بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

مانع اصلی ساخت چهار میلیون مسکن چیست؟

به گزارش ساختمان آنلاین: رستم قاسمی در حاشیه نشست مشترک با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که در خصوص آخرین وضعیت تامین مالی قانون جهش تولید و تامین مسکن برگزار شد، در جمع خبرنگاران، گفت: طرح نهضت ملی مسکن یکی از مهمترین موضوعات کشور بوده که نه تنها محدود به یک وزارتخانه نمی شود بلکه فراقوه ای است. از این رو در جلسه امروز بحث ها و موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم پرداخت تسهیلات را یکی از چالش های ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن دانست و گفت: در قانون پیش بینی شده ۲۰ درصد منابع تسهیلاتی بانک ها به حوزه مسکن اختصاص پیدا کند در حالی که بانک ها همکاری لازم را ندارند. از این رو مقرر شد جلسه ای با حضور رئیس بانک مرکزی و بانک های اصلی و مورد نظر در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برگزار شود.

وی ادامه داد: اگر تسهیلات حوزه مسکن به موقع پرداخت نشود، در انجام تعهدات خودمان را در ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال با مشکل مواجه می شویم از این رو از همکاری نمایندگان مجلس تشکر می کنم. امیدوارم با رفع موانع تعهد دولت برای ساخت مسکن که دغدغه رئیس جمهور است، بر طرف شود.

قاسمی اظهار کرد: رئیس جمهور با توجه به دغدغه هایی که برای ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن دارند به وزارت راه و شهرسازی آمده و به صورت میدانی گزارشات را بررسی کردند. رئیس جمهور تاکید کرد که حتما تعهدات دولت برای ساخت واحدهای مسکونی باید عملی شود. همچنین در خصوص موانع اجرای طرح بحث و گفتگو صورت گرفت و برای زمین هایی که دستگاه های دولتی باید به وزارت راه و شهرسازی واگذار کنند، بازه زمانی  پیش بینی شد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص تامین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن عنوان کرد: سه میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکنی در شهرها و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاها مطابق با طرح نهضت مسکن ساخته خواهد شد در همین راستا برای حدود یک میلیون و  ۵۰۰ هزار زمین تامین شده و هم اکنون در حال بارگزاری هستند. همچنین زمین مورد نیاز برای یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در حال تغییر کار بری در شورای برنامه ریزی استان و شورای عالی شهرسازی است که باید تا پایان شهریور ماه انجام شود. مسئله تامین زمین برای سه میلیون ۲۰۰ هزار واحدمسکونی شهری تا چند ماه آینده به پایان خواهد رسید.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا