بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

حمایت از ساخت مسکن در دستور کار بانک‌ها قرار گرفت

به گزارش ساختمان آنلاین: از بانک مرکزی، «علی صالح آبادی» در نشست دوره‌ای با مدیران عامل بانک‌ها که با حضور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تکالیف قانونی بانک‌ها اظهار کرد: طبق قانون از این پس، اعطای خط اعتباری یا اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، صرفاً با اخذ وثیقه امکان‌پذیر خواهد بود.

وی افزود: بانک مرکزی براساس قانون بودجه و لزوم اصلاح رابطه بانک مرکزی و بانک‌ها، اجرای بخشنامه را با جدیت دنبال می‌کند و اجازه اضافه برداشت بدون وثیقه معتبر را نخواهد داد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با تاکید بر ضرورت اجرای بخش‌های باقی مانده از قانون جدید صدور چک توسط بانک‌ها، گفت: زیرساخت‌های لازم برای اجرای تکالیف باقی مانده اعم از اتصال خودپردازها، مسدودسازی وجوه در سایر بانک‌ها، لزوم ثبت چک های تضمینی در سامانه صیاد و… آماده شده است و بانک‌ها باید اقدامات لازم در خصوص اجرای موارد باقی مانده رو به سرعت انجام دهند.

بانک‌ها باید ظرفیت‌های خود برای حمایت تولید و اشتغال را به کار بگیرند

وی لزوم توجه به شعار سال را متذکر شد و تاکید کرد: بانک‌ها باید ظرفیت‌های خود برای حمایت تولید و اشتغال را به کار گیرند و هدایت صحیح اعتبارات بانکی به سمت تولید واقعی در دستور کار جدی بانک مرکزی قرار دارد.

صالح آبادی با بیان اینکه از این پس دریافت گواهینامه‌های حرفه‌ای شرط بررسی صلاحیت داوطلبان مدیران بانکی خواهد بود، گفت: بر این اساس دوره‌های آموزشی مرتبط با این گواهی نامه‌ها و سپس آزمون‌های تخصصی برگزار خواهد شد و بتدریج به سمتی حرکت خواهیم کرد که متقاضیان سمت‌های مدیریتی در بانک‌ها در صورت اخذ گواهینامه های حرفه ای از انجام مصاحبه تخصصی معاف شوند.

تسهیل وثایق برای دریافت وام های خرد

رییس شورای پول و اعتبار با تاکید بر تسهیل وثایق برای دریافت وام های خرد، گفت: تسهیل وثایق تسهیلات خرد مبتنی بر اعتبارسنجی افراد باید صورت گیرد و کسانی که رتبه اعتباری مناسبی دارند باید با وثایق سهل تری امکان دریافت وام های خرد را داشته باشند.

وی افزود: تجربه بانک‌های قرض الحسنه در زمینه پرداخت تسهیلات مبتنی بر اعتبار سنجی نمونه خوبی است چرا که مطالبات معوق این بانکها زیر یک درصد است و افرادی که رتبه اعتباری مناسب داشته اند و با وثایق سهل‌تر وام گرفته‌اند در زمینه بازپرداخت اقساط عملکرد مناسبی داشته اند.

اجرای نهضت ملی مسکن نیازمند حمایت شبکه بانکی است

«رستم قاسمی» وزیر راه شهرسازی نیز در این نشست ضمن تشکر از بانک‌ها در حمایت از بخش مسکن به تشریح برنامه های وزارت راه و شهرسازی برای اجرای نهضت ملی مسکن و ساخت یک میلیون مسکن در سال پرداخت گفت: برای انجام این مهم نیازمند حمایت و همکاری شبکه بانکی هستیم.

وی افزود: خوشبختانه صندوق ملی مسکن از قابلیت های مناسبی برخوردار است و منابع خوبی برای آن تجهیز شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا