست صحیحی است.

متوسط قیمت سیمان در بهار امسال کیسه‌ای ۷۰ هزار تومان!

در حالی که بسیاری از فعالان اقتصادی بر آرامش بازار مصالح ساختمانی برای اجرایی شدن برنامه دولت مبنی بر ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال تاکید دارند، مرکز آمار ایران نسبت به انتشار متوسط قیمت برخی اقلام مصالح ساختمانی در بهار امسال اقدام کرد. در این گزارش، متوسط قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان پورتلند ۷۱ هزار و ۳۵۰ تومان اعلام شده که در بالاترین نرخ ۹۰ و کمترین نرخ ۵۸ هزار تومان اعلام شده است. اما مرکز آمار پیش‌تر نیز متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران طی معاملات مسکن تیر ماه را ۴۵ میلیون تومان اعلام کرده بود که با متوسط قیمت مسکن اعلامی بانک مرکزی که هر متر مسکن را ۴۲ میلیون تومان برآورد کرده بود، تفاوت مثبت ۳ میلیون تومانی داشت.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا