بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

شناسایی ۳ هزارو ۷۷۹ واحد مسکونی خالی از طریق سامانه املاک و اسکان

به گزارش ساختمان آنلاین:  مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع مالیات بر خانه‌های خالی اظهار داشت: مردم از این گلایه دارند که چرا خانه‌های خالی ارائه نمی‌شوند تا روند افزایشی قیمت‌ها در بخش مسکن کنترل شود.

وی افزود: در گذشته ارقام مالیاتی برای خانه‌ های خالی بازدارنده نبود و به همین دلیل مجلس یازدهم دنبال راهی بود تا خانه‌های خالی شناسایی و مالیات بازدارنده برای آنها ارائه شود.

طغیانی گفت: مالیات بر خانه‌های خالی برای تنظیم‌گری است و حاکمیت دنبال درآمد از خانه‌ های خالی نیست.

مهدی طغیانی گفت: سامانه املاک و اسکان و ثبت نام در آن جدی گرفته نشد. اگر همه مردم در این سامانه ثبت نام نکنند پیدا کردن خانه‌های خالی مشکل است؛ چون اساس قانون خوداظهاری است.

مشخصات مالک و ملک برای دریافت مالیات باید مشخص باشد

علی رستم‌پور مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی گفت: سه هزار و ۷۰۰ واحد خالی به ما اعلام شده است و مقرر شده وزارت راه و شهرسازی آمار خود را راستی آزمایی کند.

وی افزود: تعدد قوانین درباره مالیات بر خانه‌ های خالی یکی از مشکلاتی است که مانع اجرای این قوانین شده است.

رستم‌پور گفت: قوانین گذشته مالیاتی بر خانه‌های خالی بازدارنده نبود و همین دلیلی شد تا قانون جدید مصوب شود.

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی افزود: مشخصات مالک و ملک برای دریافت مالیات باید مشخص باشد و هر گاه این دو قسمت مشخص شود ما برگه‌های مالیاتی را صادر خواهیم کرد.

به خانه‌های خالی رسیدیم / اساس خوداظهاری است

اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن هم درباره اجرایی نشدن قانون اخذ مالیات بر خانه‌های خالی اظهار داشت: بر اساس قانونی که دولت مصوب کرده زمان خوداظهاری پایان آذر ماه اعلام شده است. در قوانین گذشته اساس خود ظهاری مالکین نبوده است، اما بر اساس قانون جدید مبنا خود اظهاری است. بر اساس قانون قبلی پیامک‌های به مالکین خانه‌های خالی فرستاده شده است.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن افزود: سازمان امور مالیاتی به دلایلی از اطلاعاتی که سامانه املاک و اسکان احصاء کرده نمی‌تواند استفاده و خانه‌های خالی واقعی را شناسایی کند.

وی گفت: داده‌های یک میلیون و ۱۷۰ هزار خانه خالی را به سازمان مالیاتی فرستادیم مشکلی که به وجود آمده این است که داده‌های ارسالی بر اساس خوداظهاری مالکین نیست.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن بیان داشت: داده‌های متقن خانه‌های خالی از هفته‌های آینده برگه‌های مالیاتی را دریافت می‌کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا